HICAMP

Bugüne kadar hemen hemen her sektörden çok sayıda kurumun dijital dönüşümünde aktif rol alan İnnova, gerek yazılım tabanlı çözümlerini gerekse bilgi teknolojileri entegrasyonu çalışmalarını hastanelere özgü çözümlerle yüz binlerce kişiye ulaştırıyor. İnnova, hastanelerin kendine özgü ihtiyaçlarını net bir şekilde karşılayan çözümler sunmaktadır.

 

HICAMP nedir?

HICAMP (Health Integrated Campus), içinde kompleks birçok servisin yer aldığı entegre sağlık tesislerinin güvenli ve kesintisiz işletilmesinde rolü bulunan tüm süreçlere etki eden gelişmiş bütünleşik bir çözüm platformudur. Yalnızca idari ve klinik süreçlere değil, temizlik servisinden atık yönetimine, çamaşırhane servisinden güvenlik servisine kadar tüm süreçler HICAMP’in sağladığı bütünleşik yapı (Yoğun bakım yönetimi , Yoğun bakım yazılımı , Yoğun bakım entegrasyon sistemi , Hastane yönetim sistem gibi) sayesinde kolayca yönetilebilmektedir.

 

 

HICAMP standard HBYS’lerden hangi yönleriyle ayrılır?

HICAMP Çözüm Platformu, standart HBYS özelliklerinin ötesinde yeteneklerle donatılmıştır. Standart HBYS çözümleri tek bir hastanenin idari ve klinik süreçlerinin yönetimine yardımcı olmaktadır. Hasta odaklılık, hasta güvenliği ve kaliteyi ön plana çıkarmayı hedefleyen İnnova, HICAMP ile birlikte geleneksel yaklaşım tarzından farklılaşarak, sağlık sektörüne yenilikçi ve zenginleştirilmiş içerikle yeni bir hizmet sunmaktadır.

HICAMP ayrıca; Web tabanlı altyapısı ve kullanıcı dostu ara yüzleri, Entegrasyonları yöneten orta katman anlayışı, Bütünleşik raporlama araçları, Mobil ürünler, KIOSK’lar, hastane içi bilgilendirme sistemleri gibi farklı erişim araçlarıyla yeni nesil Hastane Bilgi Yönetim Platformu Hizmeti vermektedir.

İnnova, HICAMP ile hastanelere uçtan uca anahtar teslim hizmetler sunmaktadır. Hastanelerin sadece proje tasarım aşamasında değil, kurulum ve operasyon süreçlerinde de konusunda uzman insan kaynağı ile destek verilmektedir. Hastanelere özgü verilen bütünleşik hizmetlerimizi aşağıda görebilirsiniz.
 


 

İnnova, hastaneler henüz inşaat aşamasındayken gereksinimlere göre yaptığı tasarım çalışmalarıyla projeye dâhil olabilmektedir. Hastanelerin gereksinim duyduğu bilgi teknolojileri servisleri için Kaynak Planlama ve Yönetim Tasarımı, Bilgi Teknolojileri Kapasite Planlama ve Süreç Tasarımı hizmetleri İnnova’nın konusunda uzman insan kaynağı ile sağlanabilmektedir. Veri merkezinin dünya standartlarına göre inşaatı, kurulumu ve operasyonu İnnova’nın yetkin olduğu konulardandır. Hastanenin tüm sistem, donanım ve güvenlik altyapısı ile bu sistemlerin üzerinde çalışacak klinik ve idari uygulamalar, bu uygulamaların çalışacağı kullanıcı cihazları İnnova tarafından sağlanabilmektedir.

HICAMP HBYS

İnnova, hastanelerin gereksinimlere özgü ayrıştırılabilir modüler yapıda bir hastane bilgi yönetim sistemi olan HICAMP Hbys’i sunmaktadır. HICAMP Hbys, ihtiyaç duyulan tüm alt modül ve bileşenlerin birbiri ile entegre olarak çalışabileceği bir yazılım platformudur. HICAMP Hbys’nin içinde hem klinik hem de idari olmak üzere birçok modül yer almaktadır.


 

HICAMP Hbys, geleneksel hbys anlayışından farklılaşarak, kullanıcılara yepyeni bir deneyim sunmak üzere geliştirilmektedir.

 • Gelişmiş Mimari: İnnova, %100 web tabanlı hastane bilgi yönetim sistemi HICAMP Hbys ile kurumlara kullanımı kolay, altyapısı güçlü bir platform sunmaktadır. Kullanıcıların bilgisayarlarına hiçbir kurulum gerektirmeden sadece bir web tarayıcısı kullanarak HICAMP Hbys’e erişmek mümkündür. Tüm kullanıcılar güncellemeleri eş zamanlı olarak almaktadır. Kullanıcılar, hastanede oluşan bilgiye yetkileri çerçevesinde ve yüksek güvenlik ortamında diledikleri yerden ulaşabilmektedir.
 • Mobil Uygulama Altyapısı: Hastanelerin Kemoterapi, Diyaliz, Yatan Hasta vb. servislerinde bulunan hastalar için ilaçların doğru personel tarafından, doğru hastaya ve doğru dozda uygulanması kritik öneme sahiptir. HICAMP kapsamında sunulan mobil çözümlerle ilacı hastane eczanesinden teslim alan taşıyıcı personel, taşıyıcıdan teslim alan sağlık çalışanı, hastaya uygulayan hemşire ve hasta bilekliği üzerindeki bilgiler ilaç üzerindeki kare kodla eşleştirilmektedir. Bu sayede uçtan uca ilaç kullanım güvenliği sağlanmaktadır.
 • Ölçeklenebilir Yapı: HICAMP Hbys, ölçeklenebilir ve esnek yapısı sayesinde, farklı ölçekteki hastanelere kolayca uyarlanabilmektedir.
 • Hızlı Adaptasyon: HICAMP Hbys’nin benzersiz yapısı, sağlık kampüsü ya da şehir hastanesi içinde olabilecek ekleme ve değişikliklere hızlı geçiş olanağı sunmaktadır. İleride eklenebilecek bir hastane ya da poliklinik için ihtiyaç duyulan donanım ve yazılım altyapısı HICAMP ile planlama aşamasından itibaren hazır durumda bulunmaktadır.
 • Gelişmiş Orkestrasyon: Farklı büyüklüklerdeki hastanelerin etkin yönetiminde kritik unsur, tüm bileşenlerin ortak bir platform üzerinden işletilebilmesi ve merkezi bir çatı altında buluşturulup kontrol edilebilmesidir. HICAMP, farklı işletmeler tarafından sunulan hizmetlerin bir ara katman yazılım sayesinde sisteme entegre olmasını ve uyumlu çalışmasını sağlamaktadır.
 • Sürdürülebilir ve Kesintisiz Hizmet: HICAMP’in mimari yapısı ile iş sürekliliğini sağlayacak şekilde sürdürülebilir ve kesintisiz hizmet sunulmaktadır.
 • Mevzuat Değişikliklerine Uyum: HICAMP, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu da dâhil olmak üzere ilgili yasal prosedürlere tam uyum sağlamaktadır. İnnova, sağlık mevzuatını dikkatli ve sürekli takip ederek ilgili güncelleştirmeleri en kısa sürede gerçekleştirerek, sistemin her zaman güncel ve mevzuata uyumlu olmasını sağlamaktadır.
 • Loglama ve Kayıt: Hasta trafiğinin yoğun olduğu sağlık tesislerinde kayıtların ve verilerin doğruluğu hem sistemin güvenilirliği hem de Sağlık Bakanlığı mevzuatına uyum açısından büyük önem taşımaktadır. HICAMP, tüm veri trafiğini kayıt altına almakta ve sistemlerin bir başka sistemle olan etkileşim zamanına ve talebine ait tüm kayıtları tutmaktadır.
 • Uyarı ve Alarm Mekanizmaları: Arızaların önlenmesi ya da hızla giderilmesi, her işletme açısından en önemli konulardan birisidir. Fakat sağlık hizmetleri söz konusu oluğunda her türlü arıza ve aksaklık daha da kritik hale gelmektedir. HICAMP, rutin süreçlerde çıkabilecek arıza ve aksaklıklara karşı hızlı ve otomatik bilgilendirmeler yapmaktadır.
 • Kullanımı Kolay, Özelleştirilebilen Arayüzler: HICAMP Hbys’nin sunduğu en önemli kolaylıklar arasında kişiselleştirilebilen ve kullanımı kolay arayüzler bulunmaktadır. HICAMP ekranları ilgili birimler ve kullanıcı isteklerine göre özelleşebilmektedir.

 

 

HICAMP LAB

 

Doğru teşhise giden yolda önemli bir role sahip olan laboratuvarlar, HICAMP LAB ile kolayca yönetilebilmektedir.

HICAMP’in güçlü entegrasyon yeteneği laboratuvar tahlil taleplerinin ve sonuçlarının aktarımının hızlı ve sorunsuzca tamamlanmasını sağlamaktadır. Veriler, yüksek bilgi güvenliği standartlarına uygun olarak korunmaktadır.

Hastane içinde konumlandırılmış sağlık kiosklarından laboratuvar sonuçlarının durumları takip edilebilmektedir.

HICAMP LAB ayrıca, laboratuvar sonuçlarının yanlış kişilere teslim edilmesinin de önüne geçen bir sisteme sahiptir. Farklı kullanıcıların yetkilendirmelerinin kontrolü HICAMP ile birlikte sunulmaktadır.

 

 

HICAMP ARC

 

Yoğum Bakım Servisi, sadece klinik süreçler açısından değil, kullanılan sistemler açısından da özel bir konumda bulunmaktadır. Bu doğrultuda tümüyle yerli bir çözüm olarak geliştirilen web tabanlı yoğun bakım sistemimiz HICAMP Arc,  tüm yoğun bakım operasyonlarını tek bir ara yüzden izlemeyi sağlamaktadır. Mobil cihazlar sayesinde hastanenin her noktasında ya da hastane dışında kullanılabilen sistem, HBYS, LIS, PACS ve yoğun bakım cihazları ile tamamen entegre çalışmakta ve her saniye veri toplayıp hastanın anlık olarak takip edilebilmesini sağlamaktadır. Böylelikle doktorlar, bulundukları her yerden yoğun bakımdaki hastaların takibini yapabilmektedirler. Skala, skorlama ve karar destek sistemleri ile yoğun bakım süreçlerinde maksimum verimlilik sağlanmaktadır. İnnova’nın yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda, öğrenen algoritmalar aracılığıyla HICAMP Arc üzerinden sağlık çalışanlarına - karar destek hizmeti de verilmesi hedeflenmektedir.

 

 

 

HICAMP Arc, güçlü entegrasyon yeteneği sayesinde ilgili tüm diğer sistemlerle etkileşim halinde çalışmaktadır.

Hasta için kritik öneme sahip hasta başı monitör, yapay solunum cihazı gibi ekipmanlar RFID teknolojisiyle etiketlendirilmiştir ve ilgili ekranlardan takip edilerek yoğun bakım ünitesindeki ya da kampüs içindeki lokasyonu ilgili ekranlardan görülebilmektedir.

Cihazların yoğun bakım ünitesi dışına çıkartılması durumunda ise belirlenecek kurallar doğrultusunda alarmlar üretmek ve ilgili personeli uyarma işlemleri de yapılabilmektedir. Bu destek, hayati riski bulunan hastaların ihtiyaç duyduğu malzeme ve ekipmanların her an hazır tutulmasını sağlamaktadır.

 

 

 

Sağlık Kioskları

Türkiye’de bir ilk olarak sektöre özel “Sağlık Kioskları” geliştirip üreten İnnova, bu ürünle gelen hastaların hastane içindeki en önemli yardımcılarından birini sunmaktadır.

Yalnızca yazılım değil donanım olarak da standart kiosklardan farklılaşan bu cihazlar, engelli hastaların kolay kullanabilmesi için ayarlanabilir bir ekrana sahiptir.

MHRS üzerinden randevu alan vatandaşlarımız, İnnova’nın hastanelere özgü ürettiği Sağlık Kiosklarından check-in yaparak kayıt kabul işlemlerini doğru, etkin ve hızlı bir şekilde tamamlayabilmektedir. Bununla birlikte hastalar, doktor muayenesi sonrası yaptırdığı laboratuvar işlemleri ile ilgili sonuçlarının hazır olup olmadığını da bu kioskların ekranlarından kontrol edebilmekte ve rapor çıktısı alabilmektedirler. Sağlık Kioskları aynı zamanda hastalara yer-yön bulma, öneri/şikâyet/teşekkür bildirme gibi hizmetler de sunmaktadır.

 

 

 

 

Yer Yön Bulma Uygulaması

Büyük ölçekli hastaneler karmaşık mekânlardır. Birçok araştırma sonucu hastanelerde yer yön bulma problemlerinin hastalarda ve ziyaretçilerde stres oluşturduğunu göstermektedir. İnnova’nın hastanelere sunduğu Yer Yön Bulma Uygulaması ile hastaların ve ziyaretçilerin sağlık deneyimleri iyileştirilmektedir.

Onbinlerce metrekarelik alana yayılabilen kompleks sağlık tesislerinde, bu uygulamalar sayesinde hastaların gidecekleri birime hızlı ve kolayca ulaşması sağlanmaktadır. Hastaların yer yön bulmak için, hastane görevlilerine danışma ihtiyacını azaltmasından dolayı operasyonel verimlilik sağlanmaktadır. Ayrıca hastaların randevularına gecikme olasılığı ortadan kaldırılarak planlama verimliliği sağlanabilmektedir.

 

Mobil Uygulama Desteği

İnnova’nın çeşitli sektörler için geliştirdiği mobil uygulama deneyiminin sağlığa özgü uyarlanmasıyla ortaya çıkan bu ürünler, hem hastane hem de hasta için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

 

 

Hastane İçi Mobil

 • Barkod Doğrulama
 • Yoğun Bakım İzleme
 • Hastane İçi Tüm Servislerde Tablet Desteği
 • Hasta İçin Mobil
 • Yer-Yön Bulma
 • Randevu İşlemleri
 • Tetkik ve Sonuç Takibi
 • Sıra Takibi
 • E-Reçete Bilgileri ve İlaç Hatırlatma Özelliği
 • Kullanım Takibi

 

 

İş Zekası

​​HICAMP çözüm platformu kapsamında, sağlık yöneticilerinin taleplerine hızlı ve etkin bir şekilde yanıt veren bir iş zekası uygulaması da bulunmaktadır. HICAMP Hbys üzerinde oluşturulan verilerin anlamlı bilgilere ve raporlara dönüştürülmesini sağlayacak iş zekâsı çözümleri, grafik ve görsellerle desteklenmiş yüzlerce hazır rapor formatının yanı sıra, özelleştirilmiş raporların kolayca hazırlanmasını da sağlamaktadır. İnnova’nın sağlık sektöründeki deneyiminden güç alan iş zekâsı çözümleri; laboratuvar sonuçlarından hasta sayısına, ameliyathanelere, yatak sayısına, polikliniklere, faturalara ve çağrı merkezi verilerine kadar pek çok çıktıyı sağlık yöneticilerinin ekranına yansıtmaktadır.

 

İnnova, gelişen teknoloji, değişen süreçler, yeni mevzuat ve entegrasyonlar için dinamik geliştirim sağlayan altyapısı ve insan kaynağı ile sağlık projelerinde yeni bir anlayış sunmaktadır.

İnnova’nın hastanelere özgü bütünleşik çözüm platformu HICAMP’i tercih etmeniz için oldukça fazla nedeniniz var. Bunlar;

 • Finansal Güç
 • Sürdürülebilirlik
 • Uçtan Uca Çözümler
 • Entegrasyon Gücü
 • Uzman İnsan Kaynağı
 • Sektörel Bilgi Birikimi
 • Kamu-Özel Sektör İş Birliği Projelerinde Deneyim
 • Sağlık Bakanlığı Gereksinim ve Süreçlerine Hâkimiyet
 • Ar-Ge Gücü
 • Hasta Odaklı Yaklaşım
 • Yenilikçi ve Kalite Odaklı Vizyon
 • Bilgi Güvenliği Konusunda Deneyim

 

Deneyim: İnnova birçok farklı sektördeki oluşturduğu dijital dönüşüm deneyimini HICAMP ile sağlık sektörüne aktarmaktadır.

Teknik Cihaz Yönetimi: İnnova, hastanelerdeki dijital dönüşümde yazılımların yanı sıra bilişim altyapısının da yönetimini üstlenmektedir. Bilgisayarlar, yazıcılar ve barkod okuyucular gibi çevre birimleri, bilgilendirme ekranları, kiosk’lar ve mobil uygulamalar için gerekli yazılım ve donanım altyapısı İnnova tarafından sağlanmaktadır.

Network Yönetimi: Çok sayıda binaya ait veri iletişimi ve network altyapısı, İnnova’nın tecrübesiyle hızlı ve kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. İnnova, tasarım, kurulum ve yönetim süreçlerinin tümünde kurumlarda yerleşik görevlendirmiş olduğu personeliyle network süreçlerinin hızlı, yüksek güvenlikli ve kesintisiz bir şekilde işletilmesini sağlamaktadır.

Kimlik Yönetimi ve Kullanıcı Kontrolleri: İnnova, binlerce çalışana sahip olan entegre sağlık kampüslerinde kullanıcı yönetimi ve yetkilendirme için gerekli altyapıyı da sunmaktadır. Tüm kullanıcıların, ekran ve ara yüzlere erişimi denetim altına alınır ve bilgi güvenliği sağlanır.

Entegrasyon: İnnova’nın fark yarattığı alanlardan biri de sistemler ve servisler arası entegrasyonların orkestrasyonudur. İnnova, hastane içindeki hizmet sağlayıcıların kullandığı sistemlerin HICAMP orta katman sistemi üzerinden entegre olması için gerekli ortamı sağlamaktadır. Bu ortam aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun MEDULA Sistemi, Sağlık Bakanlığı’nın e-Nabız Sistemi gibi dış entegrasyon gerektiren uygulamalar için de geçerlidir.

 

 

 

İnnova’nın hastanelere özgü bütünleşik çözüm platformu HICAMP, Türkiye’nin önemli iki şehir hastanesi projesinde yer almaktadır. Bu projelerde elde edilen sonuçlar, HICAMP’in sağlık sektörüne sağladığı katma değeri kanıtlar niteliktedir.

 

Ankara Şehir Hastanesi - Bilkent

Ankara Şehir Hastanesi – Bilkent, Türkiye’nin sağlık alanındaki büyük kamu özel ortaklığı projesidir. Dünyanın bir kampüs içinde tek seferde inşa edilmiş en büyük hastanesi olan 3.804 yatak kapasiteli Ankara Şehir Hastanesi – Bilkent, 1,3 milyon m2 alanda günde 35.000 poliklinik hastasına sağlık hizmeti vermeye hazırlanmaktadır. HICAMP Çözüm Platformu’nun da yer aldığı bu devasa projenin 2018 yılı içinde açılması beklenmektedir. Sağlık Bakanlığı ve tüm servis sağlayıcılarla birlikte yapılan tüm süreç çalışmaları sonucunda hastalara en kaliteli hizmeti sunmak, sağlık çalışanlarının iş süreçlerini kolaylaştırmak ve merkezi yapısıyla hastane yöneticilerinin idari süreçleri daha da sağlıklı yürütmesini sağlamak amacıyla HICAMP projeye uygun uyarlanmaktadır.

Açılışı sonrasında sadece Türkiye’nin değil, sahip olduğu olanaklarla sağlık turizmi için de çok önemli merkez olacak Ankara Şehir Hastanesi – Bilkent, İnnova’nın sunduğu güçlü teknolojik altyapı ve hasta odaklı kaliteli hizmet anlayışı ile dijital çağın gereklerini en üst seviyede yerine getirmeyi hedeflemektedir.


 

 

 

Sayılarla Ankara Şehir Hastanesi - Bilkent

 • 1 milyon 312 bin 349 metrekare kapalı alana sahip
 • 9 Hastane ve 6 Kuleden oluşan dev kompleks (Genel, Kalp Damar, Nöroloji, Çocuk, Kadın Doğum, Onkoloji Hastaneleri, Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve Ana Kütle)
 • Toplam 3.704 yatak kapasiteli
 • 904 poliklinik
 • 726 yataklı yoğun bakım ünitesi
 • 133 ameliyathane
 • 38 yataklı diyaliz merkezi
 • 127 yataklı kemoterapi ünitesi
 • 10 yataklı iyot tedavisi servisi
 • 65 tedavi kabinli FTR merkezi
 • 224 yataklı acil arenası
 • 19 acil izolasyon odası
 • 24 travma ünitesi
 • 7.650 metrekare laboratuvar
 • 1.627 metrekare çamaşırhane
 • 11.330 metrekare sterilizasyon hizmetleri alanı
 • 17.420 metrekare görüntüleme hizmetleri alanı
 • 18.000 metrekare yemekhane
 • 6.918 kapasiteli araç otoparkı
 • 13.500.000 yılık beklenen hasta

 

 

   


   

  Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi

  “Türkiye’nin Dijital Hastanesi” olarak tanımlanan Mersin Şehir Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, ülkemizin HIMSS 6 sertifikalı en büyük hastanesi konumunda bulunuyor. 374 bin m2 alanda kurulu bulunan hastane, 1.304 yatak ve günlük 12.000 poliklinik hasta kapasitesiyle hizmet vermektedir.

  İnnova, Mersin Şehir Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nin etkin bir şekilde çalışması için gereken tüm yazılımları bir araya getirerek HICAMP platformunu kurdu. Bu yazılımların ihtiyaç duyduğu veri merkezi kurulumu ile tüm donanım, ağ ve diğer Bilgi teknolojileri altyapısının entegrasyonu da yine İnnova uzmanlığıyla gerçekleştirildi. Yer-yön bulma gibi hizmetlerle hasta hizmet kalitesini ve hasta memnuniyetini artıran hastane, süreçlerin kesintisiz ve entegre işlemesi sayesinde işletme maliyetlerinde de tasarruf sağlamaktadır. Hastane, HICAMP’in kurulduğu günden itibaren sağlık çalışanlarının ve hastaneye hizmet veren servis sağlayıcılarının ödemelerini zamanında ve eksiksiz dağıtabilmektedir.

   


   

  Sayılarla Mersin Şehir Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

  • 445’i doktor 1.770 sağlık çalışanı ve 764 idari personel ile toplamda 2.534 kişilik kadroya sahip.
  • 456 yataklı Genel ve Onkoloji Hastanesi
  • 377 yataklı KVC ve Psikiyatri Hastanesi
  • 436 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi
  • 544 tek kişilik oda
  • 252 çift kişilik oda
  • 55 ameliyathane
  • Yoğun bakım yatak sayısı 214
  • 3 Şubat 2017 tarihinde açıldı
  • İlk yılında yaklaşık 3 milyon kişiye hizmet verdi
  • Gelen başvuruların 568 bini acil servislere,
  • 1 milyon 600 bin hasta ayakta tedavi edildi
  • 90 bine yakın yatan hasta hizmet aldı
  • Günde ortalama 12 bin hastaya hizmet verildi
  • 7 milyondan fazla tıbbi test yapıldı
  • 8 bin 600 doğum gerçekleştirildi


   

   

   contact
   Bize Ulaşın
   Şirketinize ve ihtiyacınıza en uygun ürün ve çözümlerimiz hakkında bilgi almak için formumuzu doldurun.
   Sözleşmeyi, KVKK aydınlatma metnini ve iletişim formu sürecine ilişkin aydınlatma metnini okudum kabul ediyorum. İnnova’nın sunacağı fırsat ve avantajlardan haberdar olmak amacıyla, paylaştığım iletişim bilgilerinin (e-mail adresi ve telefon) pazarlama iletişimi amaçlı kullanılmasına onay veriyorum.(*)
   Bize Ulaşın