Online ödeme alma yöntemleri ile e-ticarette yeni bir sayfa

12 Haz 2020

online-odeme-alma-yontemleri-ile-e-ticarette-yeni-bir-sayfa

Öncelikler hızla değişirken e-ticaret siteleri için de hizmet standartları farklılaşıyor. Online ödeme alma yöntemleri öncelikli hizmet standardı olarak finansal piyasalarda paradigmaları değiştirip kuralları yeniden yazdırıyor.

E-ticaret, her yıl ortalama yüzde 23 oranla artış gösteriyor ve globalleşen dünya ekonomisinde en hızlı büyüyen sektör olarak öne çıkıyor. Online ödeme sistemleri, e-ticaretin büyümesinde önemli bir rol üstleniyor. Öyle ki, internetten alışveriş yaparak zamanını ve parasını iyi değerlendirmek isteyen kullanıcılar, rekabetin kızıştığı e-ticaret dünyasında online ödeme alma yöntemleri kullanılıp kullanılmadığına dikkat ediyor.

 

E-ticaret ödeme yöntemleri nelerdir?

E-ticaret sitelerinin online alışverişin en büyük handikabı olan güven sorunu ortadan kaldırabilmeleri için BDDK, SSL, SET, PCI DSS sertifikalarına ve 3D Secure özelliğine sahip altyapı oluşturmaları kritik önem taşıyor. E-ticarette kullanılan ödeme yöntemleri şunlar:

·       Kredi kartı temelindeki ödeme yöntemleri: Kredi kartı ile ödeme, online alışverişte en çok kullanılan ödeme yöntemleri arasında ilk sırada bulunuyor. Öyle ki kredi kartı ile ödeme seçeneğinin sunulmaması alışverişten vazgeçilmesine neden oluyor. Bir e-ticaret sitesinde ödeme alma yöntemleri arasında kredi kartı seçeneğinin bulunması sitenin sanal POS altyapısına sahip olduğunu gösteriyor. Sanal POS sayesinde kredi kartının yanı sıra banka hesap kartı, sanal kart ve ön ödemeli kartlar ile ödeme alınabiliyor.

·       Fiziksel para ile ödeme yöntemleri: Tüketicilerin önemli bir kısmı banka kartı veya kredi kartı kullanmıyor. Önemli bir kısmı da bahsettiğimiz güven sorunu veya başka nedenlerle kartını çevrimiçi alışveriş için kullanmak istemiyor. Sanal ödeme sistemleri kullanmayan tüketiciler doğrudan nakit para ile ödeme yöntemlerini tercih ediyor. Bu yöntemler havale/EFT ve kapıda ödeme seçenekleri. Havale veya EFT ödeme seçeneği için süreci kolaylaştırıcı opsiyonlar sunulabiliyor. Kapıda ödeme yöntemi; kargo şirketinin sipariş sahibine ulaşamaması, kişinin siparişinden vazgeçmesi, siparişi veren kişinin teslim aşamasında ödeme yapamaması gibi riskler nedeniyle satıcılar açısından avantajlı olmuyor.

·       Mobil ödeme yöntemleri: Ödemenin internet üzerinden gerçekleştirildiği veya NFC iletişimi ile gerçekleşen mobil ödeme yöntemleri de sık tercih edilen online ödeme alma yöntemleri arasında bulunuyor. Mobil ödeme yöntemlerine banka uygulamaları sayesinde mobil cihazlar üzerinden ödeme yapılmasını ve fiziksel mağazalarda QR kod ile yapılan ödemeleri örnek gösterebiliriz.

 

En çok tercih edilen ödeme yöntemleri

Kredi kartı ile ödeme çok tercih edilen bir yöntem olsa da tüketiciler son dönemlerde sanal kart ile ödeme eğilimi gösteriyor. E-ticaret sitelerinin ödeme konusunda güvenilir seçenekler sunması satışları artırmak açısından büyük önem taşıyor. Ödeme yöntemlerinden en az üç seçenek sunan e-ticaret siteleri tüketiciler ile güvene dayalı bir bağ oluşturabiliyor.

 

PayFlex Sanal POS Yönetimi ile hızlı ve güvenli ödeme alın

İnnova'nın PayFlex Sanal POS ürünü, düşük maliyetli tahsilat kanalı sunarken, güvenlik ve hız beklentilerini de karşılıyor. 13 banka ile birden entegrasyon imkanı sağlayan bulut tabanlı çözüm, yazılımsal ve donanımsal yatırım yapma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Yalnızca başarılı işlemlerin faturalandığı sistemde insan hatasından kaynaklanan veri kaybı riski en aza indirilebiliyor.

 

Uluslararası güvenlik standartlarındaki en yüksek seviye olan PCI-DSS 3.1 sertifikasına sahip olan PayFlex Sanal POS ürünü, sunduğu entegrasyon bileşenleri ile farklı platformları kullanan sanal mağazaların entegrasyonunu kolaylaştırıyor. PCI DSS Level 1 uyumlu, güvenli ve uluslararası standartlara uygun Kredi Kartı Saklama hizmeti de sunan çözüm, dövizli tahsilat işlemleri için ek bir ücretlendirme uygulamıyor.

İlgili Postlar

Blokzincir tabanlı mikro kredilendirme çözümleri

Blokzincir tabanlı mikro kredilendirme çözümleri

16 Kas 2023

Fintek

Fintech çözümlerinin finans sektöründeki yükselişi

Fintech Çözümlerinin Finans Sektöründeki Yükselişi

26 Tem 2023

Fintek

fintek-alaninda-gelecegin-trendleri

Fintek Alanında Geleceğin Trendleri

6 Kas 2018

Fintek

on-odemeli-kartlarin-egitim-sektorundeki-gelecegi

Ön Ödemeli Kartların Eğitim Sektöründeki Geleceği

13 Ara 2018

Fintek

temassiz-odemeler-konusunda-dogru-bilinen-yanlislar

Temassız Ödemeler Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

17 Ara 2018

Fintek

e-mutabakat-ile-karmasik-mutabakat-sureclerine-son

E-Mutabakat Ile Karmaşık Mutabakat Süreçlerine Son!

23 Eki 2018

Fintek

bankacilikta-dijital-donusum

Bankacılıkta Dijital Dönüşüm

24 Ara 2018

Fintek

yukselen-teknoloji-trendi-dijital-cuzdanlar

Yükselen Teknoloji Trendi: Dijital Cüzdanlar

19 Kas 2019

Fintek

kobiler-icin-cazip-pazarlar

Kobi̇’Ler Için Cazip Pazarlar

27 May 2020

Fintek

online-odeme-alma-yontemleri-ile-e-ticarette-yeni-bir-sayfa

Online Ödeme Alma Yöntemleri Ile E-Ticarette Yeni Bir Sayfa

12 Haz 2020

Fintek

Başarı Hikayeleri
Teknik Destek ‍
444 5INV
444 5 468 ‍
info@innova.com.tr