Sıfır gün güvenlik açığı siber saldırısı nedir?
29.04.2021
Sosyal Medya

Sıfır gün güvenlik açığı siber saldırısı nedir?

Sıfır gün güvenlik açığı siber saldırısı, en tehlikeli siber güvenlik tehditlerinden birisi olarak tüm kurum ve kullanıcıları tehdit ediyor. Siber saldırganlar, güvenlik açıkları veya zafiyetlerini kullanarak sistemlere ve varlıklara yetkisiz olarak erişebiliyor. Yeni keşfedilen güvenlik açıkları ise siber korsanların kötü amaçlarını gerçekleştirebileceklerine olanak tanıyan en büyük risklerden birini teşkil ediyor.

Sıfır gün güvenlik açığı nedir?

Zero-day ya da 0-day olarak bilinen sıfır gün güvenlik açığı, araştırmacılar tarafından yeni keşfedilmiş ancak henüz bir yama ile kapatılmamış güvenlik zafiyetlerine verilen genel isimdir.  Dolayısıyla siber saldırganlar tarafından kullanılmaya devam edilebilirler.

Sıfır gün güvenlik açıkları bilgi sistemlerine ve hassas verilere çok büyük zarar verme potansiyeli taşır. Bu açıkların keşfedildiği durumlarda kurumların ve kullanıcıların proaktif davranarak zararı önlemek ya da en aza indirgemek için harekete geçmeleri gerekir.

Sıfır gün güvenlik açığı siber saldırılarından nasıl korunabilirsiniz?

Sıfır gün açıklarından korunmak için varlıklarınızı periyodik olarak tarayarak güvenlik açıklarını kontrol edin ve kapatabileceğiniz boşlukları belirleyin. Güvenlik açığı tarayıcıları, sıfırıncı gün tehditleriyle başa çıkmak için güvenilir ve proaktif bir çözümdür. Ancak güvenlik tek bir yazılıma emanet edilemeyecek kadar hassas bir konudur. Bu nedenle kuruluşunuzda kapsamlı bir güvenlik açığı yönetimi stratejisine sahip olmalısınız. Bu strateji güvenlik açığı taraması, önceliklendirme, düzeltme ve raporlamayı içermeli; yeni güvenlik açıklarını belirlemede ve bunları etkili bir şekilde yönetmede proaktif olmanıza olanak tanımalıdır.

Sıfırıncı gün güvenlik açıklarına karşı korunmanın bir diğer etkili yolu ise reaktif olmaktır. Güvenlik güncellemeleri ve yamaları yayınlanır yayınlanmaz bunları sistemlerinize uygulamalısınız. Güvenlik güncellemeleri, bir uygulamanın veya bir sistemin açıklarını kapatan ve sıfırıncı gün güvenlik açıklarına karşı güçlü bir savunma hattı oluşturan güvenlik yamaları içerir.

Aşağıdaki önlemleri alarak sıfırıncı gün saldırılarına karşı güçlü bir savunma kurabilirsiniz:

  • Güncellemeleri düzenli olarak yükleyin
  • En iyi siber güvenlik pratiklerini takip edin
  • Varlıklarınız için sağlam güvenlik ayarları kurun
  • Teknoloji yığınınızı güvenlik açığı yönetimi araçlarıyla donatın
  • Yeni bir güvenlik açığı duyurulur duyurulmaz bir çözüm arayın

Çoğu siber güvenlik sağlayıcısı, yeni bir güvenlik açığı ortaya çıkar çıkmaz buna bir çözüm yayınlar. Sıfır gün saldırısının güvenlik riskini azaltmak için bu çözümleri sistemlerinize uygulayın.

Sıfır gün güvenlik açığı siber saldırıları nasıl gerçekleştirilir?

Bu saldırılardan korunmak için önleyici tedbirler almanın yanı sıra, sıfırıncı gün istismarlarına dair gelişmelerden haberdar olmalısınız. Saldırganların varlıklarınıza sıfır gün saldırısı gerçekleştirebileceği yaygın yöntemlerin farkında olmak, hazırlıksız yakalanmanızı önler.

Siber korsanlar sıfır gün saldırıları gerçekleştirmek için yaygın olarak aşağıdaki yöntemlere başvururlar:

  • Hedefli kimlik avı: Siber saldırganlar, belirledikleri bir yöneticiyi hedef alır ve kötü niyetli bir e-postayla etkileşime geçmesi için onu kandırmaya çalışır. Siber saldırganlar hedef aldıkları kişi hakkında bilgi toplayabilir ve bu bilgileri kullanarak etkili sosyal mühendislik taktikleri kullanabilir.
  • Kimlik avı: Siber saldırganlar, kuruluştaki birçok kişiye zararlı içerikler taşıyan e-postalar göndererek, bazılarını e-postaya gömülü kötü amaçlı bağlantıya tıklamaları için kandırmaya çalışabilir. Hedefli ve genel kimlik avına karşı en büyük savunma çalışanlara siber güvenlik bilinci aşılamaktır.
  • Güvenliği ihlal edilmiş web sitelerindeki istismar kitleri: Siber korsanlar, kötü niyetli bir kodu veya ziyaretçiyi istismar kiti bulunan sunucuya yeniden yönlendiren bir reklamı yerleştirmek için bir web sitesini devralabilir.
  • Kaba kuvvet (Brute force): Saldırganlar, bir sunucuyu, sistemi veya ağı tehlikeye atmak için kaba kuvvete başvurur ve bu istismarı varlıklarınıza sızmak için kullanır. Kaba kuvvet saldırısı, siber korsanların zayıf parolaları tahmin edebilmelerine dayanır.
Öne Çıkan Yazılar
Kripto para güvenliği için Soğuk Cüzdan nedir ve nasıl kullanılır?
Kripto para güvenliği için Soğuk Cüzdan nedir ve nasıl kullanılır?
Kripto para güvenliği, dijital para birimlerine yatırım yapan, bunların alım satımıyla uğraşan herkes için dikkat edilmesi...
26.07.2021
Güvenlik
İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) internette güvende kalın
İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ile internette güvende kalın
İki faktörlü kimlik doğrulama ya da kısaca 2FA olarak bilinen güvenlik önlemi, internetteki giriş işlemlerinde hızlı ve pratik...
28.09.2020
Güvenlik
Güvenli işlemler için Blockchain alternatifi: Akıllı Kontratlar
Güvenli işlemler için Blockchain alternatifi: Akıllı Kontratlar
Akıllı Kontratlar, bilgisayar protokollerine bağlı çalışan sözleşmelerdir ve Blockchain (blok zinciri) üzerinde çalışan dijital...
18.11.2020
Güvenlik
Dijital Dönüşümde Siber Güvenlik neden önemli?
Dijital Dönüşümde Siber Güvenlik neden önemli?
Dijital dönüşümde, sürecin ilerleyen adımlarına bırakılan siber güvenlik, planlama aşamasında ele alınarak dijitalleşmeye...
18.09.2020
Güvenlik
ISO 27001 standardının 2013 revizyonunda neler değişiyor?
ISO 27001 standardının 2013 revizyonunda neler değişiyor?
ISO27001 2013 revizyonu ile neler değişti? Belgelendirme ve belge yenilemesi sürecinde şirketleri neler bekliyor?
11.11.2013
Güvenlik
KVKK Hakkında Bilinmesi Gerekenler  
KVKK Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bilgi teknolojilerinin yaygınlaşması, bazı güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. Bireylerin yanı sıra, kurumların...
20.08.2020
Güvenlik