Uzaktan çalışma döneminin sonu ve ofise dönüş
28.02.2022
Sosyal Medya

Uzaktan çalışma döneminin sonu ve ofise dönüş

Uzaktan çalışma, geçtiğimiz iki yılın en önemli değişimlerinden birisiydi ve çalışma şekillerimizi kökünden değiştirdi. Pandeminin beklenenden uzun sürmesiyle ortaya çıkan hibrit çalışma modeli, birçok şirketin çalışma şekillerini yeniden düşünmesini sağladı. Ancak aradan geçen yıllardan sonra salgının etkileri azaldı ve uzaktan çalışma döneminin sonu resmen geldi. Peki, bundan sonraki süreçte bizleri neler bekliyor? Yeni çalışma düzenimiz, pandemi öncesine ne kadar benzeyecek?

Çalışanlar ofise dönmek istiyor mu? 

Birçok profesyonel ofis dışında çalışmayı ilk kez pandemide deneyimledi ve görünüşe göre birçoğu elde ettiği bu özgürlüğü sürdürmek istiyor. Future Forum tarafından 2021’de ABD ve Avrupa’da 10 bini aşkın BT profesyoneliyle gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, çalışanların yüzde 76’sı pandemiden önceki gibi tamamen ofiste çalıştığı bir düzene dönmek istemiyor. Çalışanların yüzde 76’sı çalıştıkları yeri kendileri seçmek isterken, yüzde 93’ü ise ne zaman çalıştıklarını seçme özgürlüğü istiyor. Araştırmadan çıkan en ilginç bulgulardan birisi ise uzaktan çalışan yöneticilerin tam zamanlı ofise dönme fikrine çalışanlara kıyasla üç kat daha sıcak bakması oldu.

Yeni çalışma modelleri neleri beraberinde getiriyor?

Hibrit çalışma ile iş yeri ofisin dört duvarının ötesine taştı. Ofis artık evden, ortak çalışma alanlarından ve ofisin kendisinden oluşan bir ekosisteme dönüştü. Ekip üyeleri, yapmaları gereken işe bağlı olarak çalışmak için çeşitli konumlar arasında geçiş yapabilirler.

Pandeminin hayatımıza kattığı hibrit model, izolasyon ve etkileşim gibi uzaktan çalışmanın en büyük zorluklarını ele alırken, işgücünün üretkenliğini ve iş memnuniyetini artırmaya yönelik uygulanan insan odaklı bir yaklaşımıdır. Her şirketin organizasyonel yapısına ve kültürüne göre farklı şekillerde uygulanan hibrit çalışma modelleri, çalışanlara çalıştıkları yerin yanı sıra zaman konusunda da özgürlük tanıyabilir. Bir hibrit çalışma modelinin başarısı, çalışanlara tanınan esnekliğin üretkenliğe ve çalışan memnuniyetine etkisine bakılarak ölçülebilir.

Pandemi öncesi düzene dönüş mümkün mü?

Çalışanlarının büyük bölümünün hibrit çalışma düzenlerinde daha mutlu ve verimli olmaları, yeni nesil çalışma sistemlerinin iş dünyası tarafından denenmesini sağlıyor. Dünyanın en büyük kuruluşlarından bazıları çalışanlarına zamanlarını ve çalıştıkları yerleri seçme özgürlüğü tanırken, dev finans kuruluşlarında ise tamamen pandemi öncesi düzene dönüşe yakın modeller denendiği görülüyor. Bu konuda en yenilikçi yaklaşımları ise teknoloji şirketleri sergiliyor.

2022 çalışma alışkanlıklarında neleri geri getiriyor?

2022 birçok profesyonel için ekip arkadaşlarıyla öyle ya da böyle daha fazla etkileşime geçecekleri bir yıl olacak. Hibrit düzenlerin uzaktan çalışmanın en büyük sorunları olan izolasyonu adresleme amacı, birçok şirketin çalışma düzenlerini ekipleri bir araya getirecek şekilde kurgulamalarını sağladı. Ancak daha önce sürekli ofiste çalışan birçok ekip, evrim geçiren hibrit çalışma düzenlerinde haftanın belirli günlerinde ortak çalışma alanları ve ofislerde birlikte çalışmaya başladı.

Yeni teknolojiler yeni çalışma düzenleri mi getirecek?

Özellikle iletişim teknolojilerindeki gelişimler günümüzün hibrit modellerinin dev ölçekli kurumlarda bile uygulanabilmesini mümkün kılıyor. Ancak hibrit çalışma kalıcı olacak ve yeni teknolojilerle evrim geçirmeye devam edecek. Son dönemde Metaverse trendiyle hibrit çalışma düzenlerinin varsayımsal olarak bir araya getirildiği birçok fikir duyuyoruz. Metaverse henüz kurgu aşamasında olan büyük bir trend ancak henüz neye benzeyeceğine dair somut bir fikir yok. Dolayısıyla bu teknolojinin hibrit çalışmayı nasıl değiştireceği bir muamma fakat bunun insanları sanal toplantı odalarında bir araya getirmekten daha büyük bir değişim olması bekleniyor.

Evden çalışmanın avantajları ve dezavantajları

Evden çalışmanın avantaj ve dezavantajları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Çalışma alanınızla ilgili tercih kendinizi nerede en üretken hissettiğinize bağlıdır. Eğer iyi bir ev ofisine sahipseniz ve sektörünüz uzaktan çalışmanız için elverişliyse evden verimli şekilde çalışabilirsiniz. Ancak evden çalışmaya karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken dezavantajlar da söz konusu.

Evden çalışmanın avantajları

Milyonlarca profesyonel evden çalışmayı tercih ediyor. Ancak bu kararın ardında trafikten kurtulmak ve rahat çalışmaktan daha fazlası yatıyor:

  • Esneklik: Evden çalışanlar, çalıştıkları yer, zaman ve tempo konusunda daha fazla esnekliğe sahip. Buna bağlı olarak memnuniyetleri ve moralleri de daha yüksek.
  • Odak: Kalabalık ve gürültülü bir evde yaşamayanlar, dikkatleri dağılmadan işlerine daha iyi odaklanabiliyor ve görevlerini daha hızlı tamamlayabiliyor.
  • Yeni yetenekler: Evden çalışmaya izin veren şirketler dünyanın dört bir yanından yetenekli profesyonelleri ekiplerine katabilirler.
  • İş birliği: Evden çalışanlar dünyanın herhangi bir yerindeki ekip arkadaşlarıyla çevrimiçi üretkenlik ve iletişim araçları üzerinden birlikte çalışabiliyor. Doğru araçlar ve iletişim planıyla, ekipler arasındaki saat farklarından doğan zorluklar bile ortadan kaldırılabilir.

Evden çalışmanın dezavantajları

Evden çalışmanın avantajları kadar dezavantajları da bulunuyor. Kararınızı vermeden önce sizi bekleyen senaryoyu bilmenizde fayda var:

  • Ekipman maliyeti: Şirketiniz ev ofisinizin ana bileşenlerini temin etmiyorsa, tüm bunları bizzat temin etmeniz gerekir.
  • Düşük üretkenlik riski: Evden çalışmanın profesyoneller üzerinde tipik iki etkisi oluyor; ya çok daha iyi performans gösteriyorlar ya da kayıtsız hale geliyorlar. Öte yandan, evde çalışmak kişisel ile profesyonel yaşam arasındaki sınırı ortadan kaldırdığından, çalışanların tükenmişlik yaşamasına sebep olabiliyor.
  • Dikkat dağınıklığı: Evcil hayvanlar, çocuklar, ev işleri ve televizyon gibi etkenler evden çalışırken dikkat dağınıklığına neden olabilir.
  • Sosyal izolasyon: Uzun süre evden çalışan profesyoneller aidiyet duygularını kaybedebilir ve ekibin bir parçası değilmiş gibi hissedebilir.
  • Bilgiye sınırlı erişim: Uzaktan çalışmanın getirdiği en büyük zorluklardan birisi bilgiye erişim sağlamaktır. Evden çalışma ortamında mevcut bir proje hakkında geri bildirim veya ayrıntı almak, ofistekinden daha zordur.