Ödeme linkleri tahsilat süreçlerini kolaylaştırıyor
4.02.2021
Sosyal Medya

Ödeme linkleri tahsilat süreçlerini kolaylaştırıyor

Elektronik bağlantı adresi (link) üzerinden ödeme talebi, elektronik ödeme işlemlerinin hızlı bir şekilde işlenmesi için uygun maliyetli bir seçenektir. Birkaç tıklama ile e-posta adreslerine, mesajlaşma uygulamalarına veya müşterilerinizle olan diğer herhangi bir iletişim noktasına bir ödeme bağlantısı gönderebilirsiniz.

Ödeme linki nedir?

Ödeme bağlantısı, belirli bir alıcıya çevrimiçi olarak belirli bir miktar para ödemek için bir kişinin bir internet tarayıcısı, metin mesajı, e-posta, uygulama veya sosyal medyada tıklayabileceği herhangi bir bağlantı veya düğmedir. E-ticaret sitelerindeki ödeme düğmelerinin kişiye ve gruplara özel oluşturulan ve iletilen bir sürümü olarak tanımlanabilir.

Ödeme linkinin kolaylıkları

Müşterin ödeme yapmasını kolaylaştırır: Ödeme bağlantıları, müşterilerin talep edilen ödemeleri gerçekleştirmelerini kolaylaştırır. Ödeme sayfalarının mobil cihazlar için optimize edilmiş olması, mobil müşterilerin de kolaylıkla ödeme yapmasını mümkün kılar.

Tahsilat sürecini kolaylaştırır: Hiçbir altyapı yatırımı yapmadan, özellikle tekrarlı ve toplu tahsilat süreçlerinde finans ile muhasebe departmanları üzerindeki yükü azaltabilirsiniz.

Ödemeleri daha hızlı toplayabilirsiniz: Gönderdiğiniz SMS ve e-postalara ekleyebileceğiniz “Şimdi Öde” düğmesiyle, müşterileri anında seçtikleri yöntemle ödeme yapmaya teşvik edersiniz. Kredi kartı ile ödeme sürecini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilere bakiyelerinin yeterli olup olmadığını da anında bildirir. Eğer değilse, müşteri başka bir kartı denemeye yönlendiren ve sorunu hemen çözen bir mesajla karşılaşır.

Ödeme linki nasıl çalışır?

Ödeme linki, müşterilerinizden ödeme talep etmek için kullanabileceğiniz alternatif yöntemlerden birisidir. Ödeme bağlantısını e-posta, SMS veya mesajlaşma uygulamaları üzerinden göndererek müşterilerinizden ödeme yapmalarını isteyebilirsiniz.

Müşteriniz, gönderilen talebin ayrıntılarını görür, bağlantıya tıklar ve bağlantı onları tercih edilen ödeme işlemcisine yönlendirir. Müşteri bu aşamada sanal POS üzerinden ödemesini gerçekleştirebilir. Ödeme linkleri, e-ticarette alternatif bir ödeme kanalı olarak kullanılabildiği gibi, aynı zamanda tahsilat süreçlerinde de ödeme kolaylığı sağladığı için tercih edilmektedir.

Bulut tabanlı tahsilat sistemlerinde bir özellik olarak yer alan ödeme linkleri, kurumlara spesifik bir müşteri ya da müşteri grubuna özel ödeme talepleri oluşturmak için kullanılabilir. Bu sayede tahsilat süreci, müşterilere ödeme kolaylığı sağlanarak otomasyona bağlanabilir.

Ödeme linkleri tek seferlik oluşturulabileceği gibi tekrar eden ödemeler için birkaç sefer kullanılmak üzere de oluşturulabilir. Öte yandan tahsil edilecek tutarın yanı sıra ödeme linkinin geçerli olacağı süreyi de belirlemek mümkündür.

Hangi işletmeler ödeme linkleriyle tahsilat yapabilir?

Tüm işletmeler farklı durumlarda ödeme bağlantılarıyla daha hızlı ve kolay tahsilat yapabilir. Bazı işletmeler ödemelerinin çoğunu tahsil etmek için ödeme linklerini kullanabilirken, diğerleri bunlara yalnızca ara sıra başvurabilir. Örneğin, müşterilere elektronik faturalar gönderen bir B2B şirketiyseniz, daha hızlı ödeme için ödeme bağlantılarını doğrudan faturalarınıza yerleştirebilirsiniz. B2C şirketler de fiziksel ya da sanal POS cihazlarının bulunmadığı, satış etkinlikleri gibi durumlarda ödeme linklerinden faydalanabilir.

E-posta ve SMS ile anında tahsilat

PayFlex Vpos Client ile müşterilerinize tahsilat için ödeme linkini SMS ve e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.

Yönetim panelinden, tahsil edilecek tutarı ve linkin geçerli olacağı tarih aralığı belirleyip müşterilerinize tekil ya da toplu olarak ödeme linki gönderebilirsiniz. Dilerseniz, birden fazla kez ya da tek kullanımlık olarak link üretebilirsiniz. Oluşturulan link ile tahsilatlarınızı 3D Secure ile hızlı ve güvenli biçimde tamamlayabilirsiniz.