Fintekler için en iyi pazarlama stratejileri nasıl olmalı?
2.06.2022
Sosyal Medya

Fintekler için en iyi pazarlama stratejileri nasıl olmalı?

 

Fintek, son yıllarda adını sıkça duyduğumuz, yıldızı parlayan bir sektör haline geldi. Finansal hizmetlerin dijitalleşmesinde özellikle COVID-19 salgını ile birlikte adeta bir patlama yaşandı. Daha önce finansal işlerini geleneksel yollarla halleden milyonlarca kişi biraz da mecburiyetten fintek çözümlerini kullanmaya başladı. Oluşan bu yeni ortamda yenilikçi ürün ve servisleri hayata geçiren girişimlerin sayısı da oldukça arttı. Rekabetin giderek zorlaşması nedeniyle fintek şirketlerinin doğru bir pazarlama stratejisi uygulayabilmesinin önemi de hayati bir noktaya ulaştı. Tüketicilerin ihtiyaçlarına ve aldıkları hizmetten beklentilerine en iyi şekilde çözüm bulma yarışında karşılarında büyük bankaları bulan fintek şirketleri için geleneksel pazarlama kalıplarının dışına çıkmak bir zorunluluk haline geldi. Bu yazımızda finteklerin pazarlama stratejisi kurarken nelere dikkat etmeleri gerektiğine değineceğiz.          

Mobil kullanıcı performansı

Günümüzde artık pek çok farklı işimizi mobil cihazlarımız üzerinden hallediyoruz. Finansal hizmetlere erişim de bunun en güzel örneklerinden bir tanesi. Bir fintek girişiminin sunduğu ürün ve servislerin tamamen mobil uyumlu olmasının gerekliliğini konuşmaya bile gerek yok. Finteklerin hem mobil uygulamasının hem de mobil tarayıcı ile ulaşılan web sitesinin son derece sade bir tasarıma ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması gerekiyor. Finteklerin pazarlama stratejisi kurarken her şeyden önce mobil kullanıcı deneyimini en iyi hale getirmesi büyük önem taşıyor.

Yapılan araştırmalar 2000’li yılların başında ortalama bir kullanıcının dikkat süresinin 12 saniye civarında olduğunu gösteriyordu. Günümüzde bu süre 8 saniyeye kadar düşmüş durumda. Japon balıklarının dikkat süresinin bile 9 saniye olduğunu göz önünde bulundurursak potansiyel müşterilerinizi yakalayabilmek için hızın ne kadar kritik bir rol oynadığını anlayabilirsiniz. Mobil reklam yatırımları planlarken bu gerçeği her zaman göz önünde bulundurmalısınız.     

Sosyal medya imajı

Hedef kitlenize ulaşmak ve markanıza uygun bir imaj çalışması yapmak için önünüzde oldukça fazla seçenek var. Instagram, Facebook, Twitter, TikTok ya da Snapchat gibi sosyal medya platformlarının kendine has dinamikleri ve kullanıcı kitlesi olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Pazarlama çalışmalarınızda kullanmayı düşündüğünüz her bir sosyal medya platformu için ayrı bir strateji kurgulamalısınız. Sosyal medya platformlarında reklam kampanyaları planlarken hedef kitlenizi seçme şansınız olduğundan en verimli kanalı kullanmış olursunuz. 

Her sosyal medya platformunun her marka için uygun olmadığını unutmayın. Sadece etkileşimi artırma hedefiyle markanıza uygun olmayan platformlara yatırım yapmayın. Bu hem marka imajınızı zedeler hem de bütçenizi boşa harcamış olursunuz.  Kullandığınız mecranın da iletmek istediğiniz mesaja dahil olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Bilgilendirici içerik üretimi

Bilgilendirici içerik her zaman önemli olmuştur ama konu fintekler olduğu zaman daha da önemlidir. Finansal hizmetler, diğer pek çok konuyla kıyaslandığında kullanıcıların doğru bilgilendirilmesine en çok ihtiyaç duyulan sektörler arasında yer alır. Fintekler görece karmaşık ve sıkıcı bir kavram olan finansı, kullanıcılar için kolay hale getirmeyi amaçlar. Bunu başarmak için bol miktarda bilgilendirici içerik sunmak önemlidir. Potansiyel müşterilerinize kolay anlaşılır bir dille hazırlanmış bilgilendirici içerikler ulaştırmanız aynı zamanda markanıza olan güveni de artırır. Web sitenize kurumsal blog bölümü açmak, e-dergi hazırlamak, webinar düzenlemek, düzenli e-posta bülteni servis etmek, önemli mecralara advertorial ilan vermek ya da bilgilendirici kısa animasyonlar hazırlayıp sosyal medya hesaplarınızdan yayımlamak bu konuda size yardımcı olabilir.

Şirket kültürü ve hedef kitlesiyle uyumlu markalaşma

Markalaşma sürecinde başarıya giden yol, şirketinizin misyonunu ve müşterilerinize ne vadettiğinizi doğru bir strateji ile iletebilmenizden geçer. Kurumsal kimliğinizle birlikte şirket kültürünüz, markalaşma stratejinizin temel taşlarını oluşturur. Bu nedenle öncelikle hedef kitlenizle aynı dili konuşabilmeli, onların değerleri ile örtüşen pazarlama çalışmaları yapmalısınız. Logonuzun ve web sitenizin tasarımını, sosyal medya gönderilerinizin içeriğini, müşteri hizmetleri prensiplerinizi ve reklam çalışmalarınızı bir bütün olarak ele almalısınız. Hedef kitlenizin yaş, cinsiyet, eğitim gibi demografik özelliklerini işin en başında doğru belirleyip, markalaşma stratejinizin ve pazarlama kampanyalarınızın tam bir uyum içinde olmasına dikkat etmelisiniz. Toplumsal olaylara karşı markanızın duruşunu ve sosyal sorumluluk çalışmalarınızı da hedef kitlenizin önceliklerine göre şekillendirmelisiniz.    

Dijitalin gücü: Etkileşim

Sosyal medya platformlarında mesajlarınızı iletmek ve reklam kampanyaları düzenlemek artık tek başına yeterli değil. Müşterilerinize doğrudan dokunabildiğiniz bu mecralarda etkileşim yaratmayı hedeflemelisiniz. Markanıza yönelik şikayetleri ve yorumları hızlıca yanıtlamanın dışında hesaplarınızı takip eden müşterilerinizin bir parçası olmak isteyeceği etkileşimler kurgulamalısınız. Ne kadar fazla pozitif etkileşim yaratmayı başarabilirseniz müşterilerinizin markanıza olan bağlılığı o kadar artacaktır. Takipçilerinizin gerektiğinde karşılarında bir muhatap bulabileceklerini bilmesi ürün ve servislerinizi kullanma tercihlerine olumlu etki yapacaktır. Yüksek etkileşim oranlarına ulaşmanız marka bilinirliğinizi de artıracaktır.   

Fintek pazarlamanın yeni trendi: video pazarlama

Fintek pazarlama çalışmalarında videoların gücünden faydalanmak çok önemlidir. Özellikle ürün ya da servisinizi ilk kez kullanacak olan müşterileriniz için finansal dünyanın kavramları biraz göz korkutucu olabilir. Aynı şekilde halen geleneksel bankacılığa alışık olan kitle için bir fintek mobil uygulaması kullanmak zorlayıcı olabilir. Tüm bu çekinceleri bertaraf etmek için bilgilendirici kısa videolar hazırlayıp sosyal medya hesaplarınızda yayımlamak faydalı olacaktır. 

Benzer şekilde hedef kitlenize ve pazarlama stratejinize uygun influencer’lar ile çalışmayı da düşünmelisiniz. Kullanıcılar resmi kanallardan yayımladığınız içerikleri izlemek yerine her zaman izledikleri ve güvendikleri influencer’lardan ürünleriniz hakkında bilgi almaya daha istekli olacaktır. Burada önemli olan nokta çok fazla takipçisi olan influencer’lar yerine hedef kitlenize uygun ve güvenilir isimlerle çalışmaktır. Örneğin, fintek girişiminiz dijital oyun harcamalarına odaklanmışsa çok takipçili popüler bir ekonomistle çalışmanız size bir fayda sağlamaz. Bunun yerine Twitch platformunda bu oyunlarla ilgili yayınlar yapan daha az takipçili birden fazla kişi ile çalışmanız daha verimli olacaktır.  

Fintek pazarlama süreçleri neden kapsamlı olmalıdır?

Pazarlama yönetimi; araştırma, stratejik planlama, uygulama ve değerlendirme olmak üzere 4 süreçten oluşur. Pazar araştırmasıyla başlayan bu süreç yapılan tüm çalışmaların ne gibi sonuçlar verdiğinin değerlendirilmesiyle son bulur. Her bir adımda kapsamı olabildiğince geniş tutabilmek pazarlama faaliyetlerinin başarısını doğrudan etkiler. Örneğin, kapsamlı bir pazar araştırması yapılmazsa fintek girişiminizin uyması gereken yasal regülasyonların pazarlama çalışmalarınıza nasıl etki edeceğini bilemezsiniz. Benzer şekilde hedef kitlenizin önceliklerini, ihtiyaçlarını ve beklentilerini doğru tespit edemezseniz ileteceğiniz mesajlar yerini bulmayacaktır. 

Araştırmanızı tamamlayıp pazarlama stratejinize uygun olduğunu düşündüğünüz çalışmaları hayata geçirdikten sonra geri dönüşleri de kapsamlı bir şekilde incelemelisiniz. Sadece kullanıcı sayısındaki ya da web sitenizin trafiğindeki değişimi ölçmekle kalmamalı, aktif kullanım oranı, mobil uygulama indirme sayısı, sosyal medyada markanız hakkında yazılan mesajlar, müşteri hizmetlerine gelen çağrılar gibi pek çok farklı başlıkta kapsamlı bir değerlendirme yapmalısınız. 

Pazarlama süreçlerinde kapsamı geniş tutmanız bir sonraki pazarlama çalışmanız için size yol gösterici bilgiler verecek ve daha başarılı kampanyalar planlamanıza da yardımcı olacaktır.