MVP yaklaşımı ile ürün geliştirme süreçleri hızlanıyor
15.01.2021
Sosyal Medya

MVP yaklaşımı ile ürün geliştirme süreçleri hızlanıyor

Minimum Viable Product ya da kısaca MVP yaklaşımı sayesinde ürün geliştirme süreçleri hiç olmadığı kadar hızlanıyor ve başarı oranı artıyor. MVP nedir, avantajları nelerdir gibi soruları bu yazımızda yanıtlıyoruz.

MVP nedir?

MVP (Minimum Viable Product), bir ürün veya hizmet fikrinin en yalın ve sade şekliyle piyasaya sürülmesini öngören ürün geliştirme yaklaşımıdır. MVP tamamlandıktan sonra ortaya çıkan ürün, iyileştirmeler ve yeni işlevlerle kademeli olarak geliştirilebilir. Her ne kadar günümüzde yazılım girişimleriyle özdeşleşse de MVP yaklaşımı, teknolojinin her dikeyinde her ölçekteki şirket için ideal ürün geliştirme stratejisi olarak kabul görmektedir.

MVP yaklaşımının avantajları

Maliyetleri azaltır

MVP yaklaşımı ürün geliştirme sürecinde ve sonrasında yaşanabilecek kötü sürprizlerin önüne geçerek ürünün toplam maliyetini azaltır. MVP ürünlerin maliyeti, tam teşekküllü karmaşık ürünlerden çok daha düşüktür. Zira bu yaklaşımdaki amaç, ürünün ana fikrini en yalın şekliyle ve hızla tüketicilere sunmaktır.

Projenin başlangıcında çok fazla yatırım yapılması gerekmediğinden, ürün geliştirme sürecinin ilerleyen aşamalarında alınacak geri bildirimler ışığında daha kolay manevra yapılabilmesi mümkündür.

Ürün fikrinin uygulanabilirliğini test eder

MVP yaklaşımı, kullanıcıların ürün fikrini kabul edip etmeyeceğini anlayabilmek için ürünü en yalın ve kullanışlı işlevlerle piyasaya sürme fırsatı sunar.

Kullanıcılar ve kullanıcı davranışları hakkında çabuk veri toplayıp analiz etmek, bu yaklaşımda avantaj sağlar. Doğru kararları vermek için aşağıdaki soruları yanıtlamak gerekir:

  • MVP’de yer alan işlevler kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılıyor mu? Gereksiz özellikler var mı?
  • Kullanıcılar mevcut çözümlerden memnun mu? Yeni alternatifler denemeye hazır mı?
  • Söz konusu çözümün hedeflediği kullanıcı tabanı, gelecekte daha yüksek geliştirme maliyetlerini karşılayacak kadar büyük mü?

Bu sorulara verdiğiniz cevaplar sizi tatmin etmiyorsa, MVP’nizi ideal forma ulaştırmak için kapalı beta testleri yaparak kullanıcılarınızdan geri bildirimler toplayabilirsiniz. Bu geribildirimleri ürüne yansıtarak daha etkili bir başlangıç yapmanız mümkün hale gelir.

Ürün geliştirme sürecini kısaltır

MVP yaklaşımı, yalnızca maliyetlerin değil, ürünün kullanıcılara sunulma süresinin de ciddi oranda kısalmasını sağlar. Tipik bir MVP geliştirme süreci yalnızca birkaç ay sürer. Ürünün ilk versiyonu en başından itibaren gerekli fonksiyonları sunduğundan, böyle bir ürünün piyasa talebini karşılama, kullanıcı kazanma ve tutulma şansı çok daha yüksektir.

Ürününüzün yeni keşfedilen sorunları çözmeye yardımcı olmasına veya mevcut sorunlara yenilikçi bir çözüm sunmasına bakmadan, MVP'nizi kullanıcılara ne kadar erken sunarsanız, pazarda oturmuş bir yere sahip olma şansı o kadar artar.

Erken geri bildirimlerle gerekli iyileştirmeleri saptar

MVP kullanıcılara sunulduktan sonra, şirketiniz ürününüzün geleceğine yönelik en değerli yatırım olan geribildirimleri toplamaya başlar. Kullanıcı geri bildirimleri (şikayetler, istekler, beklentiler ve öneriler) ürününüzü daha da geliştirmek ve değişiklikler yapmak için temel bilgileri oluşturur.

Diğer yandan, her geribildirimi sorgusuz sualsiz uygulamaya koymak hata olacaktır. Örneğin bir ürüne yeterince planlanmamış işlevleri eklemek, ürünün başarı ihtimalini azaltır. Kullanıcı geri bildirimlerini değerlendirirken, kendi ürün vizyonunuzu bir an olsun aklınızdan çıkarmamalı ve bir süzgeçten geçirdikten sonra geribildirimleri uygulama süreçlerinize dahil etmelisiniz.

Hızla gelir üretmeye ve yatırımcı cezbetmeye başlayabilir

Ürününüzün ilk versiyonunu yayınlamak aynı zamanda maddi geri bildirimler almanızı sağlayabilir. MVP’den elde edeceğiniz gelirler belki şirketinizin geleceğini garantiye alacak düzeyde olmayacaktır, ancak ürünün nihai formuna getirilmesi için gerekli maliyeti karşılayabilir.

Öte yandan, melek yatırımcılar kullanıcılar tarafından sevilen bir MVP’ye ilgi duyacaklardır ve MVP hazırlamak, şirketinizin olası yatırım süreçlerini hızlandıracaktır.

Öne Çıkan Yazılar
Yıllara göre Bitcoin fiyatları değişimi
Yıllara göre Bitcoin fiyatları değişimi
Yıllara göre Bitcoin fiyatları son dönemde en merak edilen konulardan. İlk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından...
9.09.2021
Fintek
Dropshipping nedir, nasıl yapılır?
Dropshipping nedir, nasıl yapılır?
Online alışverişe olan talep arttıkça pek çok kişi ve işletme için yeni fırsatlar da doğuyor. E-ticaret sektörü ağını genişletirken...
15.07.2020
Satış / Pazarlama
SWOT analizi nasıl yapılır?
SWOT analizi nasıl yapılır?
Bir stratejik planlama tekniği olan SWOT analizi nedir, nasıl yapılır sorularının yanıtları, özellikle girişimciler tarafından...
19.10.2020
Satış / Pazarlama
NFT nedir, nasıl yapılır ve satılır?
NFT nedir, nasıl yapılır ve alınır?
Son dönemde blok zinciri ve kripto paraların yükselişini NFT teknolojisi izledi, özellikle sanat eserlerinin yüksek fiyatlarla...
15.06.2021
Dijital Dönüşüm
Kripto para güvenliği için Soğuk Cüzdan nedir ve nasıl kullanılır?
Kripto para güvenliği için Soğuk Cüzdan nedir ve nasıl kullanılır?
Kripto para güvenliği, dijital para birimlerine yatırım yapan, bunların alım satımıyla uğraşan herkes için dikkat edilmesi...
26.07.2021
Güvenlik
Satış ve müşteri artırmak için 5 anahtar tavsiye
Satış ve müşteri artırmak için 5 anahtar tavsiye
Sektör fark etmeksizin fiziksel mağazacılıkta da online mağazacılıkta da başarıyla yürütülmesi gereken ilk faaliyet satış....
19.06.2020
Satış / Pazarlama