Ön Ödemeli Kartların Eğitim Sektöründeki Geleceği

on-odemeli-kartlarin-egitim-sektorundeki-gelecegi

13 Ara 2018

Dinamik bir yaşam tarzına sahip öğrencilerin hayatının bir parçası olmak ön ödemeli kartlar ve entegre sadakat sistemlerini ile mümkün; bu sayede yaşam boyu değer noktasında güçlü bir marka yaratmanın da fırsatı doğmuş oluyor. Örneğin; üniversite eğitimi alan gençlerin yaklaşık %40’ı masraflarına yardımcı olmak üzere düzenli olarak burs alıyor. Bu ödemelerin büyük kısmı ise halen manuel operasyonlarla yürütülüyor ve öğrenciler ayın belli dönemlerinde dersleri yerine burs takibi içerisine giriyorlar. Bu tür sorunları aşacak çözüm ise hediye kart altyapısını kullanan ön ödemeli kart sistemleri olarak göze çarpıyor.

 

Ön ödemeli kart sistemleri esnek altyapılara uygun, yüksek güvenlik standartları barındıran, kullanım kolaylığı sağlayan ve mobil teknolojinin en yeni parçalarından biri olarak özetlenebilir. Kurulacak sistemin özelliklerine göre açık veya kapalı ödeme sistemi olarak adlandırılabilen bu yapılarda müşterilerin harcama yapabilecekleri yerleri kısıtlı hale getirmek mümkün. Tüm bu düzenlemeler Türkiye’de yer alan ödeme sistemlerinde 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile düzenleniyor.

 

Ön ödemeli kartlar sayesinde öğrenciler sıra beklemekten ve ödemeleri takip etme gibi dertlerden kurtuluyor. Burs veren üniversiteler, kredi kurumları, şirketler ya da şahıslar öğrencinin ön ödemeli kartına kolaylıkla yükleme yapabiliyor. Kartın cinsine ve sistemsel tanımlara bağlı olarak ilgili tutar kampüs içinde / dışında ya da sadece belirli sektörlerde harcama yaparken kullanılabiliyor.

 

Üniversite çağına gelen gençlerin büyük kısmı hayatlarında ilk kez kendi ayakları üzerinde durup kendi ekonomilerini yönetme fırsatı da elde ediyorlar. Bu yeni ekonomik yönetimin getirdiği zorlukları, tasarruf yöntemlerini ve bütçe sıkıntılarını aşabilmek adına ön ödemeli kart sistemi üzerinde yapılacak tanımlamalar öğrenciye avantajlar sağlıyor. Harcama limiti tanımları, sektör kısıtları ya da mobil uygulama üzerinden hatırlatmalar ile öğrencinin finansal durumu da kontrol altına alınabiliyor. 18 yaş altı öğrenciler için veli kontrolü de sağlayabilen mobil uygulama ile ek bir güvenlik katmanı eklenebiliyor.

 

Sadakat Uygulamaları ile Öğrencilerin Hayatına Dokunun

Sadakat sistemleri ile entegre olarak kullanıldığında verimi daha da artan ön ödemeli kart altyapısı ile öğrenciler çeşitli indirim ve avantajlardan da faydalanabiliyor. Kampüs civarındaki kafelerde ya da kırtasiyelerde indirimli hizmet almak birçok öğrenci için cazibe oluşturuyor. Öğrenciler yaptıkları harcamalara karşılık topladıkları puanlarla ek başka hizmetlerden de faydalanabiliyorlar.

 

Bankaların yeni kredi kartı müşterisi portföyünün büyük çoğunluğunu oluşturan üniversite öğrencileri harcamalarına dikkat etmemeleri halinde henüz genç yaşta kredi kartı borç faizi, asgari ödeme ve kredi notu gibi kavramlarla tanışıyorlar. Sadece kartta tanımlı olan bakiyeyi harcama olanağı sunan ön ödemeli kartlar sayesinde harcama kontrolü gelişmiş oluyor. Üniversiteler tarafından desteklenen sistemler bu tür kartların öğrenci kartı olarak sunulmasına da imkan tanıyor.

 

Ön ödemeli kart sisteminin getirdiği avantajlar sadece öğrencilerle sınırlı değil, sistemin bir parçası olan üniversiteler ya da harcama yapılan üye işyerleri de bu sistemin avantajlarından faydalanıyorlar. Üniversiteler hangi kartın nerede ne tutarda işlem yaptığı gibi bilgileri görüntüleyebilirken üye işyerleri banka POS’u gibi sistemlere göre çok daha düşük komisyonlar ile işlem yapabiliyor.

 

Özetle; bugünün öğrencileri geleceğin potansiyel müşterileri olduğundan kullanıcı alışkanlıklarını bu dönemde değiştirmek ve onları finansal işlem dünyasının bir parçası haline getirmek mümkün. Bu noktada ihtiyacınız olacak altyapıya PayFlex Ödeme Çözümleri ve PayFlex Sadakat Çözümleri sayesinde ulaşabilirsiniz. Böylece birbirine entegre bir yapı kurarak öğrencilerinizin, ailelerinin ve kurumunuzun ihtiyacı olan ön ödemeli kart yapısına da kolayca kavuşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için konusunda deneyimli uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

İlgili Postlar

İşletmeler ortak banka platformuna neden ihtiyaç duyuyor?

İşletmeler ortak banka platformuna neden ihtiyaç duyuyor?

19 Şub 2024

Fintek

İşletmeler faturalarını tek merkezden tahsil ediyor

İşletmeler faturalarını tek merkezden tahsil ediyor

19 Şub 2024

Fintek

İşletmeler anında tüketici kredisiyle satışlarını artırıyor

İşletmeler anında tüketici kredisiyle satışlarını artırıyor

14 Şub 2024

Fintek

2024 yılında izlenmesi gereken 10 ödeme trendi

2024 yılında izlenmesi gereken 10 ödeme trendi

8 Şub 2024

Fintek

Üretken yapay zekâ fintek sektöründe nasıl kullanılabilir

Üretken yapay zekâ fintek sektöründe nasıl kullanılabilir?

5 Şub 2024

Fintek

Alternatif ödeme çözümleri müşterilerin alışveriş deneyimini geliştiriyor

Alternatif ödeme çözümleri müşterilerin alışveriş deneyimini geliştiriyor

19 Ara 2023

Fintek

Blokzincir tabanlı mikro kredilendirme çözümleri

Blokzincir tabanlı mikro kredilendirme çözümleri

16 Kas 2023

Fintek

Fintech çözümlerinin finans sektöründeki yükselişi

Fintech Çözümlerinin Finans Sektöründeki Yükselişi

26 Tem 2023

Fintek

fintek-alaninda-gelecegin-trendleri

Fintek Alanında Geleceğin Trendleri

6 Kas 2018

Fintek

on-odemeli-kartlarin-egitim-sektorundeki-gelecegi

Ön Ödemeli Kartların Eğitim Sektöründeki Geleceği

13 Ara 2018

Fintek

Başarı Hikayeleri
Teknik Destek ‍
444 5INV
444 5 468 ‍
info@innova.com.tr