Web 3.0 nedir?
4.02.2022
Sosyal Medya

Web 3.0 nedir?

Web 3.0, veri odaklı bir web yaratmak için makine tabanlı bir veri anlayışı kullanmaya odaklanacak web siteleri ve uygulamalar için üçüncü nesil internet hizmetleridir. Web 3.0'ın nihai hedefi daha akıllı, bağlantılı ve açık web siteleri oluşturmaktır.

Web 3.0 henüz uygulanmadı, bu nedenle onu eksiksiz olarak tanımlamak zor. Web 1.0'dan Web 2.0'a geçiş on yıldan fazla sürdü. Web 3.0’a geçişin daha uzun değilse de bir bu kadar uzun sürmesi bekleniyor. Ancak Web 3.0'ı oluşturacağı ve nihayetinde tanımlayacağı düşünülen teknolojiler şu anda geliştiriliyor. Kablosuz ağları kullanan akıllı ev aletleri ve nesnelerin interneti (IoT), Web 3.0'ın teknolojiyi halihazırda nasıl etkilediğine dair iyi örnekler.

Değişim eğilimi, insanların web sitelerini okuduğu ancak bunlarla nadiren etkileşime girdiği statik bir bilgi sağlayıcı olan Web 1.0'dan, kullanıcılar arasında iş birliğini sağlayan etkileşimli ve sosyal bir web olan Web 2.0'a kadar izlenirse, Web 3.0'ın hem web sitelerinin nasıl kurulduğunu hem de insanların onlarla nasıl etkileşime geçtiğini değiştireceği varsayılabilir.

Web 3.0’ın özellikleri

Web 3.0, yapay zeka (AI), anlamsal web ve her yerde bulunan özellikler göz önünde bulundurularak oluşturulabilir. Web 3.0’da AI kullanmanın ardındaki fikir, son kullanıcılara daha hızlı ve daha alakalı veriler sağlama hedefine dayanıyor. AI kullanan bir web sitesi, belirli bir kullanıcının uygun bulacağını düşündüğü verileri filtreleyebilmeli ve sağlayabilmelidir.

Sosyal yer imleri, sonuçları kullanıcılar tarafından oylanan web siteleri olduğundan Google'dan daha iyi sonuçlar sağlayabilir. Bununla birlikte, bu sonuçlar insanlar tarafından manipüle edilebilir. Yapay zeka, meşru sonuçları tahrif edilmiş olanlardan ayırmak için kullanılabilir, bu nedenle sosyal yer imi ve sosyal medyaya benzer sonuçlar üretir.

Anlamsal web fikri ise bilgiyi bir sisteme belirli verilerin ne anlama geldiğini öğretmeye yardımcı olacak şekilde kategorize etmeye ve depolamaya dayanır. Başka bir deyişle, bir web sitesi, arama sorgularına eklenen kelimeleri bir insan gibi anlayabilmeli, daha iyi içerik oluşturmasını ve paylaşmasını sağlamalıdır.

Her yerde bilgi işlem, bir kullanıcının ortamındaki cihazların birbiriyle iletişimini sağlayan günlük nesnelerde gömülü bilgi işleme kabiliyetlerini ifade eder. Bunun Web 3.0'ın bir diğer önemli özelliği olacağı düşünülüyor.

Bu özellikleri oluşturacak teknolojiler arasında mikro formatlar, veri madenciliği, doğal dil arama ve makine öğrenimi yer alıyor. Web 3.0 ayrıca blok zinciri gibi eşler arası (P2P) teknolojilere daha fazla odaklanacak. Açık API'ler, veri biçimleri ve açık kaynaklı yazılımlar gibi diğer teknolojiler de Web 3.0 uygulamaları geliştirilirken kullanılacak.

Web 3.0 ve Web 2.0

Web 2.0, kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikleri kullanan web siteleri ve uygulamaları hayatımıza getirdi. Günümüzde birçok web sitesinde kullanılan Web 2.0, kullanıcı etkileşimi ile iş birliğine odaklandı. Web 2.0 ayrıca daha evrensel ağ bağlantısı ve iletişim kanalları sağlamayı hedefledi. Web 2.0 ve 3.0 arasındaki fark, Web 3.0'ın yalnızca diğer son kullanıcıların sağladığı içerik yerine her kullanıcı için alakalı içerik sağlamak amacıyla makine öğrenimi ve yapay zeka gibi teknolojilerin kullanımına daha fazla odaklanmasıdır. Web 2.0, esasen kullanıcıların site içeriğine katkıda bulunmasına ve bazen iş birliği yapmasına izin verirken, Web 3.0 büyük olasılıkla bu işleri anlamsal web ve yapay zeka teknolojilerine devredecek. Böylece, site içeriklerini ve bilgiyi anlamlandırma görevlerinin büyük ölçüde otomasyona bağlanması bekleniyor.