Yoğun bakım teknolojileri sağlık hizmetlerinin kalitesini artırıyor
25.11.2020
Sosyal Medya

Yoğun bakım teknolojileri sağlık hizmetlerinin kalitesini artırıyor

Yoğun bakım servisleri, yoğunluk, hasta takibi ve müdahalelerde yeni teknolojileri kullanarak yaşam oranını ve bakım kalitesini artırıyor.

Yaşam destek üniteleri ile sürekli bakım gerektiren ya da durumu hızla kötüye giden hastaların normal vücut fonksiyonlarının yerine getirildiği yoğun bakım üniteleri, temelini 1854’te Florence Nightingale’in Kırım Savaşı’nda başlattığı triyaj uygulamasıyla ölüm oranlarını yüzde 40’tan yüzde 2’ye kadar indirmesinden alıyor. Ancak yoğun bakımın bir konsepte dönüşmesi 1950 yılını buluyor. Anestezi uzmanı Peter Safer’ın tasarladığı ilk konsept, hastaların sürekli sakinleştirici ve solunum desteği almasını sağlarken, tıp tarihine de ilk yoğun bakım uygulaması olarak geçti. İlk yoğun bakım servisi ise 1955’te ABD’de açıldı. 1960’lara gelindiğinde ise kalp krizi ve aritmi için genişletilen servisler, bu tarihten itibaren tüm dünyada kullanıma girmeye başladı.

Günümüzün yoğun bakım servisleri ise gelişmiş tıbbi cihazlarının yanında, sağlık teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, hastalar kadar sağlık personeli ve sağlık sistemleri için de önemli faydalar sunabiliyor.

Hasta yönetim ekranları ile tüm bilgiler anında tek noktada

Her hastanın yanı başında yer alan ağa bağlı, elektronik hasta yönetim ekranları tüm yaşamsal fonksiyonların kolayca görülebilmesini sağlıyor. Bu ekranlar, EKG, tansiyon, kandaki oksijen oranı, nefesteki karbondioksit oranı gibi geleneksel makinelerin sunduğundan daha gelişmiş verileri de ölçüyor. Bugüne kadar kağıda aktarılan verilerin düzensizliği ve bu süreçte oluşabilecek hata ihtimali ortadan kaldırılırken, merkezi sistem ile otomatik uyarılar anında oluşturularak ilgili kişilere bildirilebiliyor.

Laboratuvardan gelen kan sayımı, kan şekeri, pıhtılaşma değeri gibi test sonuçları anında bu ekranlara düşebiliyor.

Dozaj ayarı otomatik yapılabiliyor

Elektronik olarak kontrol edilebilen şırıngalar ile ilaçların belirli aralıklarla yüksek dozlarda verilmesi, yerini düşük dozlarda daha uzun sürede enjeksiyona bırakıyor. Bu da hastaların verebileceği reaksiyonları azaltırken, düşük dozajların gerektiği durumlarda el ayarından daha yüksek kesinlik ile ilaç uygulamayı mümkün hale getiriyor.

Yeni solunum destek ekipmanları da benzer biçimde daha ince ayarlar destekliyor. Gerektiğinde daha yüksek frekansta çalışabilen bu cihazlar, hava ventilasyonunun otomatik ayarlayarak, eski sistemlerdeki yüksek basınç sonucu ciğerlerde ortaya çıkan çökme ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Yoğun Bakım Uzman Sistemi: HICAMP ARC

Zamana karşı büyük bir yarışın olduğu yoğun bakım servislerindeki süreçleri hızlı, kolay, hatasız ve esnek bir şekilde yürütmek için geliştirilen İnnova HICAMP ARC, hasta verilerini değerlendirmek için gelişmiş özellikler sunarken, dokümantasyon yükünü büyük ölçüde azaltıyor.

Yoğun bakım cihazlarıyla entegre çalışan platform, konum bağımsız uzaktan erişim ve izleme imkanları sunuyor.  Web tabanlı arayüzü ve mobil uygulamalar ile pratik bir kullanım imkanı sağlayan HICAMP ARC, erken uyarı algoritmaları, yapay zeka ile Sepsis tanısı için erken uyarı oluşturabilme, farklı algoritma ve pathway’ler oluşturmayı sağlayan karar destek modülü gibi gelişmiş özellikleriyle öne çıkıyor.

Yerli bir çözüm olan HICAMP ARC, şu an Türkiye’nin en büyük şehir hastanesi olan Bilkent Şehir Hastanesi ve Mersin Şehir Hastanesi gibi yüzlerce yatak kapasitesine sahip yoğun bakım servislerinde çalışmalarına devam ediyor.

Hicamp ARC’ın faydaları

  • Yoğun bakımlarda dokümantasyon yükünü en aza indirger.
  • Yoğun Bakımlarda bulunan medikal cihazlardaki verilerin elektronik ortamda kayıt altına alınmasını sağlayarak, hastaların izlenebilirliğini artırır.
  • Web tabanlı arayüz ve mobil uygulamalar ile hasta verilerinin erişilebilirliğini artırır
  • Otomatik skorlama ve skala hesaplarıyla hataları en aza indirger.
  • Tele ICU ile tek noktada birden fazla kliniğin yönetilebilmesini sağlayarak yoğun bakımlardaki uzman kaynak eksikliğinin etkisini azaltır.
  • Tedavi modelleri sayesinde tedavilerin etkinliğinde artış sağlar, taburcu süreleri düşer.
  • Erken uyarı algoritmaları sayesinde mortalite oranında azalma sağlar.
  • Yapay zeka uygulaması ile sepsis tanısı için erken uyarı oluşturarak tedavi başarısını arttırmaya destek olur.
  • Farklı Algoritma ve pathwayler oluşturmanıza olanak veren karar destek modülü ile tedavi etkinliğini artırır.