Tedarik zinciri sorunlarını aşmak için ERP nasıl kullanılır
5.07.2022
Sosyal Medya

Tedarik zinciri sorunlarını aşmak için ERP nasıl kullanılır?

Günümüzde üretim ve dağıtım yapan işletmeler üzerinde halen etkilerini hissettiğimiz tedarik zinciri krizi, pandemi sonrası değişen lojistik dinamikleri ve dünya çapında uygulanan geniş kapsamlı sınırlamalar nedeniyle giderek kötüleşiyor. Şirketlerin, yavaşlayan piyasa ekonomisi ve sorunlu envanter yönetimi prosedürleri ile uğraşıyor olması, durumu daha da kötüleştiriyor. Neyse ki, güçlü ERP sistemlerine sahip şirketler bu zorlu zamanları atlatmakla kalmıyor, aynı zamanda rekabet avantajı elde etmek için sistemlerinin etkinliğini de kullanabiliyor.

Tedarik zinciri krizinde işletmelerin başarılı olması için modern bir ERP sistemini seçmek her zamankinden daha önemli bir hale geldi. Peki, sizin işletmeniz bu zorluğun üstesinden gelmek için gerekli ERP sistemine sahip mi?

İçinden geçmekte olduğumuz birçok belirsizlikle dolu zamanlarda hayatta kalmak isteyen işletmeler için sağlam tedarik zinciri, envanter yönetimi ve malzeme yönetimi özelliklerine sahip doğru kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemi kullanımının önemi üzerinde duracağız.

Tedarik zinciri sorununa neden olan faktörler

Tedarik zincirleri; tedarikçiler, distribütörler, müşteriler, lojistik firmaları, depolar, e-ticaret siteleri, perakendeciler ve finans kurumlarının dahil olduğu çok sayıda paydaştan oluşur. Bir tedarik zincirinin talep değişikliklerine etkin bir şekilde yanıt verme kapasitesi çok önemli bir bileşendir. Pandeminin küresel piyasalar üzerindeki etkisiyle ülkeler arası mal akışında ciddi kesintiler yaşanmış olsa da tek suçlu olarak pandemiyi göstermek doğru bir yaklaşım olmaz. Aşağıda tedarik zinciri krizine katkıda bulunan diğer faktörleri görebilirsiniz.

Değişen ticaret politikaları

Devlet kurumları tarafından uygulanan ithalat tarifelerindeki fiyat artışları dünya çapında birçok endüstriyi etkiliyor. Küresel ticaret kalıpları hızla değişiyor ve işletmeler artık denizaşırı ortaklarla iş yaparken daha yüksek masraflar ve belirsizliklerle uğraşmak zorunda kalıyor.

Artan hammadde ve enerji fiyatları

Artan ham petrol fiyatları, petrol üreticilerini sert vurdu. 2022 boyunca devam etmesi beklenen bu trendle birlikte madencilik maliyetlerinde de keskin bir artış var. Ayrıca artan yakıt maliyetleri ulaşım altyapısı üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Bu arada, yükselen doğal gaz fiyatları, elektrik üretim tesisleri için ek maliyet artışlarına yol açmaya devam ediyor.

Artan girdi maliyetleri

2019'da yükselmeye başlayan hammadde maliyetleri artmaya devam ediyor. Bu yukarı yönlü enflasyon eğilimi, dünya genelinde yavaşlama belirtisi de göstermiyor. Plastik ve metal gibi malzemelerde üretim maliyetlerindeki artış devam ediyor.

E-ticaretin yükselişi

Amazon ve Alibaba gibi çevrimiçi perakendecilerin hızla popülerleşmesi nedeniyle Çin dışındaki fiziksel dağıtım merkezleri ile ilerlemek artık pek mümkün değil. Bu nedenle, üreticilerin mallarını dünyadaki fabrikalardan perakendecilere ulaştırmaları çok daha zor. Çin’in ithalatı 2021’de yıllık %27 civarında artarak 300 milyar doları geçti. Talep dinamiklerindeki bu değişim nedeniyle, işletmelerin tedarik zinciri krizine yeni çözümler bulması gerekiyor.

Doğru ERP sisteminin tedarik zinciri kesintisini engellemesinin 5 yolu

Pandemi sonrasında şirketlerin mevcut aksaklıklardan kurtulmak ve ticari operasyonlarını sorunsuz devam ettirebilmek için atması gereken ilk adımlardan biri geleceğin tedarik zincirine yatırım yapmaktır. Bunu sağlayabilmek için ERP gibi doğru teknoloji çözümlerinden faydalanmaları gerekir. ERP sistemlerinin tedarik zinciri yönetimine yardımcı olabileceği en önemli 5 konu aşağıdaki gibidir:

1- Daha iyi envanter yönetimi

ERP tabanlı bir envanter yönetimi çözümü, şirketinizin tedarik zincirini her yönüyle görebilmenizi sağlar. Bir ERP, tedarikçiler, müşteriler ve distribütörlerden oluşan ağınıza erişim sağlayarak firmaların envanter seviyelerini takip etmelerini ve sevkiyatları uygun şekilde planlamalarını sağlar. Etkili ERP sistemleri, müşteri siparişi karşılama ve depo teslimat programları için tahmin doğruluğunu da artıran SCM (Supply Chain Management) teknolojileri sayesinde siparişleri ve sevkiyat durumlarını kolaylıkla takip eder. Envanter yönetimiyle ilgili doğruluk ve maliyet etkinliği, gerçek talep ile öngörülen talepler için gereken envanter miktarını karşılaştıran verilerle sağlanır.

2- Satın alma süreçlerini kolaylaştırmak

ERP yazılımı, işletmelerin satıcı seçimi, sözleşme görüşmesi, satın alma talepleri, ödemeler, envanter takibi ve sipariş işleme dahil olmak üzere malzeme ve ürün tedariğinin tüm yönlerini yönetmesine olanak tanır. Bu süreçler kolaylaştırıldığında manuel olarak yapılan görevler de azalır. Dolayısıyla hata oranı düşer ve katma değerli projeler üretebilmeleri için personele zaman kalır.

3- Karmaşık tedarik zinciri ağlarının etkin yönetimi

Birçok üretici ve distribütör, operasyonlarında ve lojistikte ayrılmaz bir rol oynayan üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarına (navlun komisyoncuları, nakliyeciler ve taşıyıcılar gibi) büyük ölçüde güvenmektedir. Bu hizmet sağlayıcıların genellikle entegre bir işletim sistemlerinin olmaması, her bir tedarik zinciri bileşenini takip etmeyi zorlaştırır. Bir ERP sistemi, kuruluşunuzun ekosisteminin bu farklı bileşenleriyle kolayca bir arayüz oluşturabilir. Bu etkileşimler merkezi bir veritabanına kaydedildiğinden, iniş maliyetleri, döngü sayıları ve depo faaliyetleri gibi önemli göstergeleri incelemek için veri raporlaması kullanılabilir.

4- Artan müşteri hizmetleri yoğunluğu

Kötü planlanmış bir dağıtım ağı, sevkiyatlarda gereksiz gecikmelere neden olarak müşteri memnuniyetini düşürür. Müşteriler teslimat sürelerine ilişkin doğru bir tahmin almadıkları için sorunlar daha da artar. Kapsamlı bir ERP çözümüyle, gönderi durumuna gerçek zamanlı görünürlük sağlayan çevrimiçi raporlama araçları oluşturulabilir. Entegre depo yönetim sistemi, tahmini talebe dayalı olarak depolama alanını optimize etmeye de yardımcı olur.

5- Dahili iş süreçlerinin entegrasyonu

Birinci sınıf bir ERP sistemi, diğer kurumsal uygulamalarla sorunsuz bir şekilde bütünleşir. Örneğin, üretim ERP sistemleri ile muhasebe yazılımları arasındaki en yaygın entegrasyon noktalarından biri faturalamadır. Bir ERP çözümü, satış siparişlerinden otomatik olarak faturalar oluşturmanıza ve bunları doğrudan müşterilere veya satıcılara göndermenize olanak tanır. Ödeme alma ve geri ödeme gönderme sürecini otomatikleştirmek bile mümkündür.

Tedarik zinciri sıkıntısına neden olan bazı faktörleri değiştirmek için yapabileceğiniz çok fazla bir şey olmadığı bir gerçek. Bununla birlikte ERP sistemleri fırtınanın üstesinden gelmek ve mevcut zorluklardan en az hasarla çıkmak için denenmiş ve başarısı kanıtlanmış çözümler sunar.