Akıllı ERP: SAP S/4HANA ile Dönüşüm

Günümüzün zorlukları ve geleceğin fırsatları kurumların esnek, hızlı ve öngörülü olmalarını, Akıllı İşletme haline gelmelerini gerektiriyor. Bunun için uçtan uca tüm işlevlerinizde yeni nesil iş süreçlerini entegre etmenizi sağlayan Akıllı ERP çözümü SAP S/4HANA’dan yararlanın. SAP S/4HANA dönüşümünüzü kısa sürede, düşük maliyetle ve hatasız gerçekleştirmek için İnnova’ya danışın.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için doğrudan çözüm danışmanımızla temasa geçebilirsiniz.

Sözleşmeyi, KVKK aydınlatma metnini ve iletişim formu sürecine ilişkin aydınlatma metnini okudum kabul ediyorum. İnnova’nın sunacağı fırsat ve avantajlardan haberdar olmak amacıyla, paylaştığım iletişim bilgilerinin (e-mail adresi ve telefon) pazarlama iletişimi amaçlı kullanılmasına onay veriyorum.(*)

SAP, başarısı kanıtlanmış ve uzun yıllar boyunca kazanılmış deneyimle sürekli geliştirdiği ERP R3 kurumsal kaynak planlama çözümünü SAP S/4HANA ile yepyeni bir boyuta taşıdı. SAP’nin bellek içi teknolojisi HANA’dan güç alan SAP S/4HANA, öncelikli hedefi verilerinden daha fazla ve daha iyi bilgiler-içgörüler çıkarmak olan şirketler için çığır açan bir çözüm haline geldi.

 

Yeni yapısı, özellikleri ve yetenekleriyle yeni nesil Akıllı ERP olarak nitelenen SAP S/4HANA şirketlerin Akıllı İşletme olma vizyonunda en önemli adımı oluşturuyor. SAP S/4HANA geçişiyle hem mevcut SAP ERP müşterileri hem de sıfırdan veya yeniden ERP sistemi kuracak şirketler çığır açan özellikler ve yeniliklerle dijital dönüşümlerini gerçekleştiriyor, Akıllı İşletmeler haline geliyor.

 

S/4HANA, geleneksel sistemlerde olduğu gibi iş süreçlerinin ayrı ayrı çalışmaları yerine, hepsi tek bir veri tabanı üzerinde çalışan birbiriyle bağlantılı araçlar sayesinde birbiriyle etkileşimli olarak çalışmalarını sağlıyor. Veriyi kaydeden işlemsel (transactional) bir sistem yerine kullanıcılara hem iç hem dış kaynaklardan bilgilerle, gerçek zamanlı etkin bir karar destek sistemi sunuyor.

 

Akıllı İşletmeler için Akıllı ERP çözümü SAP S/4HANA, yeni nesil iş süreçleriyle hız, esneklik ve sadelik kazanmanızı sağlıyor. Finans, tedarik zinciri, üretim, satın alma, satış, servis gibi tüm iş kollarında ve tüm endüstrilerde uçtan uça etkileşimli akıllı süreçlerden, temel işlevlerde otomasyondan yararlanarak fark yaratmanıza olanak tanıyor.

 

SAP S/4HANA veriye dayalı kararlar vermenizi, yeni pazarlara daha hızla ve kolayca girmenizi, finansal hedeflere ulaşıp sürekli büyüme elde etmenizi, tüm iş kollarınız ve süreçlerinizde otomasyonla hız kazanmanızı sağlıyor. Bunun yanı sıra makine öğrenmesi, yapay zeka, nesnelerin interneti gibi yenilikçi teknolojiler sayesinde işletmenizi geleceğe taşıyor.

 

Neden S/4 Hana'ya Geçmelisiniz?

SAP S/4HANA geleneksel SAP sistemlerinden beklediğiniz tüm işlevlerin üzerine iş uygulamalarınız arasında daha fazla bağlantı ve etkileşimin sağladığı faydaları da sunuyor.

Her iş kolunun ayrı veri silolarını kullanması yerine, paylaşılan bir veri tabanındaki geniş kapsamlı bilgi havuzunu kullanan analitik bir yazılım sayesinde işletmenizin bütününde daha derin bir içgörü elde etmenizi sağlıyor.

Bütün iş süreçleri aynı veri tabanı üzerinde hızla ve güvenilir bir şekilde çalıştığında programları birbirinden bağımsız olarak manuel olarak güncellemek gerekmiyor. Paylaşılan veri tabanı, farklı uygulamalar gerektiğinde ilgili verileri çektiğinde, gerçek zamanlı ve otomatik olarak güncelleniyor.

Bunun yanı sıra yeni geliştirilmiş kullanıcı ara yüzü, veri izinde azalma, daha fazla esneklik ve tüm işletmenizde “bilginin tek bir versiyonu” da şirketinizin Akıllı İşletme olmasında önemli rol oynuyor.

 

Neden S/4 Hana'ya Geçiş ile Ne Kazanacaksınız?

 • Teslim sürelerinde iyileşme
 • Müşteri memnuniyetinde artış
 • Lojistik ve üretim maliyetlerinde azalma
 • Dönem kapanışlarında hızlanma
 • Daha iyi tahminleme
 • Organizasyonel değişiklikler veya sonuçlar için simülasyon olanağı
 • Gerçek zamanlı satış ve maliyet analizi
 • Gerçek-zamanlı uygulamalarla rekabet avantajı

 

Kullanım Seçenekleri

Yenilikçi özellik ve işlevler sunan akıllı ERP çözümü S/4HANA için iki kullanım seçeneği bulunuyor. Şirketler S/4HANA’yı isterlerse kendi sunucuları üzerine kurulum yaparak kullanabiliyor, isterlerse bulutta hizmet olarak yararlanabiliyor. İnnova sahip olduğu deneyim ve uzmanlıklarla, şirketlerin S/4HANA geçiş yolculuğunda, şirket beklentilerine, yapısına ve işleyişine en uygun kullanımın seçilmesi konusunda yol gösteriyor.

 • S/4 HANA
  Kendi sunucusu üzerinden S/4HANA kullanan şirketler HANA veri tabanı, uygulamalar, veri merkezi, işletim sistemi, ara katman yazılımları, sunucular, sanallaştırma ve ağ yönetimini kendileri yönetiyor. Versiyon güncellemeleri, yedekleme işlemeleri şirketin planlarına göre kendi kaynaklarıyla gerçekleştiriliyor.
 • S/4 HANA Cloud
  S/4HANA’yı bulut üzerinden bir hizmet modeliyle kullanan şirketler SAP tarafından yönetilen bulut platformu üzerinde SAP tarafından yönetilen veri tabanı, uygulamalar, veri merkezi ve ara katman yazılımlarından yararlanıyor. SAP tarafından periyodik olarak yapılan versiyon güncellemelerinden otomatik olarak faydalanıyor.

 

 

 

 

 

 


 

SAP S/4HANA
 

SAP S/4HANA
Cloud

 

Lisanslama Modeli

Klasik lisans modeli

Abonelik Lisanslama Modeli

Altyapı ve Bakım Modeli

Kullanıcının bilgi işlem ekibi tarafından yönetilir

SAP tarafından yönetilir

Yeniliklere uyum hızı

SAP tarafından sunulan yenilik ve güncellemelerin uygulanması için planlama, test ve yükseltme işlemleri müşteri tarafından kontrol edilir

En son yenilikler her üç ayda bir otomatik olarak kullanıma alınır

Uygulama yaklaşımı

Firmanın ihtiyaçlarına göre özelleştirmeler yapılır

Çok az uzmanlık gerektiren önceden yapılandırılmış versiyonlar kullanılır

İşlevsel kapsam

Tüm ERP kapsamı, SAP C/4HANA ile entegrasyon,  SAP JAM ve SAP Ariba Network

Anahtar senaryolar, Gömülü ERP senaryoları, SAP Success Factors Entegrasyonu, SAP Fiedglass, SAP C/4HANA, SAP JAM ve SAP Ariba Network

 

Dönüşümün Temelindeki Veri

 ‘In-memory’, yani bellekte bulunan veri tabanı platformunda çalışan SAP S/4HANA bu özelliği ile veri modelini çok daha basit hale getiriyor ve klasik veri tabanına göre çok daha hızlı çalışıyor.

 

Basit veri modelini gelişmiş kullanıcı deneyimi ile daha da değerli hale getiren S/4HANA böylece verimliliği artıracak yeni özellikler sunuyor. S/4HANA’da tekrar eden veri bulunmuyor bu nedenle raporlar tutarlı oluyor ve çok daha hızlı alınıyor. Örneğin, finansal konsolidasyon için klasik veri tabanında verilerin kopyalanması ve tekrar etmesi gerekirken S/4HANA in-memory veri tabanında veriyi kaynağından kullanarak hazırlıyor.

 

Görselde bir stok yönetimi örneğiyle klasik ERP ve bellek içi S/4HANA veri modelleri arasındaki fark görülebiliyor. Klasik veri tabanında çalışan ERP birçok tablodan oluşan bir veri modeline sahipken S/4HANA çok daha basit bir veri modeli sunuyor.

 

 

S/4HANA geçişi teknik olarak herhangi bir kurumsal uygulama yükseltimi gibi olmuyor. Yeni veri tabanı teknolojisi, yeni kullanıcı deneyimi ve yeniden tasarlanmış iş süreçleri nedeniyle S/4HANA geçişi bir sistem dönüşümünü gerektiriyor. Yalnızca mimarinin değil çeşitli anahtar tabloların, işlemlerin ve süreçlerin de değiştirilmesi gerekiyor. Doğru geçiş için işletmelerin mevcut durumlarının, teknik ön koşullarının, hedef yazılım versiyonlarının ayrıntılı olarak değerlendirilmesi de önem taşıyor.  Bu açıdan SAP ERP R3’ten S/4HANA’ya geçişte mevcut durum değerlendirmesinin yanı sıra tüm işlemlerin ve iş süreçlerinin yeniden test edilebilmesi için hem teknik hem işlev uzmanlığı gerekiyor. İnnova uzman danışmanlık ekipleri, sahip olduğu metodoloji bilgi birikimi ve proje deneyimiyle şirketler için en uygun S/4HANA geçişini sorunsuz, hızla ve kolayca gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor.

 

İmplementasyon Yöntemi

SAP S/4HANA kullanımına başlamak için uygulanacak implementasyon yöntemi şirketlerin yapılarına, mevcut sistemlerine, gereksinimlerine ve hedeflerine göre farklılaşıyor. Burada 2 yöntem kullanılabiliyor.

 

 • Sıfırdan İmplementasyon (Greenfield)

  Sıfırdan kurulum ile S/4HANA kullanımı sağlanıyor. Bu yöntemde şirketin mevcut ana verilerinin (master data) büyük kısmı S/4HANA’ya aktarılırken işlem verileri (transactional data) ya hiç aktarılmıyor ya da bir kısmı aktarılıyor. Sadece ana verilerini aktararak yeni bir başlangıç yapmayı tercih eden şirketler eski verilerine arşivden ulaşıyor.

  Bu yöntem ile şirketlerin S/4HANA geçişleri çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleştiriliyor, yatırımın geri dönüşü daha hızlı oluyor. Genellikle yeni ya da daha küçük ölçekli müşteriler ve daha dar kapsamlı projelerde tercih ediliyor. Süreç dönüşümü de gerçekleştiriliyor. Ancak yeni sistemin mevcut mimariye uydurulması gerekiyor ve yeni müşterilerde kullanıcıların SAP eğitimi alması gerekiyor.
   

 • Mevcut İmplementasyon Üzerine (Brownfield)

  Yükseltim ve geçişle S/4HANA kullanımı sağlanıyor. Bu yöntemde sistemdeki ana veriler ve tüm işlem verileri hatta yasal olarak geriye dönük olarak gerekenler dahil (Master and transactional data) S/4HANA’ya aktarılarak mevcut ortamın tamamen geçişi gerçekleştiriliyor.

  Bu yöntem şirketlerin geriye dönük tüm işlem ve analizlerini de S/4HANA üzerinde gerçekleştirebilmelerini sağlıyor. Bu yöntemde özelleştirmeye ve konfigürasyona yıllar boyunca yapılmış yatırımlardan yararlanılıyor. Mevcut sistem mimarisi yeni sisteme yakın ve büyük oranda kurulu oluyor. Bu yöntemde kullanıcıların SAP bilgisi olsa da işlevsel değişikliklerde yine de eğitim ve değişiklik yönetimi gerekiyor. Geçiş sırasında belli bir süre sistemin çalışmaması gerektiğinde operasyonlar açısından sorun olabiliyor. Mevcut sistemdeki şirkete özel konfigürasyonlar ve özelleştirmeler etkilenebiliyor.
   

Bu iki yöntem dışında genellikle çok uluslu veya çok şubeli sistemlere sahip şirketlerde Hibrid/Aşamalı geçiş de gerçekleştirilebiliyor. Bu kapsamda sistemin tamamının tek bir seferde aktarılması yerine şube veya ülke bazında aşamalı geçiş sağlanıyor.

 

Adımlar ve Yapılacaklar

Klasik SAP ERP kullanan her şirketin sistemi diğerinden farklı olduğu için SAP S/4HANA’ya geçiş sırasında izlenecek yol bir diğerinden farklı oluyor. SAP S/4HANA’ya geçişte herkese uyan bir yaklaşım sunmak mümkün olmadığı için, geçiş öncesinde mevcut durumun çok iyi incelenmesi büyük önem taşıyor. İnnova uzun yıllara dayanan danışmanlık deneyimi ve çözüm uzmanlığıyla, S/4HANA geçişi öncesinde ve sırasında şirketlerin en doğru adımları atmasını sağlıyor.

 

Sistem geçişinde Hazırlık ve Uygulama olmak üzere iki aşama bulunuyor. Hazırlık aşamasında mevcut sistem yeni SAP HANA veritabanı ile uyumlu olmayan kodlar çıkarılarak S/4HANA geçişine hazır hale getiriliyor. Geçiş sorunların saptanıp düzeltildikten sonra gerçekleştirme/uygulama aşaması başlıyor.

 

Bu aşamalar boyunca bazı adımların gerçekleştirilmesi gerekiyor.

 

 1. Sistem Gereksinimleri: Sistemin HANA’ya hazır olmasını sağlayacak gereksinimler karşılanıyor.

  SAP ECC 6.0’dan daha eski bir sistem kullanıyorsanız önce SAP ERP 6.0’a yükseltmeniz sonrasında S/4HANA’ya geçmeniz gerekir.
  Dual-stack sistem kullanıyorsanız dual-stack’i ayırmanız gerekir.
  Sisteminiz ‘Unicode’ değil ise geçiş öncesinde dönüştürmeniz gerekir.
   
 2. Sistem Ön Kontrolleri: S/4HANA ön kontrolleri (Pre-Checks) aslında Uygulama aşamasında Software Update Manager (SUM) tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Ancak bu kontrolü sistem dönüştürmeye başlamadan önce hazırlık aşamasında da yapabilirsiniz. Bu işlem sonucunda Simplification List’e göre mevcut sisteminizde, S/4HANA ile uyumlu olmayan ve düzeltilmesi gereken bütün unsurlar raporlanır. Bu sayede geçiş projenizin kapsamını daha iyi anlayabilir ve geçişinizi planlarken daha doğru kararlar verebilirsiniz. Bu adımı bir sonraki Bakım Planlaması adımından sonra da gerçekleştirebilirsiniz.
   
 3. Bakım Planlaması: Sistem Dönüşümü için bakım planlaması bir ön koşuldur. SAP Destek Portalinde barındırılan Maintenance Planner yapmanız gereken değişiklikleri planlamanıza ve kurumunuzu SAP S/4HANA’ya hazırlamanıza yardımcı olan, SAP tarafından geliştirilmiş stratejik bir araçtır. Bileşenler, eklentiler ve iş fonksiyonları kontrol edilerek SAP S/4HANA uyumlulukları gözden geçirilir ve SUM’ın geçiş sürecini tamamlaması için gerekli olan ‘stack’ dosyası hazırlanır.
   
 4. Özel Kodların Uygulanması: Sistem Dönüşümü için bakım planlaması bir ön koşuldur. SAP Destek Portalinde barındırılan Maintenance Planner yapmanız gereken değişiklikleri planlamanıza ve kurumunuzu SAP S/4HANA’ya hazırlamanıza yardımcı olan, SAP tarafından geliştirilmiş stratejik bir araçtır. Bileşenler, eklentiler ve iş fonksiyonları kontrol edilerek SAP S/4HANA uyumlulukları gözden geçirilir ve SUM’ın geçiş sürecini tamamlaması için gerekli olan ‘stack’ dosyası hazırlanır.
   
 5. Uygulama/Geliştirme Aşaması: Yukarıdaki adımlar tamamlanıp Maintenance Planner sonuçları ‘Passed’ (Geçti) durumuna geldiğinde yeni bir stack.xml dosyası üretilir ve bundan sonra Uygulama adımına geçilir. Bu aşama yazılımınızın güncelleneceği, veri tabanınızın taşınacağı ve verinizin SAP HANA formatına dönüştürüleceği aşamadır. Bu aşamada SUM aracı ile işlemler gerçekleştirilir. Ancak bu işlemlerin tamamlanması için SUM aracı tarafından Pre-Check’leri çalıştırılması ve geçiş için tüm sorunların düzeltilmiş olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Hiçbir hata bulunmazsa SUM aracı aşağıdaki üç süreci otomatik olarak gerçekleştirir: 

  Sistemin S/4HANA yazılımı ile güncellenmesi
  Veri tabanının SAP HANA veri tabanına taşınması
  Verilerin eski veri yapısından S/4HANA veri yapısına dönüştürülmesi

 

 

Finans - Finansal Süreçlerinizi Sayısallaştırın

Finansal planlama ve analizden dönem kapanışlarına, hazine ve risk yönetiminden muhasebeye kadar tüm finansal süreçleri ve performansı gerçek zamanlı olarak izleyip anlamak mümkün oluyor. Bu sayede finansal süreçler optimize edilebiliyor.

 

Planlama döngüleri hızlandırılıyor, karlılık artırılıyor ve finans işlevleri daha verimli hale getiriliyor. Finansal ve yönetim hesapları karlılık verileriyle birleştirilerek tek veri kaynağı haline getiriliyor. Kapanışlar daha az çaba ile daha kolayca gerçekleştiriliyor. Veri siloları basitleştirilerek operasyonel ve finansal sistemlerin birlikte çalışması sağlanıyor.

 

Tedarik Zinciri – Tedarik Zincirinizin Kontrolünü Ele Alın

Lojistik, üretim ve varlık yönetimi için makine öğrenmesi kullanılarak dijital tedarik zincirinin her alanının izlenebilir ve çevik olması sağlanıyor. Nakliye ve depolama süreçleri entegre edilerek operasyonel ve yönetim maliyetleri düşürülüyor. Bakım planlamasında malzemenin, iş gücünün ve ekipmanın doğru zamanlama ile kullanılması sağlanarak verimlilik artırılıyor. Tüm kurumda kalite yönetim süreçleri geliştiriliyor.

 

Satın Alma – Satın Alma Gereksinimlerinizin Önüne Geçin

Makine öğrenmesi gibi akıllı uygulamalar kullanılarak tedarikçi yönetimi, satın alma akışı geliştiriliyor, kontrat yönetimi ve toplu satın almalar hayata geçirilebiliyor.

 

Tedarikçilerin teslimat zamanı, fiyat ve kalite değerleri gibi gerçek zamanlı verilere göre değerlendirilmesi mümkün oluyor. Çalışanların satın alma kurallarına ve fiyat anlaşmalarına uyarak tercih edilen tedarikçilerden kendi satın almalarını yapabilmesi sağlanıyor.

 

Araştırma Geliştirme – Ürün Yaşam Döngüsünü Daha Etkili Yönetin

İşletmenin her biriminde ürün yaşam döngüsünü yönetebilmek, üretim maliyetlerini kontrol altında tutabilmek ve kaynakları verimli kullanmak için tam kapsamlı bir ürün portföyü oluşturuluyor.

 

Proje yönetimi ve yeni ürün geliştirme yetenekleri artırılıyor. Müşteri odaklı yaratıcılık daha iyi yönetilerek proje verimliliği artırılıyor, zamanında ve istenen kapsamda kaliteli projelerin gerçekleştirmesi mümkün oluyor. Tasarım standartlarına uyarak tüm tasarım gereksinimleri ve kısıtları tanımlanıp kalite artışı sağlanıyor.

 

Satış – İşinizle İlgili Daha Fazla Bilgi Sahibi Olun

İşletmenin operasyonu ile ilgili tüm resmin görülüp müşteri bilgileri de kullanılarak pazarlama, satış ve hizmet ekiplerinin daha verimli çalışması sağlanıyor. Böylece gelirlerin artmasına ve yeni fırsatların oluşmasına olanak tanınıyor.

 

Sipariş ve sözleşme yönetimi ile satışların en üst seviyeye çıkarılması mümkün oluyor. Siparişten tahsilata kadar tüm süreç kontrol altına alınarak nakit akışının düzenlenmesi sağlanıyor. Satış fırsatları sürekli kontrol edilerek satış aktiviteleri koordine edilip planlanıyor.

 

Üretim – Gerçek Zamanlı Veri ile Üretim Süreçlerini Planlayın

Üretim süreçlerinin gerçek zamanlı verilere göre bilgiye ve istihbarata dayalı olarak gerçekleştirilmesi sağlanıyor. Planlama ve üretim süreçleri olabilecek en iyi şekilde koordine edilerek planlama aşamasından ürünün mağazada satışa sunulmasına kadar olan tüm süreçler kontrol ediliyor.

 

Gerçek zamanlı veriye dayalı planlama ile hatalar azaltılıyor, üretim yaşam döngüsü kısaltılıyor, üretim planlamasının verimliliği artırılıyor ve stok seviyeleri düşürülüyor.

 

İş Analitiği – Veri Analitiği Çözümleri ile Akıllı Bağlantılar Kurun

İş analitiği uygulamalarıyla işletmelerin en değerli varlığından yani verilerinden en iyi şekilde faydalanması sağlanıyor. Gelişmiş analitik araçları ve yazılıma gömülü makine öğrenmesi kullanılarak veri hızlı ve akıllı bir şekilde analiz ediliyor, veriye dayalı kararlar verilerek rekabette önde olunması sağlanıyor. Kestirimci analitik fonksiyonları da kullanılarak, kestirimci modelleme, makine öğrenmesi ve veri madenciliği ile verilerden maksimum fayda elde ediliyor.

 

Sektörel Çözümler – Sektöre Özel Çözümler Geliştirin

Entegrasyon ve şirkete özel kodlama gibi zorluklarla uğraşmadan temel sistemi özelleştirerek sektörlere özel ihtiyaçlar karşılanıyor.