Nesnelerin yapay zekası (AIoT) evlerimizi nasıl şekillendirecek?

8 Kas 2023

Nesnelerin yapay zekası (AIoT) evlerimizi nasıl şekillendirecek?

Yapay zeka ve nesnelerin interneti (IoT) teknolojilerindeki gelişmeler insan hayatını kolaylaştıracak inovatif çözümlerin ortaya çıkması için çok sayıda fırsat yaratıyor. İnternete bağlı IoT cihazlarının yapay zeka ile entegre edilmesi sonucu ortaya çıkan nesnelerin yapay zekası (AIoT) teknolojisi, sensör ve cihazların veri toplama, analiz etme ve öğrenme yeteneklerini geliştirerek daha kullanışlı hale gelmelerini sağlıyor.

Nesnelerin internetiyle birbirine bağlı cihazlar, insan katkısı olmadan yeterince fayda sağlayamıyor. Bu cihazları, deneyimlerden öğrenmelerine ve kendi kararlarını vermelerine olanak tanıyan yapay zeka teknolojisi akıllı kılıyor. Bugünün dünyasında yapay zeka sayesinde cihazlara ne yapmaları gerektiğinin söylendiği yaklaşım yavaş yavaş geride bırakılırken yapay zeka destekli cihazların kendi kararlarını aldığı bir sürece geçiş yapılıyor.

Evde AIoT’un bugünü

Tüketici akıllı ev pazarında sesli asistanlar ve bunların yerleşik olduğu hub'lar (Amazon Alexa ve çeşitli donanımlarıyla Echo veya Google Assistant vb.) uzun yıllardır kullanılıyor. Alexa'nın sınırlı seviyedeki önsezileri, günümüzde AIoT yaklaşımına en yakın uygulama olarak değerlendiriliyor. 

Yüz tanıma teknolojisine sahip akıllı kameralar da AIoT için en önemli örnekler arasında yer alıyor. Bu kameralar evde ya da yerleşkede o sırada kimlerin bulunduğunu tespit edebiliyor. Bu sayede izin verilen kişilere kapıların otomatik açılması gibi imkanlar yaratılabiliyor.

Enerji verimliliğini artırmak için kullanılan akıllı aydınlatma sistemleri de günümüzün akıllı ev çözümlerinde sıklıkla değerlendiriliyor. Sensörlerden gelen veriler ışığında içeride insan varken aydınlatmayı aktif eden bu sistemler, evde kimse yokken tüm ışıkların söndürülmesini sağlayabiliyor. 

Kısa vadede daha fazla cihazın birbirine bağlı ve akıllı hale gelmesi bekleniyor. İnternete bağlanabilen daha fazla akıllı cihazın yapay zeka destekli akıllı ev sistemleriyle birlikte kullanılmasının insan hayatına pek çok noktada değer katacağı tahmin ediliyor. 

Evde AIoT’un geleceği

Geleceğin akıllı ev konseptlerinde yapay zeka ve nesnelerin interneti teknolojileri bir arada çalışıyor. Bu evlerde yapay zeka, sensör ve cihaz verilerini kullanarak makine öğreniminden yararlanıyor ve insanların neye ihtiyacının olduğunu önceden tahmin ediyor. Örneğin; pazar günleri öğleden sonra kahve yapılan bir evde kahve tükenirse yapay zeka bu alışkanlığın süreceğini öngörerek marketten kahve siparişini verebiliyor. Akıllı ev teknolojileri tamamen insan hayatını kolaylaştırmak için geliştiriliyor. 

Evdeki AIoT, büyük ve küçük tüm ihtiyaçları takip ederek yaşam konforunu en üst seviyeye taşıyor. Kapıdan içeri girerken ışıkları açmaktan klimayı çalıştırıp ortam ısısını en uygun seviyeye getirmeye, banyodaki sıvı sabunun azaldığını algılayıp sipariş vermekten yatma vaktine doğru ışıkları kısmaya kadar pek çok noktada günlük hayata etkisi hissedilebiliyor.

Nesnelerin yapay zekası ayrıca kamera ve sensörler yardımıyla kişinin duygu durumunu da analiz etme potansiyeli taşıyor. Yapay zeka yüz ifadesinden morali bozuk bir kişiyi tespit edip ona izlemesi için sevdiği filmleri ya da sipariş etmek için sevdiği yemekleri önerebiliyor. Ayrıca kişinin ev ve iş yeri gibi tüm zamanını geçirdiği alanları takip eden yapay zeka, izin verilmesi durumunda kişinin yakınları için kapıları otomatik olarak açabiliyor. Kimsenin olmadığı alanlarda ise ısıtma ve aydınlatma cihazlarını kapatarak enerji tasarrufu sağlayabiliyor.

AIoT sayesinde geleceğin akıllı evlerinin güvenlik noktasında önemli avantajlar sunması bekleniyor. Yeni yürümeye başlayan bir çocuğa göz kulak olmaktan yangın çıkması ihtimaline karşın mutfakta gereğinden fazla pişen bir yemeğin altını kapatmaya ve su kullanımına dayalı sızıntı tespitine kadar ev içinde oluşabilecek pek çok tehlike yapay zeka tarafından anlık olarak kontrol edilebiliyor.

Ev işlerine yardım eden insansı robotlar halen sadece filmlerde karşımıza çıksa da bu teknolojiye yönelik atılacak ilk ve en önemli adım olarak yapay zeka teknolojisinin yapabildikleri gösteriliyor. Günümüzde yapay zeka çözümlerinin hemen her noktada insan hayatına dokunmaya başladığı görülebiliyor. Nesnelerin interneti ve yapay zekanın bir araya gelişiyle beraber ev işlerine yardım eden robotların rol alacağı bir gelecek hiç de uzak görünmüyor. 

İlgili Postlar

Çok modlu üretken yapay zeka nedir?

Çok modlu üretken yapay zeka nedir?

8 Ara 2023

Dijital Dönüşüm

Bir CIO şirketini yapay zekaya nasıl hazırlamalı?

Bir CIO şirketini yapay zekaya nasıl hazırlamalı?

7 Ara 2023

Dijital Dönüşüm

Veri depolamanın geleceği nasıl olacak?

Veri depolamanın geleceği nasıl olacak?

6 Ara 2023

Dijital Dönüşüm

Scrum master nedir?

Scrum master nedir?

5 Ara 2023

Dijital Dönüşüm

Veri yönetişimi nedir?

Veri yönetişimi nedir?

4 Ara 2023

Dijital Dönüşüm

Çoklu bulut maliyetlerini azaltmak için 3 ipucu

Çoklu bulut maliyetlerini azaltmak için 3 ipucu

1 Ara 2023

Dijital Dönüşüm

DevOps mühendisliği nedir?

DevOps mühendisliği nedir?

30 Kas 2023

Dijital Dönüşüm

RPA kurarken dikkat etmeniz gereken 7 konu

RPA kurarken dikkat etmeniz gereken 7 konu

29 Kas 2023

Dijital Dönüşüm

Kurumsal ağlar için yapay zeka stratejisi nasıl oluşturulur

Kurumsal ağlar için yapay zeka stratejisi nasıl oluşturulur?

28 Kas 2023

Dijital Dönüşüm

Bulut tedarik zinciri yönetiminin faydaları ve kullanım alanları

Bulut tedarik zinciri yönetiminin faydaları ve kullanım alanları

27 Kas 2023

Dijital Dönüşüm

Başarı Hikayeleri
Teknik Destek ‍
444 5INV
444 5 468 ‍
info@innova.com.tr