Sanal POS alırken dikkat edilmesi gerekenler
3.11.2020
Sosyal Medya

Sanal POS alırken dikkat edilmesi gerekenler

COVID-19 salgını ile e-ticaret, gündelik hayattaki yerini sağlamlaştırdı ve kullanım kapsamı genişledi; buradan hareketle, internetten satış sürecinin kalbinde yer alan Sanal POS sistemlerini satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri bir araya getirdik.

 

COVID-19, son dönemde insanlığın karşılaştığı en büyük küresel krizlerden birisi olurken, hayatın her alanında farklı etkiler yarattı. Seyircisiz spor müsabakaları, durma noktasına gelen kültürel faaliyetler, sosyal mesafe, kapalı kalan kepenkler ve daha birçok değişiklik, hayatın normaline dönüştü.

 

İş dünyası özelinde salgının etkisini en şiddetli hissedenler, zaruri olarak tanımlanmayan mal ve hizmetler sunan işletmeler oldu. Bunlar arasından işini belirli ölçüde dijitalleştirenler ve internet üzerinden satış yapma yeteneğini kazananlar, yaşanan sağlık krizinin etkileriyle mücadele etme konusunda kendilerini nispeten daha şanslı bir konumda buldular. E-ticarette ödemelerin alınmasını sağlayan Sanal POS ise, dijitalleşen işletmelerin bu dönemde kullandığı önemli bir araç oldu.

 

Sanal POS nasıl çalışır?

Sanal POS sistemi, banka ve kredi kartıyla ödeme kabul edilmesini sağlayan POS cihazının dijital sürümüdür. Günümüzde internet üzerinden satış yapan, banka ve kredi kartlarıyla ödeme alan her e-ticaret sitesi ve platformu bir Sanal POS sistemi kullanmaktadır.

 

Sistem, fiziksel POS cihazının standart tahsilat özelliğinin yanı sıra, taksitlendirme ve puan kullanma gibi diğer tüm işlemlerini de internet ortamına taşır. Sanal POS, satışı gerçekleştiren işletme ile ödeme aracı olarak kullanılan kartı işleyen banka arasındaki iletişimi kurar. Bu iletişim protokolü, ödeme bilgisinin güvenle bankaya iletilmesi ve banka yanıtının hızla uygulamaya geri bildirilmesi esasına dayanır.

 

Sanal POS alırken dikkat edilmesi gerekenler

İnternet üzerinden gerçekleştirilen satışların en kritik süreci tahsilattır ve Sanal POS uygulamaları, bu aşamada işletmelerin tüketici karşısındaki ön yüzü olma görevini üstlenir. Tercih edeceğiniz Sanal POS sistemi, müşterilerinize bekledikleri hızlı, güvenli ve sorunsuz ödeme sürecini sunmanın yanı sıra, tahsilat süreçlerini hedefleyen siber saldırılara ve kredi kartı sahtekarlıklarına karşı hem tüketicileri hem de işletmenizi korumalıdır.

 

1. Esnek entegrasyon altyapısı

Sanal mağazalar birçok farklı platform üzerinden hizmet verebilir. Bu nedenle sanal POS uygulaması seçerken, esnek entegrasyon altyapısına sahip olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca .NET, Java, PHP ve ASP gibi popüler programlama dilleri için entegrasyon bileşenlerine, kod örneklerine ve detaylı dokümantasyona da ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

2. Güvenlik ve uyumluluk

Tüketicilerin güvenliği için kredi kartı bilgilerini işleyen, depolayan veya ileten tüm şirketlerin güvenli bir dijital ortama sahip olması gerekir. MasterCard ve American Express gibi kredi kartı şirketlerinin bu amaçla oluşturduğu PCI DSS sertikasyonu, sanal POS tahsilatlarında kredi kartından tutarın düşülmesinden paranın hesaba geçmesine kadar gerçekleşen tüm işlemlerin güvenliğini taahhüt eder.

 

Dolandırıcılık, sanal tahsilatları tehdit eden bir diğer unsurdur. Sanal POS uygulamanızın, bankaların tanımladığı dolandırıcılık karşıtı kuralları desteklemesi ve işletmenizin belirleyeceği ek kuralları uygulaması önemlidir. Bu sayede her ödeme işleminde, önce bankanın belirlediği, ardından sizin belirlediğiniz kurallar kontrol edilir. Kurallara aykırı durumlarda ödeme işlemi reddedilir veya ilgili birimler uyarılır.

 

3. Ödeme seçenekleri

Parçalı ödeme seçeneği ile sepetinizdeki ürünün ödemesini farklı kartlarla yapabilirsiniz. Bu sayede kart limitinizin yetmediği noktada iki veya daha fazla kart üzerinden tahsilat yapılabilir.Bununla beraber düzenli olarak ödeme yapmanızı gerektiren abonelik işlemlerinde, kartınızı güvenli kart kaydetme altyapımıza kaydederek ilerleyen dönemlere ait ödemeleriniz için tekrar tekrar kart bilgisi girme ihtiyacınızı ortadan kaldırabilirsiniz.
 

İnnova PayFlex Sanal POS, SMS ve e-posta üzerinden ödeme alabiliyor

Sunduğu entegrasyon bileşenleri ile farklı platformlardaki sanal mağazalarda kullanılabilen İnnova PayFlex Sanal POS, 13 banka ile entegrasyon imkanı sağlayarak tüm banka ve kredi kartlarını destekliyor.

 

Web sitesinin yanı sıra, SMS ve e-posta üzerinden de ödeme alabilen PayFlex Sanal POS,tahsilat sürecini hızlandırmak için dağıtık mimaride birden çok sunucu üzerinde çalışarak yük dağılımını dengeliyor.

 

Merkezi bir modül ile provizyon işlemlerini gerçekleştiren PlayFlex Sanal POS uygulaması, sahip olduğu PCI DSS Level 1 sertifikası sayesinde güvenli bir kredi kartı saklama çözümü sunarken, kurumlar için bu sertifikasyonu alma sürecini ve ilgili maliyetleri de ortadan kaldırıyor.