Sanal POS ödeme dünyasını nasıl değiştiriyor?
27.10.2020
Sosyal Medya

Sanal POS ödeme dünyasını nasıl değiştiriyor?

Sanal POS sistemleri son dönemde geçirdiği evrimle satışların gerçekleşmesini ve kaydedilmesini sağlayan aracılardan fazlasına dönüştü. Artık pazarlama, envanter yönetimi, muhasebe ve veri analitiği araçlarıyla entegre çalışabilir hale geldi. Üstelik sistemin evrimi hız kazanarak sürmeye ve ödeme dünyasında köklü değişiklikler meydana getirmeye devam ediyor.

 

E-ticarette müşteri deneyimini iyileştirmenin yollarından bir tanesi ödeme yapmayı kolaylaştırmaktır. Yeni nesil sanal POS'lar tam olarak bu amaçla deneyime dahil olurlar ancak müşteri deneyimini bunun dışında da iyileştirebilecekleri fırsatlar bulunur. Bunlardan başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Daha hızlı ve güvenli ödeme süreleri: Bir bütün olarak e-ticaret deneyiminin en kritik aşaması, hiç şüphesiz ki ödeme ve tahsilattır. Bu süreçte tüketicinin karşısına çıkan ek adımlar, ödeme sürecini uzatırken, müşterilerin sepet terk oranlarını artırabilir. Tek adımda ödeme gibi yenilikler bugün tercihleri yönlendirse de, bunu sağlamanın güvenli yolunu bulmak için de farklı yöntemler denenmektedir. Kart saklama sistemleri, dolandırıcılığı önleyen anti-fraud çalışmaları ve 3D Secure gibi protokoller, hızlı ve güvenli ödeme için kullanılmaktadır.
  2. Ödeme seçenekleri: Kredi ve banka kartıyla ödeme yöntemlerinin artması sayesinde, günümüzde nakit parayla alışveriş yapanların sayısı azalıyor.
  3. Envanter yönetimi: Envanter yönetimi, zaman ve efor gerektiren bir iştir. Ancak gelişmiş bir POS sistemiyle sanal ya da fiziksel mağazanızdaki tüm ürünleri kolayca takip edebilir ve müşterilerinizin taleplerine hızla yanıt verebilirsiniz.
  4. Müşteri geri bildirimleri: Günümüzde şirketlere sunulan kimi gelişmiş POS sistemleri, tıpkı öneri ve şikayet kutuları gibi müşterilerden ödeme aşamalarında işletmenize dair geri bildirimlerde bulunma imkanı sunuyor.

 

Bulut tabanlı POS sistemleri

Bulut tabanlı POS, günümüzde en büyük yükselişi gösteren POS teknoloji trendlerinin başını çekiyor. Satış verilerini sunucu yerine bulut üzerinde tutan bulut tabanlı POS sistemleri, cihaz üzerindeki arayüzlerin yerini almaya başlıyor. Forbes'a göre, ABD'deki tüccarların yüzde 61'i sıradaki POS'larının bulut tabanlı olmasını istiyor. Ayrıca 2021 yılına gelindiğinde bulut tabanlı POS sistemlerinin günümüze kıyasla yüzde 50 artması bekleniyor.

 

Mobil POS sistemleri

Statista verilerine göre, mobil ödeme yapan kullanıcıların yüzde 35'i 25-34 yaş aralığındaki tüketiciler. Mobil ödemeleri tercih edenlerin sayısı yükselirken, dünyada mobil ödeme kabul etmeyen işletme oranı yüzde 23'e kadar düşmüş durumda.

 

Yapay zeka destekli POS sistemleri

Adobe’nin araştırmasına göre ABD'li şirketlerin yüzde 15'i halihazırda yapay zeka destekli POS sistemleri kullanırken, yüzde 30'luk dev bir kitle ise önümüzdeki 1 yıllık süreçte bu sistemleri kullanmayı planlıyor. Aynı araştırmada, 18-24 yaş aralığındaki müşteriler, ürün tercihlerini anlayan yapay zakalı sistemlerin ortaya çıkması durumunda, bunların kendileri için alışveriş yapmasına izin vereceklerini belirtiyorlar.

 

Yeni nesil bir POS sistemine sahip olmanız, işinizin tahsilattan çok daha fazlasını yapabilmesine olanak tanır. Ödeme sisteminiz iyi bir CRM platformuyla birleştiğinde, müşteri verilerini hiç olmadığı kadar verimli şekilde toplayabilir ve analiz edebilirsiniz.

Öne Çıkan Yazılar
Kripto Para nedir, fırsatları ve dezavantajları nelerdir?
Kripto Para nedir, fırsatları ve dezavantajları nelerdir?
Hakkında farklı görüşler sunulan dijital para birimleri merkez bankalarının, devletlerin ve büyük şirketlerin odağında. Başta...
14.07.2020
Fintek
CVV kodu nedir ve alışverişlerde nasıl kullanılır?
CVV kodu nedir ve alışverişlerde nasıl kullanılır?
İnternetten alışveriş yapmayı tercih edenler, ödeme adımında kredi kartı bilgilerini girerken CVV kodu ile karşılaşıyor....
6.07.2020
Fintek
Sanal POS hata kodları ne anlama geliyor?
Sanal POS hata kodları ne anlama geliyor?
Fraud-kredi kontrol aksiyonu sayesinde sahte veya çalıntı kredi kartları tespit ediliyor ve olası dolandırıcılığın önüne...
30.07.2020
Fintek
Temassız Ödemeler Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar
Temassız Ödemeler Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar
Temassız ödeme yöntemi aslında uzun zamandır hayatımızın bir parçası durumunda. Öyle ki Türkiye, ilk temassız kredi kartını...
17.12.2018
Fintek
Ödeme sistemleri rehberi
Ödeme sistemleri rehberi
Dijital ödeme sistemleri ve teknolojileri her geçen gün daha da yaygın kullanılıyor; yazımızda ödeme sistemi türleri ve konuya...
21.10.2020
Fintek
En doğru yol haritası: Finansal Fizibilite
En doğru yol haritası: Finansal Fizibilite
Yapılabilirlik çalışmaları olarak da bilinen fizibilite çalışmaları teknik, ekonomik ve finansal olmak üzere üç ana bölümden...
4.06.2020
Fintek