Digital Signage nedir, ne işe yarar?
22.02.2022
Sosyal Medya

Digital Signage nedir, ne işe yarar?

Her şeyin dijital olarak ele alındığı ve izlendiği bir çağda yaşıyoruz. Bunun bir sonucu olarak, digital signage günümüz dünyasının önemli bir parçası haline geldi.

Digital signage, multimedya mesajları görüntülemek için kullanılan dijital ekranlardır. Genellikle bir grup insana belirli bir mesajı iletmek için kullanılırlar. Hedef kitle bir ofisin çalışanları, bir okulun öğrencileri veya bir markanın potansiyel müşterileri olabilir. Digital signage ekranları, amacınıza veya hedefinize uygun benzersiz içeriği gösterecek şekilde uyarlanır.

Digital signage sistemleri süpermarketlerden havaalanlarına kadar birçok yerde ziyaretçilerin karşısına çıkıyor. Günümüzde hemen her sektör, hedef kitlesiyle etkileşime geçmek için digital signage teknolojilerinden faydalanıyor. Digital signage projelerinde projeksiyon, LED ve LCD ekranlar gibi görüntüleme teknolojilerinin yanı sıra, kiosklar gibi etkileşimli arayüzler de kullanılıyor.

Tüm digital signage sistemlerinin iki temel bileşeni vardır: Bunlardan donanım, mesajların görüntülenmesinde kullanılan ekranlarken, yazılım ise verilerin işlenmesini ve içeriklerin yönetilmesini sağlıyor.

Digital signage’ın faydaları

Digital signage sistemleri, hedef kitlenizle etkili iletişim kurmaktan yeni pazarlara girmeye kadar birçok alanda faydalar sağlıyor. Bu sistemlerin kurumunuza sağlayabileceği faydalara yakından bakalım:

Etkileşim

Ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen potansiyel müşterilerin sadık müşterilere dönüşmeleri muhtemeldir. Çoğu işletmenin müşterilerinin kendilerini rahat hissetmeleri için gerekli tüm bilgileri sağlamaya çalışmalarının nedeni de budur. Uygun digital signage içeriklerini kullanarak müşterilerinize kendilerine yardım etme şansı tanıyabilirsiniz. Digital signage sistemleri üzerinden müşterilerinize ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgileri sunarak mağaza içi deneyimlerini iyileştirebilirsiniz.

Tutarlılık

Digital signage ile mesajlarınızı dünyanın herhangi bir yerine ulaştırabilirsiniz ve bu kabiliyet küresel markalaşma süreci için büyük bir avantajdır. Örneğin dünyanın ya da ülkenin farklı yerlerinde şubeleriniz varsa, digital signage sistemi üzerinden tüm şubelerinizdeki mesajların aynı olmasını veya hedef kitlesi, konumu gibi değişkenlere bağlı özelleştirilmiş içerikler yayınlamalarını sağlayabilirsiniz. Böylece satışlarınızı artırabilir ve işinizi daha iyi seviyelere taşıyabilirsiniz.

Kolay kullanılabilir

Müşterilerin gereksinimleri ve tercihleri düzenli aralıklarla değiştiği için tek bir içerik planına bağlı kalamazsınız. Digital signage kullanmanın en önemli faydalarından birisi olan ekranları istediğiniz gibi kullanabilme özgürlüğü, bu konuda bir hayli kullanışlıdır. Örneğin, bir restoranınız veya oteliniz varsa, zaman zaman fiyatları değiştirmeniz gerekir. Geleneksel menüler gerçek zamanlı değişiklikler yapmanıza izin vermez. Digital signage sistemleri ise günün herhangi bir anında içeriğinizde değişiklik yapmayı son derece basit hale getirir.

Etkili iletişim

Videolar, günümüzde müşterilerin satın alma niyetlerini tetiklemek için kullanılan kritik araçlar olarak bir hayli popüler. Digital signage sistemleri, etkileyici görsel içeriklerin müşterilere ve çalışanlara ulaştırılmasını ve bunların etkili şekilde yönetilmesini sağlar. Bu sistemler, birçok farklı içerik türünü aynı anda oynatabildikleri ve bağlantı kurdukları çevrimiçi servislerden gerçek zamanlı verileri ekranlara yansıtabildiklerinden pazarlama kampanyaları için etkili araçlardır.

Analitik kabiliyetler

Digital signage, fiziksel mağazalara ve ortamlara web sitelerinden aşina olduğumuz analitik yetenekleri kazandırıyor. Akıllı digital signage sistemleri, müşterilerin gösterilen içeriklere olan ilgilerine dair önemli içgörüler sağlayabiliyor. Analitik raporları, içerik stratejinizde ince ayarlar yapmanız ve süreçlerinizi iyileştirebilmeniz için önemli ipuçları içerebilir. Örneğin, müşterilerin 20 saniyelik bir videonun yalnızca ilk 10 saniyesini izlediklerini öğrendiğinizde, daha kısa videolar yayınlamaya yönelebilirsiniz.

İnnova DS Suit ile merkezi yayın yönetimi

İnnova tarafından geliştirilen yerli digital signage yazılımı DS Suit, yüzlerce ekranı zaman planlı yönetmek, uzaktan içerik yayını yapmak, cihaz ve içerik durumlarını izlemek için uçtan uca bir çözüm sunuyor. Güncel teknolojilere göre sürekli yenilenen bir yazılım paketi olan DS Suit, klasik medya oynatıcı bilgisayarların kullanıldığı sistemlerin yanında SoC (System on Chip) teknolojisine sahip ekranlarda da merkezi yayın yönetimi yapılmasına imkan veriyor.