Block zincir teknolojisi dijital dönüşümü nasıl etkileyecek

24 May 2022

Block zincir teknolojisi dijital dönüşümü nasıl etkileyecek?

Günümüzün hızla değişen iş dünyasında çok sayıda işletme iş süreçlerini kolaylaştırmak ve gelirlerini artırmak için dijital dönüşüme yatırım yapmaya devam ediyor. Yeni trendler ve yeni teknolojiler iş dünyasını her açıdan etkiliyor. Yöneticilerin şirketlerini bir adım öne çıkarmak için dijital teknolojilerle gelen yenilikleri hızlı bir şekilde benimsemesi gerekiyor.

Dijital dönüşümün lider teknolojilerinden bir tanesi olan blok zincir, eskiden sadece Bitcoin ile birlikte anılıyordu. Zaman ilerledikçe blok zincirin kripto paralar dışında da çok geniş bir kullanım alanı olduğu herkes tarafından anlaşıldı.

Blok zincir üzerinde çalışan, merkezi olmayan cüzdan teknolojisinin (DLT- Decentralized Ledger Technology) henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen önümüzdeki yıllarda dünya çapındaki tüm işletmeler üzerinde önemli bir etki yaratacağı düşünülüyor. Perakende, tedarik zinciri, sağlık, üretim, e-ticaret, emlak ve diğer birçok sektörde dijital dönüşüme tanık olduk. Blok zincir teknolojisinin varlığını her yerde hissettireceği oldukça açık ama henüz kapsamlı kurumsal blok zincir çözümleri ile tanışmadık. Bu yazımızda blok zincir teknolojisinin tam olarak nasıl kullanılabileceğine ve şu anda ne yapabileceğine yakından bakacağız.

Dijital işlemlerde blok zincir kullanımı

Blok zincir, bir ağda depolanan dijital bir veri tabanı olarak düşünülebilir. Ağa bağlı olan tüm kullanıcılar bu veri tabanının yerel bir kopyasını bilgisayarlarında bulundurabilir. Bazı kriptografik tekniklerle birleştirilen bu merkezi olmayan mimari sayesinde, blok zinciri veri tabanında saklanan bilgiler sadece kullanıcılar tarafından yönetilebilir. Bunun yanı sıra, her işlem kriptografik şifreleme ile korunan bir blok olarak gönderilir ve her zaman özel bir çalışma kanıtı yöntemi ile doğrulanır. Sonuç olarak, blok zincir teknolojisi, işlem süreçlerini izlemeye yardımcı olmak için herhangi bir aracıya başvurmadan tüm eşler arası (P2P) işlemlerde yüksek düzeyde güven oluşturmayı başarır. Blok zincir teknolojisi hem B2B hem de B2C sektörlerinde yer alan işletmelerin müşterileri ve iş ortakları arasında gerçekleşen işlemlerde en üst düzeyde güvenlik ve güven sunduğu için dijital dönüşümün kilit teknolojisi olma şansına sahiptir.

İş süreçleri optimizasyonunda blok zincir kullanımı

Dijital dönüşümün en önemli avantajlarından biri iş süreçlerini çok hızlı bir hale getirmesidir. Blok zincir teknolojisi, ağ içindeki işlemlerin hem çok hızlı hem de çok güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlar. İş süreçlerinin blok zincir sayesinde tam otomatik hale getirilmesi üretkenliği ve verimliliği de artırır.

Daha iyi bağlanabilirlik için blok zincir

Dijital dönüşümün önemini göz önünde bulunduran birçok şirket, küresel olarak iletişim stratejilerini ve tekniklerini yeniden oluşturmaya başladı. Örneğin, nesnelerin interneti (IoT) teknolojisi farklı cihazların birbirleri ile iletişim kurabilmesini sağlıyorken, bulut tabanlı hizmetler ise verilere ve uygulamalara dünyanın her yerinden sorunsuz erişebilmeye imkân sağladı. Bu yenilikler ve gelişmeler, şirketlere üretim ve iş süreçlerini yeniden inşa etmeleri için çok çeşitli fırsatlar sundu. Bununla birlikte sürekli artan bağlantı ihtiyacı bazı zorlukları da beraberinde getirdi. Blok zincir platformları büyük hacme sahip verilerin hızlı ve güvenli bir şekilde işlenebilmesine olanak sağlaması ile yaşanan bağlantı zorluklarının büyük oranda aşılmasına yardımcı olacak.

Akıllı sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler günümüzde birden fazla iş sürecinde kullanılmaktadır. Verileri yalnızca bir blok zincirinde güvenli bir şekilde depolamakla kalmaz, aynı zamanda son derece güvenilir bir şekilde otomatik olarak değiştirebilirler. Blok zincir teknolojisi tarafından desteklenen akıllı sözleşmeler, önceden tanımlanmış kurallara uygun şekilde dağıtılabilirler. Yüksek güvenlik koruması sağlamalarının yanı sıra tamamen şeffaftırlar. Pek çok farklı sektördeki iş süreçlerinin dijitalleşmesini ve otomatikleşmesini hızlandırmaları beklenmektedir.

Uzun vadeli düşünün, blok zincir dünyasında yerinizi ayırtın

Küresel olarak çok sayıda işletme blok zincir teknolojisine geçmekten çekinebilir veya sadece yüksek teknoloji şirketlerinin bunu uygulaması gerektiğini düşünebilir. Gelecekte büyük şirketlerin muhtemelen çoğunun üretkenliklerini ve verimliliklerini artırmak için blok zincir teknolojisinden faydalanmak isteyeceğini söyleyebiliriz.

Blok zincir teknolojisi dijital dönüşümün önemli bir parçasıdır. Aslında hem küçük hem de büyük işletmelere sunacağı çok sayıda avantaj barındırır. Blok zincir teknolojisinin nasıl işlediği ve kurumunuzun bu teknolojiden nasıl yararlanabileceğini daha iyi anlamak için dijital dönüşüm konusunda uzmanlaşmış firmalardan danışmanlık almanızda büyük fayda vardır.

İlgili Postlar

Çok modlu üretken yapay zeka nedir?

Çok modlu üretken yapay zeka nedir?

8 Ara 2023

Dijital Dönüşüm

Bir CIO şirketini yapay zekaya nasıl hazırlamalı?

Bir CIO şirketini yapay zekaya nasıl hazırlamalı?

7 Ara 2023

Dijital Dönüşüm

Veri depolamanın geleceği nasıl olacak?

Veri depolamanın geleceği nasıl olacak?

6 Ara 2023

Dijital Dönüşüm

Scrum master nedir?

Scrum master nedir?

5 Ara 2023

Dijital Dönüşüm

Veri yönetişimi nedir?

Veri yönetişimi nedir?

4 Ara 2023

Dijital Dönüşüm

Çoklu bulut maliyetlerini azaltmak için 3 ipucu

Çoklu bulut maliyetlerini azaltmak için 3 ipucu

1 Ara 2023

Dijital Dönüşüm

DevOps mühendisliği nedir?

DevOps mühendisliği nedir?

30 Kas 2023

Dijital Dönüşüm

RPA kurarken dikkat etmeniz gereken 7 konu

RPA kurarken dikkat etmeniz gereken 7 konu

29 Kas 2023

Dijital Dönüşüm

Kurumsal ağlar için yapay zeka stratejisi nasıl oluşturulur

Kurumsal ağlar için yapay zeka stratejisi nasıl oluşturulur?

28 Kas 2023

Dijital Dönüşüm

Bulut tedarik zinciri yönetiminin faydaları ve kullanım alanları

Bulut tedarik zinciri yönetiminin faydaları ve kullanım alanları

27 Kas 2023

Dijital Dönüşüm

Başarı Hikayeleri
Teknik Destek ‍
444 5INV
444 5 468 ‍
info@innova.com.tr