Sıfır gün güvenlik açığı siber saldırısı nedir?
29.04.2021
Sosyal Medya

Sıfır gün güvenlik açığı siber saldırısı nedir?

Sıfır gün güvenlik açığı siber saldırısı, en tehlikeli siber güvenlik tehditlerinden birisi olarak tüm kurum ve kullanıcıları tehdit ediyor. Siber saldırganlar, güvenlik açıkları veya zafiyetlerini kullanarak sistemlere ve varlıklara yetkisiz olarak erişebiliyor. Yeni keşfedilen güvenlik açıkları ise siber korsanların kötü amaçlarını gerçekleştirebileceklerine olanak tanıyan en büyük risklerden birini teşkil ediyor.

Sıfır gün güvenlik açığı nedir?

Zero-day ya da 0-day olarak bilinen sıfır gün güvenlik açığı, araştırmacılar tarafından yeni keşfedilmiş ancak henüz bir yama ile kapatılmamış güvenlik zafiyetlerine verilen genel isimdir.  Dolayısıyla siber saldırganlar tarafından kullanılmaya devam edilebilirler.

Sıfır gün güvenlik açıkları bilgi sistemlerine ve hassas verilere çok büyük zarar verme potansiyeli taşır. Bu açıkların keşfedildiği durumlarda kurumların ve kullanıcıların proaktif davranarak zararı önlemek ya da en aza indirgemek için harekete geçmeleri gerekir.

Sıfır gün güvenlik açığı siber saldırılarından nasıl korunabilirsiniz?

Sıfır gün açıklarından korunmak için varlıklarınızı periyodik olarak tarayarak güvenlik açıklarını kontrol edin ve kapatabileceğiniz boşlukları belirleyin. Güvenlik açığı tarayıcıları, sıfırıncı gün tehditleriyle başa çıkmak için güvenilir ve proaktif bir çözümdür. Ancak güvenlik tek bir yazılıma emanet edilemeyecek kadar hassas bir konudur. Bu nedenle kuruluşunuzda kapsamlı bir güvenlik açığı yönetimi stratejisine sahip olmalısınız. Bu strateji güvenlik açığı taraması, önceliklendirme, düzeltme ve raporlamayı içermeli; yeni güvenlik açıklarını belirlemede ve bunları etkili bir şekilde yönetmede proaktif olmanıza olanak tanımalıdır.

Sıfırıncı gün güvenlik açıklarına karşı korunmanın bir diğer etkili yolu ise reaktif olmaktır. Güvenlik güncellemeleri ve yamaları yayınlanır yayınlanmaz bunları sistemlerinize uygulamalısınız. Güvenlik güncellemeleri, bir uygulamanın veya bir sistemin açıklarını kapatan ve sıfırıncı gün güvenlik açıklarına karşı güçlü bir savunma hattı oluşturan güvenlik yamaları içerir.

Aşağıdaki önlemleri alarak sıfırıncı gün saldırılarına karşı güçlü bir savunma kurabilirsiniz:

  • Güncellemeleri düzenli olarak yükleyin
  • En iyi siber güvenlik pratiklerini takip edin
  • Varlıklarınız için sağlam güvenlik ayarları kurun
  • Teknoloji yığınınızı güvenlik açığı yönetimi araçlarıyla donatın
  • Yeni bir güvenlik açığı duyurulur duyurulmaz bir çözüm arayın

Çoğu siber güvenlik sağlayıcısı, yeni bir güvenlik açığı ortaya çıkar çıkmaz buna bir çözüm yayınlar. Sıfır gün saldırısının güvenlik riskini azaltmak için bu çözümleri sistemlerinize uygulayın.

Sıfır gün güvenlik açığı siber saldırıları nasıl gerçekleştirilir?

Bu saldırılardan korunmak için önleyici tedbirler almanın yanı sıra, sıfırıncı gün istismarlarına dair gelişmelerden haberdar olmalısınız. Saldırganların varlıklarınıza sıfır gün saldırısı gerçekleştirebileceği yaygın yöntemlerin farkında olmak, hazırlıksız yakalanmanızı önler.

Siber korsanlar sıfır gün saldırıları gerçekleştirmek için yaygın olarak aşağıdaki yöntemlere başvururlar:

  • Hedefli kimlik avı: Siber saldırganlar, belirledikleri bir yöneticiyi hedef alır ve kötü niyetli bir e-postayla etkileşime geçmesi için onu kandırmaya çalışır. Siber saldırganlar hedef aldıkları kişi hakkında bilgi toplayabilir ve bu bilgileri kullanarak etkili sosyal mühendislik taktikleri kullanabilir.
  • Kimlik avı: Siber saldırganlar, kuruluştaki birçok kişiye zararlı içerikler taşıyan e-postalar göndererek, bazılarını e-postaya gömülü kötü amaçlı bağlantıya tıklamaları için kandırmaya çalışabilir. Hedefli ve genel kimlik avına karşı en büyük savunma çalışanlara siber güvenlik bilinci aşılamaktır.
  • Güvenliği ihlal edilmiş web sitelerindeki istismar kitleri: Siber korsanlar, kötü niyetli bir kodu veya ziyaretçiyi istismar kiti bulunan sunucuya yeniden yönlendiren bir reklamı yerleştirmek için bir web sitesini devralabilir.
  • Kaba kuvvet (Brute force): Saldırganlar, bir sunucuyu, sistemi veya ağı tehlikeye atmak için kaba kuvvete başvurur ve bu istismarı varlıklarınıza sızmak için kullanır. Kaba kuvvet saldırısı, siber korsanların zayıf parolaları tahmin edebilmelerine dayanır.