Mobil uygulamaların güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz
12.04.2022
Sosyal Medya

Mobil uygulamaların güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz?

Her geçen gün hızla büyümeye devam eden mobil dünyada pek çok işletme iş süreçlerini mobil uygulamalar üzerinden yürütüyor. Kapsamlı bir mobil güvenlik stratejisi uygulanması hassas bilgilerin güvenliği açısından kritik bir önem taşıyor.

Mobil uygulama güvenliği nedir?

Mobil uygulama güvenliği, mobil uygulamaları dijital dolandırıcılık yöntemlerinden ve kötü amaçlı yazılımlar gibi dış tehditlerden korumayı ifade eder. Android, iOS ve Windows gibi çeşitli platformlarda çalışan mobil uygulamalara odaklanır. Uygulamaların telefon ya da tabletteki pek çok veriye erişimi olduğundan, yetkisiz erişim yoluyla hassas verileri tehlikeye atabilecek herhangi bir ihlalden kaçınılmalıdır. Dolandırıcılık işlemlerinin %70’ten fazlası mobil uygulama ve mobil tarayıcılar aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu yaygın güvenlik açıklarından en önemlilerini aşağıda görebilirsiniz.

Yaygın mobil uygulama güvenlik tehditleri

Bir mobil uygulama, kötü niyetli bir saldırı için en kolay giriş noktasıdır. Mobil uygulamalarda yaygın olan güvenlik tehditleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve mobil uygulamaları güvende tutmak için uygun önlemleri almak gerekir.

Zayıf sunucu tarafı denetimleri

Çoğu mobil uygulamanın istemci-sunucu mimarisi vardır. Google Play gibi uygulama mağazaları birer istemcidir. Son kullanıcılar, satın alma yapmak ve mesajları, uyarıları ve bildirimleri görüntülemek için bu istemcilerle etkileşime girer. Sunucu bileşeni geliştirici tarafındadır ve internet üzerinden bir API aracılığıyla mobil cihaz ile etkileşime girer. Bu sunucu bölümü, uygulama işlevlerinin doğru yürütülmesinden sorumludur. Sunucu bileşenleri son derece tehlikeli güvenlik açıkları barındırabilir. Bu açıklar kodlama hatalarından, konfigürasyon yanlışlarından ya da güvenlik mekanizmalarının hatalı uygulanmasından kaynaklanabilir.

Güvenli olmayan veri depolama

Güvenilir olmayan veri depolama, veri hırsızlığına ve ciddi finansal kayıplara yol açtığı için en önemli uygulama güvenlik açıklarından biridir. İşletmeler kendi mobil uygulamalarını bir an önce kullanıma açabilmek için bazen güvenlik önlemlerini gözden kaçırabiliyorlar. Güvenli depolama ve veri şifreleme, veri korumasını kolaylaştırır ancak tüm şifreleme yöntemlerinin eşit derecede etkili olmadığını bilmelisiniz.

Yetersiz Aktarım Katmanı Koruması

Bir mobil uygulama istemci-sunucu mimarisinde veri alışverişinde bulunurken, ağda bulunan güvenlik açıkları yoluyla veriler ele geçirilebilir. WiFi veya yerel ağ üzerinden depolanan gizli bilgiler bu yolla açığa çıkarılabilir. Bu durum da hesap ya da kimlik hırsızlığı ile sonuçlanabilir. Güvenilir bir CA sertifika sağlayıcısı, aktarım katmanında SSL/TLS güvenliği ve sağlam şifre paketleri ile bu güvenlik açığının üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

İstemci tarafındaki güvenlik açıkları

Güvenlik açıkları çoğu istemci tarafında bulunur ve mobil uygulama güvenliği açısından yüksek risk taşır. Bu güvenlik açıkları kimlik doğrulama sorunlarına ve uygulama hatalarına yol açabilir.

Çoğu uygulama istemci tarafında kullanıcı kimlik doğrulaması yapar. Bu aslında son derece hassas verilerin güvenli olmayan bir akıllı telefonda depolandığı anlamına gelir. Bu nedenle kimlik doğrulama işleminin ve kullanıcı verilerinin sunucu tarafında depolanmasını tercih etmeniz daha doğru olacaktır.   

Malware olarak bilinen kötü amaçlı yazılımlar mobil cihazlarda sıklıkla görülen bir diğer güvenlik açığıdır. Bu nedenle işin en başından itibaren gerekli güvenlik önlemlerini almış olmak gerekir.

Hatalı güvenlik yapılandırması

Bir mobil uygulama için güvenlik önlemleri alınmaması kadar yanlış güvenlik yapılandırması da çok kötü sonuçlar doğurabilir. Gevşek güvenlik duvarı politikaları, uygulama izinlerinin hatalı konfigürasyonu ve uygun kimlik doğrulama kontrolleri kullanılmaması en sık karşılaşılan örneklerdir.

Yetersiz günlük dosyası kaydı

Günlük dosyaları ve denetim izleri, tüm ağ etkinlikleri hakkında bilgi verir ve hataların kolayca tanımlanmasını sağlar. Ayrıca yasal gerekliliklere uyma konusunda da yardımcı olurlar. Uygunsuz veya yetersiz günlük kaydı ve izleme, bilgi boşlukları yaratır ve bir güvenlik olayını engelleme ve müdahale etme yeteneğinizi olumsuz etkiler. Uygun günlük yönetimi ve denetim izleri, ortalama veri ihlali algılama süresini en aza indirir.

Hassas verilerin açığa çıkması

Hassas verilerin açığa çıkması mobil uygulamalardaki bir diğer yaygın güvenlik açığıdır. Kullanıcıların kişisel verilerinin açığa çıkması; mobil uygulama, yazılım geliştirici firma ya da iş birliği yapılan üçüncü parti bir işletme aracılığıyla yanlışlıkla gerçekleşebilir.