Dijital ve mobil cüzdan nasıl çalışır?
16.11.2020
Sosyal Medya

Dijital ve mobil cüzdan nasıl çalışır?

Hem internet hem de mobil ortamda para, kart ve her tür değer birimini depolayabilen dijital ve mobil cüzdan nasıl çalışır, hangi avantajları sunar?

Dijital ve mobil cüzdan nedir?

Kredi kartı, banka kartı, markaların sadakat kartı ya da her tür para birimini dijital olarak saklayan yeni nesil cüzdanlar ile kart bilgilerinin girilmesine gerek kalmadan kolaylıkla online ödeme yapılabiliyor.

Dijital cüzdan yazılımları, genellikle akıllı telefonlara indirilebilen mobil uygulamalar aracılığıyla kullanılır. Fiziksel cihazlara yüklenmiş ya da bilgisayar üzerinden yönetilebilen özelleştirilmiş sürümleri de bulunur, ancak sunduğu taşınabilirlik ve esneklik yüzünden günümüzde bu cüzdanların en popüler olanları mobil uygulama formundadır. Öyle ki, artık dijital cüzdan tabiri yerine mobil cüzdan adı kullanılıyor.

Dijital ve mobil cüzdan hangi avantajları sunuyor?

Dijital ve mobil cüzdan, fiziksel cüzdana kıyasla birçok avantaj ve fayda sağlar. Bu faydalar kullanım kolaylığından güvenliğe kadar çeşitlilik göstermektedir.

Kolay kullanım: Sıradan bir ödeme senaryosu hayal edin: Geleneksel süreç; cüzdanın çıkarılması, doğru kartın seçilip uzatılması ve ödemenin tamamlanması şeklinde ilerler. Dijital ve mobil cüzdanlarda ise basitçe telefonunuzu terminale okutup, ödemeyi tamamlamak mümkündür. Bu teknoloji, çevrimiçi ödemelerde daha büyük bir kolaylık sağlar. Cihaza kaydedilen kart bilgisi sayesinde, tek bir dokunuşla ödeme işlemi tamamlanır.

Organizasyon: Geleneksel cüzdanların en büyük kısıtlaması, fiziksel olarak muhafaza edebileceklerinin sınırlı olmasıdır. Ödeme sürecinde birçok farklı kart, belge ve nakit paranın içerisinden arananın bulunması da her zaman kolay olmaz.

Dijital cüzdanlar için ise, böyle bir kısıtlama söz konusu değildir. Çoğu uygulama, tüm kart ve bilgilerin kolaylıkla organize edilmesini ve ulaşılmasını sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Böylece doğru kartı aramak için vakit harcamaya gerek kalmaz.

Güvenlik: Dijital cüzdanların fiziksel atalarına karşı en büyük avantajı güvenliktir. Cepte veya çantada taşınan cüzdanlar çalınabilir ya da kaybedilebilir. Böyle bir durumda tüm kartların iptal edilmesi, kartların ve kimlik/ehliyet belgelerinin yeniden çıkartılması gerekir. Bu süreçte cüzdandaki nakit para kaybedileceği gibi, kartların da başkaları tarafından kullanılması riski ortaya çıkar.

Dijital cüzdanlar bu sorunları tamamen ortadan kaldırır. Mobil cüzdan uygulamasının yüklü olduğu telefon kaybedilse dahi, cihazı bulan kişinin önce telefon parolasını, ardından da mobil cüzdanı koruyan parola ya da biyometrik imza sürecini aşması gerekir. Bu da neredeyse imkansızdır.

PayFlex mWallet ile güvenli ve hızlı para transferleri

İnnova’nın PayFlex mWallet Dijital Cüzdan çözümü, finansal teknolojiler alanında kapsamlı bir uzmanlığa ve deneyime sahip olan bir dijital cüzdan ürünü olarak öne çıkıyor.

Ödeme işlemlerini sorunsuz bir şekilde tamamlarken bilgilerinin güvenliğinden emin olmak isteyenlerin beklentisini karşılayan mWallet, ödeme ve para transferi işlemleri için güçlü ve güvenli bir altyapı sağlıyor.

Son kullanıcılar için PayFlex mWallet

iOS ve Android mobil işletim sistemleriyle çalışan cihazlarda kullanılabilen PayFlex mWallet ile son kullanıcılar, sadece uygulamaya kaydolarak kolay bir şekilde cüzdan hesabı oluşturabiliyor. Kendi hesapları üzerinden başka hesaplara veya bankaya para transferi yapabiliyor. Aynı şekilde Top-Up özelliğiyle kendi dijital cüzdanlarına ekli kartlardan veya ATM’den cüzdan hesabına para aktarabiliyor.

ATM’den nakit çekim yapmayı da sağlayan PayFlex mWallet ile cüzdan hesabındaki kredi kartı ve banka kartları PCI-DSS güvencesi ile saklanır. Kullanıcılarına yaptıkları harcamalarda da avantajlar sunan PayFlex mWallet ile üye iş yerlerinde dijital cüzdanlarından ya da ekli kartlarla harcama yapılabilir.

Üye iş yerleri için PayFlex mWallet

PayFlex mWallet, üye iş yerlerine de birden fazla çalışanı destekleyen çoklu kullanıcı desteği, sabit veya değişken tutarda ödeme alma talebi ve yapılan ödemelerin sorumlu kullanıcıya anlık bildirimi ile esnek ve kullanışlı fonksiyonlar sağlıyor.