CVV kodu nedir ve alışverişlerde nasıl kullanılır?
6.07.2020
Sosyal Medya

CVV kodu nedir ve alışverişlerde nasıl kullanılır?

Son yıllarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de yükselişi hızlanan online alışveriş, zamandan ve mekandan bağımsız yapılabilmesi ve zengin ödeme seçenekleri sayesinde hem satıcılar, hem de tüketici tarafından yoğun ilgi görüyor. İnternetten alışveriş yapmayı tercih edenler, ödeme adımında kredi kartı bilgilerini girerken CVV kodu ile karşılaşıyor. Peki, CVV kodu nedir ve CVV kodu nerede yazıyor? Bu soruların cevaplarını blog yazımızda paylaşıyoruz. 

 

Ödeme dünyasında önemli bir yeri olan ve alışverişi daha güvenli hale getiren CVV kodu, son dönemde online alışverişe talebin artmasıyla birlikte, kimi kullanıcılarca merak konusu oldu. Bu yazımızda CVV kodu nedir ve CVV kodu ne işe yarar sorularına ayrıntılı biçimde cevaplar veriyoruz.

 

CVV kodu, milyonlarca yeni kullanıcının son dönemde online alışverişle tanışması sebebiyle gündeme gelse de, 1 Ocak 2001 tarihinden beri güvenli alışveriş için etkin olarak kullanılıyor. Tüm dünyada kullanılan CVV kodu, en büyük online pazar yerlerinden en küçük e-ticaret sitesine kadar her platformda yapılan alışverişte ödemenin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor. CVV kodu daha çok online ödeme işlemlerinde görülse de, mesafeli alışverişler ve TL yükleme işlemlerinde de kullanılabiliyor.

 

CVV kodu nedir?

Card Validation Value kelimelerinin kısaltması olarak karşımıza çıkan bu kod, fiziksel bir kredi kartı veya bankamatik kartına sahip olunduğunu kanıtlıyor. CVV kodu nedir sorusunu güvenlik sağlamak amacıyla oluşturulan 3 haneli bir kod şeklinde yanıtlayabiliriz. Bazı kartlarda güvenlik kodu 9 ya da 11 haneli de olabiliyor. Bu kartlardaki kodun son 3 hanesinin kullanılması gerekiyor.

 

 

Kredi kartında CVV kodu nerede yazıyor?

Tüm kredi kartı ve banka kartlarında 16 haneli kredi kartı numarası bulunuyor. Kartların arkasında ise 3 haneli bir kod olan CVV kodu yer alıyor. Banka tarafından sağlanan kartların üzerindeki kart numarasının ve kartın arkasındaki CVV kodunun başka biriyle paylaşılmaması güvenlik açısından önem taşıyor. Kredi kartlarında CVV kodu silinmişse kartın yenilenmesini talep etmek gerekiyor.

 

CCV kodu ne işe yarar?

Mastercard için CVC (Card Validation Code), Visa için CVV, American Ekspres için CID (Card Identification Number) isimleriyle anılan CVV kodu, her kullanıcının kartında farklı rakamlardan oluşuyor. CVV kodu, 3D security sistemi ile SMS gönderilerek alışverişin tamamlanmasını sağlıyor. Bu sayede dolandırıcılık veya sahtecilik riski azaltılıyor ve internetten alışverişin en büyük handikabı olan güven sorunu aşılabiliyor.

 

Visa, Mastercard, Discover ve American Express gibi sektörün önde gelen devleri tarafından oluşturulan ve kart bilgilerinin saklanmasını sağlayan Veri Güvenliği Standardı (PCI DDS) sayesinde CVV’ler diğer kart bilgileri gibi kolay elde edilemiyor. Dolayısıyla bir siber saldırgan kredi kartı numaranıza, son kullanma tarihinize ve tam adınıza erişebilse dahi, CVV’nize erişemediğinden amacına ulaşamıyor. 

 

CVV kodunun sahtekarlığa karşı bir savunma hattı görevi görebilmesi için kartınızın fiziksel olarak çalınmamasına dikkat etmelisiniz. Kartınızın kaybolması, çalınması durumunda bankanızdan yeni bir kart istemeli ve bilginiz dışında yapılan harcamalara itiraz etmelisiniz. CVV kodunu girerek ödeme gerçekleştireceğiniz sitenin güvenli olduğundan emin olmalısınız. Verinin güvenli olarak aktarılmasını sağlayan SSL Sertifikası olan siteler HTTPS formunda olduğundan sitenin adresinin https ile başladığından emin olmalısınız.

PayFlex Sanal POS ile hız ve güvenlik beklentileri karşılanıyor

İnnova’nın sunduğu PayFlex Sanal POS çözümü, 14 banka ile birden entegrasyon imkanı sağlayarak kurumların yazılım ve donanım yatırımı yapma mecburiyetini ortadan kaldırıyor. Bulut tabanlı çözüm, alışveriş esnasında bankalardan herhangi birinin Sanal POS sisteminde sorun olması durumunda otomatik olarak çalışır durumdaki diğer banka Sanal POS’una yönlendiriyor. Bu sayede işlem kaybı ve müşteri memnuniyetsizliği yaşanmıyor. PayFlex Sanal POS üzerinden yapılan sorgulamalarda yalnızca başarılı işlemler faturalandırılıyor.

 

Ödeme sistemleri projeleriyle Türkiye’deki ve dünyadaki birçok büyük finans kuruluşunu referansları arasına katan İnnova’nın PayFlex Sanal POS çözümü uluslararası güvenlik standartlarındaki en yüksek seviye olan PCI-DSS 3.1 sertifikasına da sahip. PCI DSS Level 1 uyumlu, güvenli ve uluslararası standartlara uygun Kredi Kartı Saklama hizmeti de sunan çözümünde dövizli tahsilat işlemleri için ek bir ücretlendirme uygulanmıyor.