Açık bankacılık ne gibi faydalar sunuyor?
18.03.2022
Sosyal Medya

Açık bankacılık ne gibi faydalar sunuyor?

Açık bankacılık, bankaların müşterilerine ait finansal bilgileri, sundukları API’lar vasıtasıyla izinli bir şekilde üçüncü parti kurumların kullanımına açması olarak tanımlanıyor. Bu sayede ilgili banka haricindeki finansal teknoloji firmaları da müşteri yararına birçok uygulama geliştirme şansı yakalıyor.

Bankaların müşterilerinin finansal bilgilerini (düzenli ödemeler, para transferleri, faturalar, kredi kartı harcamaları, kredi geri ödemeleri vb. gibi) alınacak izinler doğrultusunda kullanıma açması hizmet çeşitliliğini de beraberinde getiriyor. Bankalar daha düşük maliyetle daha kaliteli hizmet sunma imkânı yakalarken aynı zamanda farklı kanallardan müşteri kazanarak cirolarını da artırma fırsatı buluyor.

Açık bankacılık uygulamaları, müşterilerin finansal ürün ve hizmetler arasında kolayca karşılaştırma yapabilmesine, birçok bankada hesabı olan kişilerin ve kurumların tek bir uygulama üzerinden tüm hesaplarına erişebilmesine olanak tanıyor. Ayrıca yapılan kredi başvuruları da daha hızlı sonuçlanıyor.

Türkiye’de de 2020 yılının mart ayında BDDK düzenlemesi ile ticari alanda hayata geçirilen açık bankacılık uygulamaları için bireysel taraftaki regülasyonun da bu yıl içinde tamamlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Açık bankacılık tüm taraflara avantaj sunuyor

Açık bankacılık uygulamaları hem bankalar hem müşteriler hem de finansal teknoloji firmaları için pek çok avantaj sunuyor. Müşteriler daha kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlere erişmek, kredi seçeneklerini değerlendirmek, farklı ödeme planlamaları yapmak gibi olanaklardan faydalanabiliyorlar. Ayrıca kişisel finansal verilerinin analiz edilmesi sayesinde kendilerine en uygun teklifleri alabiliyorlar. Bankalar ve finansal teknoloji firmaları da müşteri memnuniyetini artırırken çeşitli sadakat programı senaryolarını hayata geçirerek karlılıklarını artırabiliyorlar.

Ortak banka platformları tasarruf ve verim artışı sağlıyor

Kurumların farklı bankalardaki hesaplarını yönetmek için tek tek hepsi ile uğraşmasına gerek kalmadan tek bir noktadan tüm finansal işlemleri yapmasına olanak tanıyan ortak banka platformları giderek çok daha fazla şirket tarafından tercih ediliyor. İnnova’nın özellikle çok sayıda bankayla çalışan ve hesaplarını yönetmekte zorlanan işletmeler için geliştirdiği PayFlex OBP (Ortak Banka Platformu), zamandan tasarruf sağlamanın yanında gelişmiş raporlama yeteneğiyle cari akışı kolayca kontrol etmeyi de sağlıyor.

PayFlex OBP, kullanıcı dostu arayüzü sayesinde kullanım kolaylığı sunması ile de dikkat çekiyor. Gelişmiş raporlama özelliği, istenilen tarih aralıklarında gerçekleşen para transferlerini detaylı olarak gösterebiliyorken müşteri yönetim ekranı üzerinden de her bir müşterinin para akışı kolayca görüntülenebiliyor.

Bankalarla bütünleşik olarak 7/24 çalışan PayFlex OBP, başta CRM ve ERP olmak üzere kurum içinde kullanılan faturalama, tahsilat ve e-ticaret gibi farklı fonksiyonlara sahip yazılımlarla entegre olabilmesi sayesinde, hesaplar arası nakit akışının otomatik olarak gerçekleşmesini de olanaklı kılıyor.

Açık bankacılık finans dünyasının kurallarını değiştiriyor

İnovasyonu ve rekabeti teşvik eden açık bankacılık uygulamaları, tüm dünyada bankacılık anlayışını kökünden değiştirecek büyük bir potansiyel barındırıyor. Bununla birlikte veri paylaşımı arttıkça bu verileri korumak için alınan tedbirlerin de daha güçlü hale getirilmesi gerekiyor. Türkiye gibi finansal altyapısı ve bankacılık sistemi güçlü ülkeler yaşanan bu dönüşüme daha kolay uyum sağlayabiliyor. Gizlilik ve güvenlik konusunda yaşanması muhtemel endişeleri gidermek için çalışanların konu ile ilgili eğitimi de önem verilmesi gereken konular arasında yer alıyor.

Bankacılık ve finans sektörü ile birlikte finansal teknoloji firmalarını da kapsayan ekosistemin içindeki tüm paydaşlar, gittikçe birbirleri ile daha yakın çalışarak sektörün geleceğini şekillendiren adımları birlikte atıyor. Açık bankacılığın doğası gereği yakın gelecekte biraz daha arka planda kalması beklenen bankaların, yenilikçi atılımlar yaparak hem şirketlerle hem de bireylerle ilişkilerini sıkılaştırması gerekiyor. İnnova’nın PayFlex OBP gibi açık bankacılık çözümlerini bugünden kullanmaya başlayarak avantajlarından faydalanan kurumlar ise rekabette bir adım öne geçiyor.   

Açık bankacılık konsepti, kurumların verimliliğini ve tasarrufunu artıran bir yatırım olmanın ötesine geçerek zorlu rekabet ortamında karlılığı artırabilmek için stratejik bir hamle olarak görülüyor.