Alternatif ödeme çözümleri ile müşterilerinizi artırın, finansal risklerinizi azaltın
9.07.2021
Sosyal Medya

Alternatif ödeme çözümleri ile müşterilerinizi artırın, finansal risklerinizi azaltın

Sunduğunuz ödeme çözümlerinin sayısını artırmak, alternatif ödeme sistemleri ile ödeme almak, kapsanan müşteri sayısını artırdığı gibi, rekabette öne geçerek finansal riskleri azaltmanızı sağlıyor.

Belli bir ürün veya hizmeti satın alma sürecinde etkili olan çok fazla kriter bulunuyor. Tüketicilerin ihtiyaçları, duyguları, maddi ya da sosyal durumları satın alma sürecine doğrudan etki ediyor. Günümüzün çok seçenekli ve rekabetçi dünyasında tüketicinin ürün ve hizmet sağlayıcıdan beklentileri her geçen gün artarken deneyimi iyileştirmenin sihirli anahtarı, müşteriye daha fazla ve esnek seçenekler sunarak, beklentilerine anında çözüm bulmak. Bu, aynı zamanda firmalar açısından satışları artırabilmenin en önemli yollarının başında geliyor.  

Ürün çeşitliliği, fiyat avantajı gibi kriterlerin iyi bir kullanıcı deneyimi yaratmada öne çıktığı günümüzde farklı ödeme çözümlerinde de kullanıcı odaklı olmak önemli artılar sağlıyor. Ödeme esnasındaki adımları güvenliği ön planda tutarak azaltmak, kredi kartıyla ödemelerde dünyaca kabul gören güvenlik sistemlerini kullanmak veya müşterilerinizin kart bilgilerinin güvenliğini sağlamanıza kadar her şey, müşteri gözünde sizi daha önemli kılıyor. Fakat müşterinin bunların dışında beklentileri olabilir. Örneğin kredi kartı olmayan ve kullanmak istemeyen müşterilerin alışveriş yapmak istedikleri ya da kredi kartı kullanıcılarının limitlerinin yetmediği senaryolarda, satıcının sunduğu pratik bir çözüm sayesinde istedikleri ürün ya da hizmetlere kavuşmaları, müşteri deneyimini standart seçeneklere göre çok daha olumlu etkileyebilir.

Satın alma deneyimine esnek ödeme çözümleri

Bu noktada müşterisinin karşısına alternatif ödeme seçenekleri ile çıkan firmaların satın alma kararında olumlu etkiler yarattığını söylemek mümkün. Kredi kartı, banka havalesi ya da kapıda ödeme seçeneklerine ek olarak, müşterilere satın alma sırasında tüketici kredisi ile ödeme olanağı sunulması, satış şansını önemli ölçüde artıran bir fırsat olarak görülüyor.

Yeni ve esnek ödeme çözümleri ne avantajlar sağlıyor?

Alternatif ödeme çözümleri yeni müşteriler kazandırırken, finansal risklerinizi de azaltır. E-ticaret sitenizden ya da mağazanızdan alışveriş yapan müşterilerinizin kredi kartı limitine takılmadan alışveriş yapabilmesi için geliştirilen PayFlex Ortak Kredi Platformu üzerinden yeni ve esnek ödeme çözümlerinin tüketiciler ve şirketler için sunduğu avantajlara göz atalım.

Tüketicilere faydaları

Alternatif ödeme seçeneği: Geleneksel ödeme yöntemlerine ek olarak sunulan “tüketici kredisi ile ödeme” gibi seçenekler satın alma bütçesini rahatlatıyor.

7/24 yerinde kredi

Mesai saatlerini beklemeden her an, her yerden kredi kullanıyor.

Kredi oranı seçimi

Aynı anda birden çok banka ile entegrasyon sayesinde banka kredi oranlarını anlık olarak karşılaştırıp en uygun krediyi kullanma imkanı sunuyor.

Ödeme planı oluşturma

Tüketici kredisinde ara ödemeler veya farklı taksit miktarları belirleyerek kendine uygun ödeme planı hazırlıyor, kredi kartının zorunlu ödeme planından kurtuluyor.

Şirketlere faydaları

Satış ve müşteri kazancı

Kredi kartı, nakit, çek ve havale gibi geleneksel ödeme yöntemlerine eklenen “tüketici kredisi ile ödeme” seçenekleriyle satış şansını artırıyor, yeni müşteriler kazanıyor.

Ciro artışı

Tüketici kredileri faiz oranının kredi kartı faiz oranlarına göre daha düşük ve avantajlı olması nedeniyle artan tüketici satın alma gücü sayesinde cirosunu artırıyor.

Düşük finansal risk

Kredi öncesinde banka onayı alınması sayesinde kredi kartı ödemelerine kıyasla finansal riskini azaltıyor.

Ödeme garantisi

Kredi tutarı doğrudan şirket hesabına aktarıldığı için ödemeyi garanti altına alıyor.

PayFlex OKP ile bankaya gitmeden kredi başvurusu ve onayı

PayFlex Ortak Kredi Platformu sayesinde müşterilerin bankaya gitmeden, kredi başvurusu ve onay sürecini uygulamanın içinden gerçekleştirebilmeleri, böylece alışverişlerini farklı bir ödeme seçeneğiyle, hızlı ve kolay bir şekilde tamamlamaları mümkün oluyor. PayFlex Ortak Kredi Platformu’nun Buyback entegrasyonu sayesinde telekom şirketlerinin telefon satışlarında tüketicinin kullandığı telefonu geri alma opsiyonu sunuluyor, böylece telekom şirketlerinin düzenlediği kampanyalar desteklenmiş oluyor.

Tüketici kredisi için Ortak Kredi Platformuna nasıl dahil olabilirsiniz?

İnternet üzerinden satış yapan şirketler, banka ile sözleşme imzalayıp, bankada hesap açıktan sonra e-ticaret sepet uygulaması ile PayFlex Ortak Kredi Platformu entegrasyonunu gerçekleştirebilirler.

Bayi ağı üzerinden satış yapan şirketler, bayiler anlaşmalı banka ile sözleşme imzalar ve bankada hesap açar. Bayi uygulaması ile PayFlex Ortak Kredi Platformu entegrasyonu gerçekleştirilir