Bir sohbet botu nasıl oluşturulur?
8.04.2021
Sosyal Medya

Bir sohbet botu nasıl oluşturulur?

Özellikle müşteri iletişimi çalışmalarında popülerlik kazanan sohbet botu nasıl oluşturulur, bir chatbot yapmak için ne gerekiyor gibi soruları yanıtlıyoruz.Markalar her geçen gün web sitelerinde chatbot (sohbet botu) kullanma fikrine eskisinden daha sıcak bakıyorlar. 7/24 müşteri karşılayabilen ve soru yanıtlayabilen bu robotlar, bir geliştiriciye sahip olmayan küçük ölçekli kurumlar tarafından da kolayca oluşturulabiliyor.

Bir sohbet botundan faydalanmak için önce bunu nasıl oluşturabileceğinizi bilmelisiniz. Teknolojiyle içli dışlı olmayan birisi için bu bir hayli karmaşık bir görev gibi görünebilir. Neyse ki, günümüzde bir sohbet botu oluşturmanın birçok yolu var ve bunlardan bazıları hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymuyor.

Sohbet botu türleri

Günümüzde kural bazlı ve yapay zekâ tabanlı olmak üzere iki farklı sohbet botu türü vardır:

Kural bazı sohbet botları

Önceden programlanmış sohbet botları olarak da bilinirler. Tepkisel “if/then” mantığına göre çalışarak, insanların sordukları soruları önceden belirlenmiş cevaplarla yanıtlar ve onları sitedeki işlerini en hızlı şekilde tamamlamaları için doğru adımlara yönlendirir.

Yapay zeka tabanlı sohbet botları

Kural bazlı sohbet botlarına göre daha karmaşıktır ve insanlarla etkileşimini iyileştirmek amacıyla; deneyimlerden öğrenmek için doğal dil işleme (NLP) ve makine öğrenimi algoritmalarını kullanır. Sohbet botunuzu oluşturacak kişiler farklı kodlama dillerine hâkim olmadığı sürece, yapay zekâ tabanlı bir sohbet botu oluşturmak oldukça güçtür.

Sıfırdan bir sohbet botu oluşturma

Sıfırdan bir chatbot oluşturmak, kodlama konusunda uzmanlığa sahip ve sıfırdan bir programın (veya botun) nasıl geliştirileceği konusunda fikir sahibi olan birisine bırakılması gereken nitelikli bir görevdir. Görevin ilk adımı, sohbet robotunu barındıracak bir platform seçmektir.

Kodlarla bir sohbet robotu oluşturmak, geliştirme geçmişi olmayan ve kodlama dillerinde sınırlı bilgisi bulunan kişiler için son derece zor olduğundan; kendi botlarını geliştirmeyi öğrenmeye kararlı olanların, uzman geliştiricilerin örnek sohbet robotu kodlarını incelemeleri tavsiye edilir. GitHub platformu bu konuda birçok iyi örneğe ev sahipliği yapmaktadır.

Bir sohbet botu (chatbot) nasıl oluşturulur?

Bir sohbet botu kodlamayı öğrenmek istiyorsanız, Python gibi yaygın bir dil seçebilirsiniz. Ek olarak, süreci hızlandırmaya yardımcı olması için, bir sohbet botu oluşturma platformu kullanabilirsiniz. Sohbet botunuzu oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı popüler platformları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • IBM Watson Assistant
 • TARS
 • Amazon Lex
 • Verloop
 • Chatfuel
 • Azure Bot Service
 • Collect.chat

Sıfırdan chatbot geliştirmek için kullanabileceğiniz kod tabanlı mimariler, bir programlama dili aracılığıyla geliştiricilere sohbet robotlarını özelleştirme olanağı sağlar. Microsoft Bot Framework, Wit.ai ve API.ai gibi mimariler, geliştiriciler için veritabanı araçları ve analitik özellikler sağlar, sohbet botlarına yapay zeka eklenmesini kolaylaştırır.

Teknik bilgi olmadan basit bir chatbot nasıl yapılır?

Günümüzde birçok web sitesi hiçbir kodlama geçmişi olmayan kişilerin kendi sohbet botlarını oluşturması için düşük kodlu (low-code) ya da kodsuz (no-code) seçenekler sunar. Kural bazlı bir sohbet robotu oluşturmak için sıfırdan bir programla dili öğrenmek zorunda değilsiniz. Aşağıdaki platformları kullanarak, kodsuz ya da düşük kodlu bir şekilde kendi sohbet botunuzu oluşturabilir ve web sitenize entegre edebilirsiniz:

 • ChattyPeople
 • Telegram Bots
 • MEOKAY
 • Flow XO
 • BotKit
 • Smooch
 • Facebook Messenger

Facebook Messenger tabanlı bir sohbet botu oluşturma

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından Facebook Messenger, herhangi bir ilave araca gerek olmaksızın kural bazlı sohbet botları oluşturulmasına olanak tanır. Eğer müşterilerinizle Facebook üzerinden iletişime geçiyor ve herhangi bir programlama bilgisine sahip değilseniz, bu sizin için en iyi seçenek olabilir.

Facebook bu konu için özel olarak oluşturduğu sayfada botunuzu nasıl oluşturacağınıza dair araçlar ve kullanıcı dostu rehberli talimatlar sağlar. Bu seçeneği kullanmak isteyen kullanıcılar, bu süreçte bazı kodlama öğelerini öğrenmek zorunda kalabilir. Ancak bu düşük kodlu bir seçenektir ve böylece yeni başlayanlar bile kendi başlarına bir bot oluşturabilirler.

Facebook, kendi sohbet botunu oluşturmak isteyen kullanıcılar için en başarılı bot örneklerinin kodlarını bile sağlar ve böylece işimizi kolaylaştırır. Facebook'ta barındırılan sohbet robotlarının bir başka avantajı ise harici bir siteye entegre edilebilmelidir. Yani Facebook üzerinden oluşturduğunuz sohbet botunu kendi web sitenize de ekleme seçeneğine sahipsiniz. Böylece, kullanıcılarınızın sohbet botunuza doğrudan Facebook'tan veya ana sayfanızdan erişme şansı olur.