DevOps kültürü oluşturmak için 7 ipucu

devops-kulturu-olusturmak-icin-7-ipucu

4 Oca 2023

Bir yazılım geliştirme metodolojisi olan DevOps, dünya çapında yüzde 47’lik pazar payıyla bu alanda lider konumda yer alıyor. İşletmeler DevOps’u kullanarak ürün ve hizmetlerde çok değerli avantajlar elde edebiliyor. Geliştirme ve operasyon ekipleri arasındaki sürekli iş birliğini öne çıkaran DevOps, işletmelerin yazılım kalitesinde %63’e kadar iyileşme sağlamasına imkan veriyor. Ayrıca yine %63 oranında hız kazanımı da DevOps kullanan şirketlerin avantajlarından bir diğeri olarak öne çıkıyor. DevOps'u tercih eden ekipler, ayrıca %55’lik oranla daha iyi işbirliği deneyimi de elde ediyor.

DevOps’un sağladığı avantajlardan yararlanmak için kurumların bir DevOps kültürü oluşturmaları gerekiyor. Bu noktada CTO'lara büyük iş düşüyor. İşletmelerde CTO’ların DevOps kültürü oluştururken uygulayabilecekleri bazı kritik adımlar bulunuyor.

İş birliğini sürekli hale getirmek

DevOps temelde, çalışanları ortak bir hedef çerçevesinde bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bu yaklaşımın oluşması için de sürekli iletişim ve işbirliği gerekiyor. CTO’ların bir DevOps kültürü oluşturabilmeleri için geliştiriciler ve üretim ekibi arasında sürekli bir iletişim kanalı geliştirilmesi kritik önem taşıyor.

Böylece farklı gruplar birbirlerinin bakış açılarını görme imkanına kavuşurken, bu sayede karşılaşılan zorlukları da deneyimleme fırsatı elde ediyor. Proje boyunca ayrıntıları paylaşan ve daima iletişim halinde kalan çalışanlar, bu sayede daha hızlı sonuç alma ve iş süreçlerini sorunsuz ya da minimum hatayla tamamlama imkanına kavuşuyor.

Uçtan uca sorumluluk almak

DevOps’a geçişte uçtan uca sorumluluk almak büyük önem taşıyor. CTO’ların, ekiplerin rollerini ve sorumluluklarını net bir biçimde tanımlaması ve buna bağlı olarak uçtan uca hesap verilebilirliği zorunlu kılması gerekiyor. Ekiplerin yalnızca kendi alanları ile ilgili değil, tüm projeden sorumlu olduklarını bilmeleri büyük önem taşıyor..

DevOps’ta farklı ekipler hem son derece uyumlu çalışmalı hem de tüm yazılım geliştirme yaşam döngüsünün sorumluluğunu almalıdır. İşletmelerde böylece karşılıklı suçlamalar  sona ererken, üretkenlik de önemli ölçüde artıyor.

CI/CD’ye ilişkin etkin anlayış

DevOps kültürü oluştururken, CTO’ların Sürekli Entegrasyon ve Sürekli Teslimat (CI/CD - Continous Delivey, Continous Deployment) ilkelerini kapsamlı bir biçimde anlamaları ve uygulamaları kritik değer taşıyor.  Bu sayede işletmeler, daha hızlı geri bildirim, sorunsuz dağıtım ve hızlı hata tespiti gibi avantajlar kazanıyor. Sürekli Entegrasyon ve Sürekli Teslimat yaklaşımlarını iş süreçlerine dahil eden bir şirket, ürün ve hizmetlerini daha hızlı pazara sunabildiği gibi sorunsuz yazılım çözümleri sayesinde sadık bir müşteri kitlesi de yaratabiliyor.

Müşteri odaklı eylemler

Her ilkesiyle müşteri odaklı bir yaklaşımı benimseyen DevOps, işi daha kârlı hale getirmek isteyen CTO’lar için büyük bir avantaj sağlıyor. Müşteri sorunlarını çözmenin, işletmelerde kârlılığa kısa vadede katkı sağladığı biliniyor. Müşteriyi her stratejinin merkezinde konumlayan, ölçeklenebilir ve güvenilir çözümler sunan CTO’lar, daha sadık müşteriler yaratma şansı yakalıyor.

Otomasyonu teşvik etmek

DevOps’un yapı taşlarından biri olan otomasyon sayesinde işletmeler, iş süreçlerini otomatikleştirerek hızı ve verimliliği artırıyor. Otomasyon ilk etapta önemli bir zaman maliyeti yaratsa da uzun vadede hem zaman hem de kaynaklardan önemli ölçüde tasarruf sağlıyor. İnsan müdahalesini azaltarak yaşanabilecek hataları en aza indiren otomasyon sayesinde, iş süreçlerinde aksama ve durma gibi problemler ortadan kalkıyor.

Başarısızlığın doğru değerlendirilmesi

Başarısızlıklar ve hatalar doğru değerlendirildiklerinde kişi ve kurumlara önemli dersler ve öğrenme deneyimleri olarak geri dönüyor. CTO’ların hataları analitik ve olumlu bir yaklaşımla değerlendirmeleri,  bugünün BT ortamında büyümeye yardımcı olan en önemli faktörler arasında gösteriliyor. DevOps kültürü oluştururken içgörüler ve öğrenme kritik değer taşıyor. Başarısızlık durumuyla etkin ve verimli biçimde başa çıkmanın yöntemi, dürüst bir analizden geçiyor. Kurumların bu tür vakaların üstesinden gelmesi, DevOps kültürü oluşturmada önemli rol oynuyor.

Baştan başlamak

DevOps kültürünü etkin biçimde benimsemek için sıfırdan başlamak ve adım adım ilerlemek gerekiyor. DevOps ilkelerini ve uygulamalarını benimsemenin kısa bir yolu olmadığı için tüm ekip üyelerinin iş süreçlerini özveri ile değerlendirmesi önem arz ediyor.

DevOps metodolojisini benimsemenin anahtarı konumunda olan dijital dönüşümde başarıya ulaşmak için CTO’ların köklü değişiklikleri denemesi, ekiplerini teşvik etmesi ve bilgi paylaşımını desteklemesi gerekiyor.

İlgili Postlar

Sınır bilişim veri yönetiminde neleri değiştiriyor?

Sınır bilişim veri yönetiminde neleri değiştiriyor?

8 Nis 2024

Dijital Dönüşüm

İçerik yönetiminde 2024'ün trendleri

İçerik yönetiminde 2024'ün trendleri

5 Nis 2024

Dijital Dönüşüm

Üretken yapay zekâ yazılım geliştirmeyi nasıl etkiliyor?

Üretken yapay zekâ yazılım geliştirmeyi nasıl etkiliyor?

4 Nis 2024

Dijital Dönüşüm

Sanal özel bulut nedir?

Sanal özel bulut nedir?

3 Nis 2024

Dijital Dönüşüm

Yapay zekâ halüsinasyonu nedir?

Yapay zekâ halüsinasyonu nedir?

2 Nis 2024

Dijital Dönüşüm

Sürdürülebilir yapay zekâ için atılması gereken 4 adım

Sürdürülebilir yapay zekâ için atılması gereken 4 adım

1 Nis 2024

Dijital Dönüşüm

Tedarik zinciri sorunları yapay zekâ ile nasıl çözülür?

Tedarik zinciri sorunları yapay zekâ ile nasıl çözülür?

29 Mar 2024

Dijital Dönüşüm

Yapay zekâ ve makine öğreniminde 2024'ün trendleri

Yapay zekâ ve makine öğreniminde 2024'ün trendleri

28 Mar 2024

Dijital Dönüşüm

En popüler 10 IoT iş modeli

En popüler 10 IoT iş modeli

28 Mar 2024

Dijital Dönüşüm

Yavaş Şehir konseptiyle Akıllı Şehirler kurulabilir mi?

Yavaş Şehir konseptiyle Akıllı Şehirler kurulabilir mi?

27 Mar 2024

Dijital Dönüşüm

Başarı Hikayeleri
Teknik Destek ‍
444 5INV
444 5 468 ‍
info@innova.com.tr