İş bütçesi planlaması ile proje finansmanı kolaylaşıyor
24.11.2020
Sosyal Medya

İş bütçesi planlaması ile proje finansmanı kolaylaşıyor

Kurumsal faaliyetlere ve projelere para ve kaynak tahsis etmeye yarayan iş bütçesi planlaması nasıl yapılır, yıllık bütçe doğru şekilde nasıl ayarlanır, bu yazımızda anlattık.

Çoğu şirket için bütçe dönemi, birçok faaliyetin geleceğinin önem kazandığı, yöneticilerin, ekip liderlerinin ve proje yöneticilerinin sonuçlarını dört gözle beklediği bir süreçtir. Belirlenen bütçe kriterleri, yeni fikirlerin hayata geçirilmesini sağlarken, devam eden bazı projelerin sonlanmasına ya da daha düşük finansal kaynak ile yoluna devam etmesine de sebep olabilir.

Bütçe planlamasında esnek bir yaklaşım yakalamak ve kaynak dağıtımını optimize etmek, şirketlerin hedefleri doğrultusunda gerçekleştirildiğinde, işletmenin büyümesi ve gelişmesi ivme kazanır.

İş bütçesi ve bütçe planı nedir?

Bütçe veya bütçe planı terimleri, genellikle bir birimin (şirket, departman, proje ekibi) bir hizmet sağlamak için ne kadar kaynak kullanabileceğini tanımlayan bir planı ifade eder. Bütçe, bu plan ile personel, makine veya sermaye gibi kaynakların kullanımını kontrol eder. İş bütçeleri, belirli bir süre için bağlayıcıdır.

Bütçeleme veya bütçe planlama, bir organizasyonel birim kaynaklarını aktif olarak tahsis edene ve bunları elden çıkarana kadar şirketlerde gerçekleşen süreçtir. İş planlamasının bir parçası olarak görülür. Bu süreçte sorulması gereken temel soru şudur: Hangi kaynaklarla hangi eylemleri gerçekleştiriyoruz?

Bütçe planlaması nasıl yapılır?

Bütçe planlaması, birçok temel koşulun rol oynadığı karmaşık bir süreçtir. Bütçe planlama sürecinde önemli olan, şirketin stratejik hedeflerinin bütçelerin dağıtımı için referans noktası olmasıdır.

Hazırlanan bütçenin şirketteki özel durumlara uyarlanabilmesi için esnek ve dinamik bir yapıda olması gerekir. İsraftan kaçınabilmek için klasik maliyet ve faaliyet muhasebesi ile likidite planlamasının yanı sıra, gelişmiş bütçeleme yöntemlerinden yararlanılabilir.

Bu sürecin en verimli şekilde sonuçlanması için aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Bütçeler şirketin başarısına katkıda bulunmalıdır

Bir şirketin finansal ve insan kaynakları, en iyi sonucu verecekleri yerde kullanılmalıdır. Bütçe hazırlanırken kârlılık ilkesi geçerli olmalıdır. Bütçenin ve kaynakların, şirketin hedeflerine mümkün olduğu kadar ulaşılacağı etkinliklerde, hiçbir kaynağın gereksiz yere israf edilmeyeceği, verimliliğin öncelikli olacağı biçimlerde kullanılması esastır.

  • Bütçelerin doğru dağıtımı için gereken bilgiler verilmelidir

Karar vericilerin mevcut kaynakları en iyi nerede kullanabileceklerini belirlemesi ve değerlendirmesi zor olabilir. Bunun başlıca sebebi, süreçler hakkında seçici bir şekilde bilgilendirilmiş olmalıdır. Bütçeyi kullanacak tarafların, bütçe gereksinimlerinin karşılandığından emin olabilmeleri açısından, bütçe yapıcılara yeterli bilgiyi sağlaması önem taşır.

  • Bütçeler, gelecekteki gelişmelerle ilgili gerçekçi varsayımlara dayanmalıdır

Bütçe planlaması, gelecekteki gelişmelerin tahminlerine bağlıdır. Kârlılığı analiz etmek için en sofistike yöntemler ve prosedürler kullanılsa bile, gelecek varsayımlarının çok iyimser ya da fazla karamsar olmaması bütçe verimliliği açısından faydalı olacaktır.

  • Bütçelerin statü sembolü olduğu unutulmamalıdır

Yöneticiler, genelde mümkün olan en yüksek bütçe için mücadele ederler. Ancak bu mücadelenin adil olması gerektiğini unutmamak gerekir, yoksa planlamanın sonuçları motivasyon kaybı ve hatta sabotaja yol açabilir.

İş bütçesi planlaması için ipuçları

Bütçe planlaması yaparken halihazırda fizibilite çalışması yaptığınız projeler için ayrı bir bütçe çalışması yapın. Fiili bütçe planlamasından ve dolayısıyla tüm proje fikirleri için bütçe taahhüdünden önce, aşağıdakilerin uygulanabilir olup olmadığını kontrol edin.

  • Yasal olarak mümkün mü?
  • Teknik ve organizasyonel olarak uygulanabilir mi?
  • Stratejik olarak değerli mi?
  • Ekonomik olarak makul mü?

Payflex OBP ile zaman tasarrufu ve verimlilik sağlayın

İşletmelerin finans departmanları, bütçelerin uygulanmasında denetim başta olmak üzere etkin biçimde rol oynar. Ancak finans departmanlarının bu yönetimi başarıyla gerçekleştirmesi için diğer iş süreçlerinin mümkün olduğunca sadeleştirilmesi gerekir. Günümüzde işletmelerin büyük bölümü çok sayıda bankayla çalışıyor ve finans departmanındaki personel, banka yönetimini yapabilmek için ciddi efor veya zaman harcıyor.

Çok sayıda bankayla çalışan işletmeler için geliştirilen İnnova Payflex OBP, hesap yönetimi yapmayı kolaylaştırırken, muhasebe, ERP, CRM, tahsilat ve e-ticaret yazılımlarına pratik bir şekilde entegre oluyor. Bu sayede banka transferlerini otomatik olarak sisteme aktaran platform, gelişmiş raporlama, müşteri yönetim ekranı ve genel yönetim ekranı ile işletmelere yeni yetenekler kazandırıyor.

İnnova PayFlex OBP (Ortak Banka Platformu), çok sayıdaki bankadaki hesapları tek noktadan yönetirken, bankalarla entegre çalışan ve sürekli öğrenen yapısıyla farklılaşıyor. 256 bit SSL ve HSM (Hardware Security Module) gibi modern güvenlik önlemlerini bünyesinde barındıran çözüm, kullanıcı hatalarını ve istenmeyen işlemleri önlüyor ve 7/24 görev yapabiliyor.

Öne Çıkan Yazılar
Kripto Para nedir, fırsatları ve dezavantajları nelerdir?
Kripto Para nedir, fırsatları ve dezavantajları nelerdir?
Hakkında farklı görüşler sunulan dijital para birimleri merkez bankalarının, devletlerin ve büyük şirketlerin odağında. Başta...
14.07.2020
Fintek
SWOT analizi nasıl yapılır?
SWOT analizi nasıl yapılır?
Bir stratejik planlama tekniği olan SWOT analizi nedir, nasıl yapılır sorularının yanıtları, özellikle girişimciler tarafından...
19.10.2020
Satış / Pazarlama
Dropshipping nedir, nasıl yapılır?
Dropshipping nedir, nasıl yapılır?
Online alışverişe olan talep arttıkça pek çok kişi ve işletme için yeni fırsatlar da doğuyor. E-ticaret sektörü ağını genişletirken...
15.07.2020
Satış / Pazarlama
Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir? Nasıl Çalışır?
Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Nedir? Nasıl Çalışır?
Robotik süreç otomasyonu (Robotic Process Automation - RPA) nedir? Nasıl çalışır? Bu soruların cevaplarını bulmaya çalışacağımız...
14.03.2019
Dijital Dönüşüm
Satış ve müşteri artırmak için 5 anahtar tavsiye
Satış ve müşteri artırmak için 5 anahtar tavsiye
Sektör fark etmeksizin fiziksel mağazacılıkta da online mağazacılıkta da başarıyla yürütülmesi gereken ilk faaliyet satış....
19.06.2020
Satış / Pazarlama
Soru-Cevap: Kripto paranın geleceği nasıl olacak?
Soru-Cevap: Kripto paranın geleceği nasıl olacak?
Son yılların popüler konularından biri olan kripto para ve üzerinde çalıştığı Blokchain teknolojisi ülkemizde de pek çok...
11.06.2020
Konuk Yazarlar