Modern ERP sistemleri neler vadediyor?
8.04.2022
Sosyal Medya

Modern ERP sistemleri neler vadediyor?

Birçok kuruluş yıllar önce kullanıma sunulan kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemlerini kullanmaya devam ediyor. Zaman içinde ihtiyaçlarında değişiklikler olsa da karmaşık ve pahalı kurulum anıları nedeniyle mevcut sistemlerinde büyük değişiklikler yapmayı sürekli erteliyorlar. Modern ERP sistemleri ise bu durumu tamamen değiştirdi. Firmaların artık ERP sistemlerinde büyük güncellemeler yapmak için tedarikçinin uygun olduğu zamanı beklemek zorunda kalmasına veya kullanmadıkları yazılımlar için ödeme yapmasına gerek kalmadı.

Modern ERP nedir? Geleneksel versiyondan farkı nedir?
ERP sistemlerinin ilk versiyonları, bütün verilerin kullanıcı bilgisayarlarının sabit disklerinde depolandığı bir dünya için tasarlanmıştı. Bu durum tedarikçileri belirli BT mimarilerini kullanmak için oldukça zorluyordu. Bir yandan işlem yaparken bir yandan da veri tabanına karmaşık sorgular göndermek mümkün olmadığından veri ambarları kullanılmaya başlandı. SAP HANA (High-Performance Analytic Appliance) ‘bellek içi teknolojisi’ sayesinde ise sabit disklerden kaynaklanan performans kısıtlamaları aşılmış oldu. Milyonlarca megabaytlık veri yığınlarını gerçek zamanlı olarak analiz etmek çok kolay bir hale geldi.

Sezgisel kullanıcı arayüzü
Bellek içi işlem teknolojisinin sağladığı performans dışında modern bir ERP sisteminde kolay ve sezgisel bir kullanıcı arayüzüne de ihtiyaç vardır. Böylece bir PC aracılığıyla olduğu kadar bir cep telefonu veya tablet üzerinden de sisteme kolayca erişilebilir. Modern bir ERP sistemi, makine öğrenimi algoritmaları sayesinde geçmişte mümkün olandan çok daha yüksek otomasyon seviyeleri sunar. Bu sayede daha iyi bir müşteri deneyimi ve daha iyi bir çalışan deneyimi sağlanarak işletmelere bir dizi avantaj sunulur ve maliyetler düşer.

Modern bir ERP sisteminin en önemli özelliği buluttan çalıştırılabilmesidir. Büyük yatırımlarla lisans satın almak yerine abonelik tabanlı bir model kullanılır. Bir veri merkezi çalıştırmaya, gerekli donanımları satın almaya, işletme ve bakım giderlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Eski ERP sistemini güncellemek isteyen kurumların mevcut olan sisteme çeşitli eklemeler ve değişiklikler yaparak ilerlemek yerine tamamen bulutta çalışan modern bir ERP kurulumunu tercih etmesi çok daha verimli sonuçlar verir. Şirketlerin modern bir ERP’ye geçişe sadece bir BT projesi olarak bakmayıp işlerini bir adım öteye taşıyacak bir yatırım projesi gibi yaklaşması gerekir.

Kurulum özgürlüğü
Modern ERP’ler eski ERP’lere göre genişletilebilir, esnek ve otomatikleşmiş olması nedeniyle şirketlere büyük bir özgürlük sunar. Çıkan en son yenilikler yazılım güncellemesine gerek kalmadan ve sistem çalışır durumdayken sisteme entegre edilebilir. Tedarikçi firma yeni işlevler eklediğinde geriye doğru uyumluluk sayesinde müşterinin herhangi bir şey yapmasına gerek kalmaz.  

Yüksek erişilebilirlik
Herkesin fiziksel olarak ofiste çalıştığı, günlük işlemlerin manuel olarak ve kâğıt belgelerle yürütülmesine alışmış şirketler pandemi sürecinde yaşanan evden çalışma sistemine geçişle birlikte iş sürekliliğini sağlamakta çok zorlandı. Modern bir ERP ile her şeyin bulutta erişilebilir olduğu bir altyapı kurmuş olanlar ise bu süreci çok daha az hasarla atlatmayı başardı. Çalışanların yeni sistemi benimsemesi ve iş yapış şekillerini değiştirmesi için verilmesi gereken eğitimler kadar şirket kültüründe bir değişime gidilmesi gerekliliğini de unutmamak gerekiyor. 

Üçüncü parti desteği
Şirketler hem maliyetleri düşürmek hem de işlerini daha hizmet odaklı bir hale getirmek için ERP sistemlerini sıfırdan kurmak yerine üçüncü parti firmalardan optimizasyon desteği almayı da tercih edebilirler. Böylece yıllar içinde yapılan eklemelerle karmaşık hale gelmiş bir ERP’de işlevselliğini kaybetmiş fonksiyonlar tespit edilip devre dışı bırakılarak, hem performans artışı hem de yıllık bakım maliyetlerinden tasarruf sağlanabilir. Buradan yaratılacak kaynakla bulut tabanlı modern bir ERP’ye geçiş maliyetinin bir kısmını karşılamak da mümkün olabilir. Üçüncü partilerden alınacak destek süresince modern bir ERP’nin altyapısını oluşturacak iş süreçlerinin yeniden belirlenmesi ve çalışanların eğitiminin tamamlanması için gerekli olan zaman da kazanılmış olur.
İster sıfırdan yeni bir kurulum olsun ister mevcut sistemin buluta taşınması olsun, modern ERP sistemleri kuruluşlar için sayısız fayda sağlıyor. Şirketlerin zorunlu güncellemeler ile uğraşmak zorunda kalmayacak olması tek başına bile bu dönüşümü başlatmak için yöneticilere gerekli motivasyonu vermeye yetiyor.