Open API dönemi, bankacılıkta değer yaratacak
30.09.2020
Sosyal Medya

Open API dönemi, bankacılıkta değer yaratacak

PSD2 ile karşımıza çıkan Open API (Açık API) dönemi ile bankacılıkta iş modelleri genişleyip dönüşmeye başlıyor.

 

Open API, bankalar için ne anlam ifade ediyor?

Open API ekonomisi, bankaların iş stratejileri, gelir akışları ve kârlılığı için yeni talepler getiriyor. Geleceğin banka liderleri, müşterilerine ve pazarlarına net bir şekilde odaklanacak, dijital teknoloji platformlarının artan kullanımı ve kendi özel iş stratejilerini destekleyen dijital içgörüler yoluyla pazardaki konumlarını güçlendirmek için diğer kuruluşlarla iş birliği yapacak.

 

Open API dönemi, bir banka içindeki iş birimleri arasında, sektördeki bankalar arasında ve bankalar ile ekonominin diğer ilgili sektörleri, özellikle teknoloji ve veri işletmeleri arasında ortaklık yoluyla yeni ürün ve hizmetlerin sunulmasını sağlayacak.

 

Açık API'ler bankacılık için sadece fırsatlar sunmuyor. Bu gelişmelere ayak uyduramayan bankaların geleceği konusunda şüpheler artıyor. Bu yol ayrımı da iki farklı seçeneği ortaya çıkartıyor.

 

Birinci seçenekte, bankalar gelecekte bir hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet göstererek, diğer bankalar ve üçüncü taraf sağlayıcılar (TPP'ler) için ürün ve hizmetler sunacaklar. Diğer seçenek ise müşteri odaklı bankacılık modelleri kapsamında, müşteriler için güvenilir bir ömür boyu danışmana dönüşecekler.

 

API ekonomisi, dört banka tipi ortaya çıkartıyor

Open API sistemine proaktif yanıt verebilen bankalar için Avrupa Bankacılık Birliği dört ana rol tanımlıyor.

 

Açık API ekonomisine proaktif olarak yanıt vermeyi seçen bankalar için Avrupa Bankacılık Birliği, seçebilecekleri dört rol olduğunu ve aslında bu dört rolün her biri geleneksel "üretici-dağıtıcı" modeli bankalar tarafından bugün kullanılıyor.

 

1. Entegratör

Entegratör banka, ürün ve hizmetlerin hem üretimini hem de dağıtımını kontrol etmeye odaklanacak.

 

2. Üretici

Üretici banka, ürün ve hizmetlerin geliştirilmesine odaklanacak. Ortaya çıkan servisleri de üçüncü taraflar aracılığıyla müşterilerine sunacak.

 

3. Distribütör

Distribütör banka, üçüncü taraflar tarafından oluşturulan ürün ve hizmetlerin dağıtımına odaklanacak.

 

4. Platform

Platform bankalar, pazardaki müşteriler, üreticiler ve distribütörler arasında faaliyeti kolaylaştıran bir piyasa aracısı olarak hareket ederek hem üretimde hem de dağıtımda pay sahibi olacak.

 

Open API dönemi, bankacılıkta değer yaratacak

 

Önümüzdeki yıllarda banka platformları tüm finansal hizmetler ve ürünler için bir norm haline gelebileceği konuşuluyor. İş modellerini değiştirmeyi reddeden geleneksel bankalar ise müşteriden uzak bir konuma yerleşerek pazardaki ürün ve hizmet sağlayıcı bankalar için üretici veya arka ofis sağlayıcı rolünü üstlenebilir.

 

Bankalar değer yaratmak için Open API çalışmalarında geç kalmamalı

Bankaların faaliyet alanı bireysel de ticari de olsa, Open API konusunda değer üretebilmek istiyorlarsa, hemen harekete geçmeliler. Açık API ekonomisinin yükselişi başladı ve düzenleyicilerin ve rakiplerin değişime zorlaması aşamasına gelmeden, harekete geçenler rekabette daha kolay öne geçebilecekler.

 

Open API ekonomisi, bankaların mevcut ve gelecekteki ödeme mekanizmaları için ödeme işlemi gelirlerini en üst düzeye çıkarma fırsatı sunuyor. Ayrıca, müşteriye özel ürünler ve hizmetler sunmak için müşteri işlem verilerinden yararlanarak karlı büyüme olanağı veriyor.

 

Bankaların yeni ürünler yaratıp yeni müşteri segmentlerine ve gelir kaynaklarına erişmesinin önünü açan Open API, yeni iş modelleri ile müşteri deneyimini de iyileştirebilecek.

 

Değişen pazar dinamiklerine hızla yanıt veren bankalar, müşteriler, düzenleyiciler ve potansiyel (FinTech) ortaklarıyla görüşmeleri şekillendirebilecek ve yönetebilecek.

 

İnnova PayFlex Payment, yenilikçi ödeme yöntemleri için çözüm sunuyor

İnnova’nın ödeme çözümü PayFlex Payment sistemleri, banka ve GSM operatörleri ile entegre olduktan sonra, abone hesabından iş yeri hesabına para aktarımında tüm kontrolü sağlar. Sahip olduğu bu iş modeli sayesinde geleneksel ödeme yöntemlerinin önüne geçen PayFlex, mobil ödeme ve mikro ödeme yöntemleriyle ödeme alabileceği gibi, Sanal POS yönetimi yapabilmeyi de sağlar.

 

İnnova PayFlex Payment ödeme çözümleri hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.