Neden bir Nesnelerin İnterneti (IoT) Platformu kullanmalısınız?
22.12.2020
Sosyal Medya

Neden bir Nesnelerin İnterneti (IoT) Platformu kullanmalısınız?

Günümüzde internete bağlanan insandan çok cihaz bulunuyor, bunun sebebi ise Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi…

Nesnelerin İnterneti (IoT) akımı, daha önce herhangi bir veri alışverişi yapmayan duyarsız nesneleri dijital araçlara dönüştürürken, aynı zamanda bu yeteneğe sahip cihazlara yeni kabiliyetler kazandırıyor. Milyarlarca nesnenin internete bağlanması, kurumlar için daha önce elde edilmesi mümkün olmayan fırsatları gündeme getiriyor. IoT platformları ise bu fırsatlardan en büyük faydanın sağlanmasını mümkün kılıyor.

Nesnelerin İnterneti (IoT) Platformu nedir?

IoT Platformu, nesnelerin interneti çözümlerinin çalışmasını sağlayan bir yazılımdır. Cihazlar arası iletişim, veri depolama, veri erişimi, cihaz kontrol ve koordinasyonu, buluta ve cihazlara yazılım ulaştırma ve tüm bunlar için gerekli olan altyapıyı içerir. Her IoT platformu, kendine özgü mekanizmalar ve özelliklerle donatılmıştır. Kimi platformlar kendi donanımlarına sahipken, kimileriyse çok çeşitli cihazlarla çalışabilir.

IoT platformlarının başlıca amacı, IoT projelerinin geliştirilme ve konuşlandırılma süreçlerini hızlandırmaktır. Ancak sunduğu avantajlar bununla sınırlı kalmaz. Birçok IoT platformu içerisinde kurumun projelerinde faydalanabileceği olmazsa olmaz yazılımlar, araçlar, materyallere sahiptir. Güvenlik, sertifikasyonlar ve diğer uyumluluk kriterleri, platform sağlayıcısı tarafından sağlanır.

Kurumların kendi IoT platformlarını geliştirmeleri imkânsız değildir ancak dünya standartlarında ve çok disiplinli uzmanlardan oluşan mühendislik ekipleri, büyük bütçeler ve birkaç yıllık geliştirilme süresi gerektirir.

SkywaveIoT geleceğin bağlantılı çözümlerini hazırlıyor

İnnova tarafından yüzde 100 yerli sermaye ve mühendislik çabalarıyla geliştirilen SkywaveIoT platformu, kurumların geliştireceği IoT çözümleri mimarisinin temelini oluşturur. Sahada bulunan tüm veri alışverişi yapan nesneler, SkywaveIoT platformunda buluşur.

Ulaşımdan enerjiye, telekomdan finansa kadar verinin kritik öneme sahip olduğu tüm sektörlere, SkywaveIoT platformu üzerinde oluşturulan çözümler ile hizmet verilebilir. Her türlü dikey uygulamanın üzerinde geliştirilip çalıştırılabildiği SkywaveIoT platformu, aynı zamanda veri analitiği ve veri anlamlandırma çözümlerinin geliştirilmesi için ideal bir yapı sunar.

Türk Telekom'un TIER 3 seviyesindeki güçlü veri merkezlerinde hizmet sunan SkywaveIoT platformu, verilerin Türkiye’deki veri merkezlerinde depolanmasını sağlarken, kesintisiz çalışma ve güvenilirlik konusunda üst düzey standartlar sunar. Platform, sunduğu çok sayıda ek avantajla IoT uygulamalarınız için optimum faydayı elde etmenizi sağlar.

SkywaveIoT Platformu ile işinize nasıl değer katabilirsiniz?

SkywaveIoT platformunu kullanarak, IoT uygulamalarını ve cihazları merkezi olarak izlemek ve yönetmek mümkündür. IoT temelli uygulamalarınızla kurumsal sistemleriniz arasında marka, model ya da tedarikçi bağımsız hızlı entegrasyon sağlayabilirsiniz. IoT uygulamaları ya da donanımlarınız arasında farklı iş modelleri için çapraz senaryolar oluşturabilirsiniz. Toplanan veri üzerinden yapay zeka uygulamaları ile katma değerli hizmetleri elde edebilirsiniz. SkywaveIoT marka, model ve tedarikçi bağımsız, cihaz ve sensörlerden toplanan verileri birleştirir ve anlamlandırılmalarını sağlar.

Platformun öne çıkan özellikleri

  1. Ölçeklenebilir mimari: En son teknolojik standartlara göre geliştirilen ölçeklenebilir mimari yapı sayesinde sektör bağımsız  uygulamaların büyüklüğü ne olursa olsun tüm cihazlar bağlanabilir, uygulama hacmi büyüdüğünde de platform üzerinde çalışmaya devam edilebilir.
  2. Kurumsal sistemlerle entegrasyon: Mevcut kurumsal sistemlerle kolayca entegre edilebilir. Bu sayede sahadan elde edilen veriler sistemlere hızlı şekilde aktarılır. Öte yandan, arıza ve benzeri sebeplerle sekteye uğrayan cihazlara hızlı müdahale imkânı sağlar.
  3. Büyük Veri analitiği: Sahip olunan verilerin boyutu ne olursa olsun, analitik ve raporlama araçları verinin anlamlandırılmasını kolaylaştırır. Yapay zeka uygulamaları ile katma değerli çözümler oluşturabilirsiniz.
  4. Güvenli bulut mimarisi: Türk Telekom'un ülke çapına yayılmış ağ iletişim altyapısı ve TIER 3 seviyesindeki güvenli veri merkezi üzerinde çalışan platform, iş sürekliliğini garanti eder ve kritik seviyedeki verilerin işlenmesi ve değerlendirilmesini hızlandırır.
  5. Zengin entegrasyon yöntemleri: Platformun modüler mimarisi, Restful API, Web servisleri ve SDK'lar sayesinde cihaz ve uygulamalar hızlı ve kolayca entegre edilebilir.