Yüz Tanıma Teknolojisi nedir ve nasıl kullanılır?
18.07.2021
Sosyal Medya

Yüz Tanıma Teknolojisi nedir ve nasıl kullanılır?

Yüz tanıma teknolojisi, bir video veya statik görüntüdeki insanları tanımlamak için birlikte çalışan bir dizi algoritmadır. İnsanlar tarafından en şüpheyle yaklaşılan biyometrik tanımlama teknolojilerinden olan yüz algılama, yapay zekayla yakınsandığında çok farklı amaçlarla kullanılabiliyor.

Yüz tanıma teknolojisi aslında onlarca yıldır çeşitli alanlarda kullanılıyor ancak son yıllarda çok daha yaygın ve yenilikçi hale geldi. Yapay zeka tabanlı yazılım, veritabanlarını anında arayıp, bunları tek sahnede algılanan birden fazla yüzle eşleştirebiliyor, anında yüksek doğrulukta sonuçlar elde edilebiliyor. Bir yüz okuma sistemi, standart veri kümelerinde %99,5’e kadar doğruluk oranlarıyla çalışabiliyor.

Yüz tanıma teknolojisi, bir kişinin yüzünün belirli kısımlarını tarayarak ve ölçerek çıkardığı biyometrik verilerle çalışır. Yüz algılama buradaki kilit noktadır. İkiz kardeşler dahil olmak üzere benzer görünen insanların arasında gözün hemen hiç fark edemeyeceği ince farklılıklar vardır. Yüz tanıma teknolojisi bu incelikleri kolaylıkla tanımlayabilir.

Yüz tanıma teknolojisi işletmelere hangi avantajları sağlıyor?

Yüz tanımanın kamu güvenliğini artırma, suçları önleme ve salgın gibi olağanüstü durumlar yaratan sağlık krizlerinde insan etkileşimini azaltma gibi birçok faydası var. Bu teknoloji bazı senaryolarda tıbbi çalışmaları desteklemeye de yardımcı olabilir. Kolluk kuvvetleri de kayıp kişileri bulmak için son dönemde yüz tanıma teknolojisinden yoğun biçimde faydalanıyor.

İşletme sahipleri, bilinen veya şüphelenilen hırsızları belirlemek için yüz tanıma yazılımı ve güvenlik kameraları kullanabilir ve mağaza hırsızlığını önlemek için proaktif önlemler alabilir. İnsanlar izlendiklerini anladığında suç işleme olasılıkları düşer. Teknoloji bu noktada caydırıcı bir işlev de görür.

Akıllı ofis için yapay zeka yüz tanıma

Akıllı kameralar ve sensörler gibi birden fazla alt sisteme entegre edilen yapay zeka, akıllı binalarda ya da ofislerde 'beyin’ görevi görüyor. Kullanıcı akıllı kamera üzerinden yüz verilerini girdikten ve izni aldıktan sonra, merkezi sistem kontrolündeki tüm akıllı cihazlar kullanıcının kontrolüne sunuluyor.

Kapı güvenlik erişim sistemlerine dayalı yüz tanımanın benimsenmesiyse işletmelerin akıllı ofislerdeki çalışanları ve ziyaretçileri izlemesini de mümkün kılıyor. Böylece ofis alanını davetsiz misafirlere karşı daha güvenli hale getirmek mümkün oluyor.

Pandemiden sonra ofisler ciddi değişikliklere uğrayacak. Ofislerde temassız giriş, yüz tabanlı biyometrik sistemler, sosyal mesafe gibi yeni normal ihtiyaçlar ortaya çıkacak. Yüz tanıma sistemleriyle birlikte yapay zeka tabanlı video analitik sistemleri, bu tür ihtiyaçlara cevap verecek. Halihazırda birçok kurum ve kuruluş, mevcut CCTV ağlarını insan kaynakları yönetim sistemiyle entegre etmeye başladı bile.

Yüz tanıma tabanlı video analizi, personel yüz tanıma sistemi örneklerinde sıkça görülür. Bu sistem personel arasındaki mesafeleri izleyebilir ve aralarındaki yakınlık azaldığında uyarılar verebilir. Bu tür sistemler, personelin maske takıp takmadığını da anlayarak, içeri ve dışarı hareket eden personel sayısını da sayabilir.

Akıllı bankacılıkta yapay zeka yüz tanıma

Bankacılıkta yüz tanıma, kullanıcıların kimliğini kolay ve güvenli şekilde doğrulamasına yardımcı olabilir. Aslında müşterilerin tüm erişim aşamaları yüz tanıma tabanlı erişim kontrol sistemleriyle otomatikleştirilebilir ve dolayısıyla kısaltılabilir.

Yüz tanıma yazılımı, cinsiyet tanımanın yanı sıra yaşlanmayı ve mimiklerden hareketle duyguları da takip edebilir. Bankalar, ziyaretçilerin demografik yapısını, şubelerde veya kiosk'taki bekleyen sayısını tespit edip; etkileşim noktalarında profile uygun özelleştirilmiş tanıtımlar yapabilir veya hizmetler önerebilir.

Geçmişten günümüze biyometrik teknolojilerin tarihçesi

Biyometri kelimesinin etimolojisini incelediğimizde iki Yunanca kelimeyle karşılaşıyoruz: Yaşam anlamına gelen "bio" ve ölçmek anlamına gelen “metrics”. Modern zamanlarda ise biyometri, bir insanın ona özgü fiziksel özelliklerinin ölçümüyle kimliğinin doğrulanması için kullanılır.

Biyometrinin ilk örnekleri Babillere kadar uzanırken, bildiğimiz anlamdaki ilk biyometrik tanımlama sistemi 1800'lere kadar geliştirilmedi. Parisli Alphonse Bertillon, suçluları vücut ölçülerine göre sınıflandırmak ve karşılaştırmak için bir yöntem geliştirerek modern biyometrik tanımlama yaklaşımının öncüsü oldu.

1880'lerde parmak izleri, suçluları tanımlamanın ve sözleşme imzalamanın bir yolu olarak düzenli şekilde kullanılmaya başlandı. Her insanın kimliğinin simgesi olan benzersiz parmak izlerine sahip olduğu yaygın bir bilgi haline geldi. Kimlik tespiti için parmak izlerini ilk kimin kullanmaya başladığı konusunda tartışmalar olsa da, Edward Henry'nin “Henry Sınıflandırma Sistemi” parmak izi standardını geliştirerek bu alandaki ilk kuramsal sistemi ortaya attığını biliyoruz. Bu sistem, kimlik tespiti için kullanılan ve parmak izlerinin benzersiz ayrıntılarına bağlı olan ilk sistemdi.

Günümüzde biyometrik teknoloji, hayatın ve kurumsal yaşamın her alanına tam ölçekte entegre edilmek için yeterince güvenilir bir hal aldı. Biyometrik veri kullanan uygulamalar, ölçülen özelliklerin taklit edilmesi neredeyse imkansız olmasından ötürü, insanlara büyük güven veriyor.

Ses, yüz, parmak izi ve tanıma günümüzde tanımlama için en yaygın olarak kullanılan biyometrik verilerdir. Ancak biyometrik veri uzmanları, önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla seçeneğin kullanılmaya başlanacağını öngörüyor. Örneğin, kalp atış hızı ve yürüyüş tespitinin spesifik senaryolarda daha yaygın tanımlama verileri olarak kabul edilmeleri bekleniyor. Küresel biyometrik pazar gelirinin 2030 yılına kadar istikrarlı şekilde büyüyeceği tahmin ediliyor.

Kimlik belirleme ve doğrulama süreçleri

Kimlik doğrulama, bir kişinin kimliğinin olması gerekenle eşleşmesini sağlayan bir süreçtir. Kimlik doğrulama banka hesabı açmaktan, vergi işlemlerini elektronik olarak tamamlamaya kadar her türlü durumda, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı çoğu süreç ve prosedürde temel bir gereklilik halini almıştır.

Kimlik doğrulama, bir işlemin arkasında gerçek bir kişi olduğunu ve bu kişinin iddia ettiği kişi olduğunu kanıtlayarak, hem yetkisiz işlemleri hem dijital kimlik hırsızlığını hem de dolandırıcılıkları engeller.