Sanal POS seçerken nelere dikkat etmeli?
21.03.2022
Sosyal Medya

Sanal POS seçerken nelere dikkat etmeli?

İşletmelerin internet üzerinden yaptıkları satışlarda kredi ve banka kartları aracılığıyla ödeme alabilmesini sağlayan Sanal POS çözümleri, e-ticarete adım atmak isteyenler için zaman zaman aşılması büyük bir engel gibi görülebiliyor. Çevrimiçi mağazasından 7/24 satış yaparak işini internet ortamına taşımak isteyen şirketlerin, kapıda ödeme ya da havale/EFT yöntemlerine kıyasla daha güvenilir, hızlı ve kolay bir çözüm sunan Sanal POS’ları kullanması, işlerini büyütebilmeleri için önemli bir kriter olarak karşılarına çıkıyor. Şirketler Sanal POS kullanmaya karar verdikten sonra çalışmakta oldukları bankalarla doğrudan iletişime geçebilecekleri gibi Sanal POS’u bir hizmet olarak sunan ödeme çözümü sağlayıcıları ile çalışmayı da tercih edebiliyorlar.

Banka ile çalışmak şart mı?

Sanal POS kullanarak internet üzerinden satış yapabilmek için öncelikle aynen fiziksel POS başvurularında olduğu gibi bir şahıs ya da ticari ortaklı şirkete sahip olmak gerekiyor. Ardından Sanal POS hizmeti alınacak bankanın istediği vergi levhası, ticari sicil belgesi, imza sirküleri gibi gerekli belgeler hazırlanarak başvuruda bulunuluyor. Başvuru sonrası banka yetkilileri ilgili web sitesinin Sanal POS kriterlerine uyumlu olup olmadığını kontrol ediyor. Bu aşamayı geçebilmek için kullanıcı bilgilerinin güvenliğini sağlayan bir SSL sertifikası sahibi olunması gerekiyor. Hazırlanması gereken belgeler ve SSL sertifikası dışında ne gibi kriterlerin karşılanması gerektiği bankadan bankaya farklılık gösteriyor.

Müşterilerin sahip olduğu kredi kartlarının sunduğu taksit ve indirim olanakları ya da sadakat programı puanlarının sağladığı avantajların tamamını kapsayabilmek için her bir bankadan Sanal POS almak oldukça zahmetli ve maliyetli bir hale dönüşüyor. Bu yolu tercih etmek yerine İnnova gibi ödeme çözümleri sağlayıcıları ile anlaşmak, bankalara tek tek başvuru yapma, evrak toplama ve sonrasında çok sayıda banka hesabını yönetme gibi zorlulukları tamamen ortadan kaldırarak büyük bir kolaylık sunuyor. Örneğin, İnnova PayFlex Sanal POS’u kullananlar Türkiye’nin en büyük 13 bankasına ait kartlardan anında ödeme alabilir hale geliyor. PayFlex Sanal POS çözümü, bulut altyapısı sayesinde yazılım veya donanım olarak ek bir yatırım yapma zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor.

Sanal POS seçiminde belirleyici kriterler

Bir Sanal POS hizmeti almadan önce aşağıda sıralanan konularda destek verilip verilmediğini ilgili ödeme çözümü sağlayıcısından öğrenmeniz son derece önemli;

 • 128 bit SSL şifreleme başta olmak üzere; Visa, Verfied by Visa ve MasterCard SecureCode sertifikaları ile uluslararası standartlarda güvenlik sunmalı.
 • Ödeme esnasında müşterinin seçtiği bankadan kaynaklı geçici bir problem yaşanırsa otomatik olarak çalışır durumdaki diğer bankalardan birine geçiş yapılabilmeli.
 • Windows, Linux ve Unix tabanlı tüm platformlarla kolayca entegre olmalı. Bu entegrasyon işlemleri için kod örnekleri ve gerekli dokümantasyon hazır olmalı.
 • PCI DSS 3.1 Level 1 uyumlu, güvenli ve uluslararası standartlara uygun Kredi Kartı Saklama hizmeti sunabilmeli.
 • Dövizli tahsilat işlemleri için ek bir ücretlendirme uygulanmamalı.
 • Sanal POS hizmeti bir ödeme çözümü sağlayıcısından alınıyorsa, işlem hacmine göre özel fiyatlandırma seçeneği olmalı.
 • Tahsilat için ödeme linkleri SMS veya e-Posta yoluyla müşterilere otomatik olarak gönderilebilmeli. 
 • 3D Secure işlem desteği olmalı.
 • Ödeme sayfasında istenen özelleştirmelerin yapılmasına izin vermeli.
 • Müşterilerin kredi kartlarını, ücretsiz olarak güvenli bir şekilde saklayabilmeli.
 • Birden fazla sunucu üzerinde çalışma özelliği ile performans optimizasyonunu desteklemeli.
 • Üye işyerleri için sağlanan .NET, Java ve PHP platformlarına hızlı ve kolay entegre olabilmeli.
 • Kredi kartı sadakat programlarından kazanılan puanların harcanmasını desteklemeli.

İnnova’nın tüm bu kriterleri yerine getiren PayFlex Sanal POS ürünü, bulut altyapısıyla düşük maliyetli çevrimiçi tahsilat çözümü sunarken, işletmelerin güvenlik ve hız beklentilerini de tam olarak karşılıyor.