Metaverse arsası nasıl satın alınır?
8.06.2022
Sosyal Medya

Metaverse arsası nasıl satın alınır?

Metaverse arsa yatırımları konusunda son dönemde medyada çıkan sansasyonel haberler nedeniyle birikimlerini bu yeni alanda değerlendirmek isteyenlerin sayısında da beklenmedik bir artış yaşanıyor. Özellikle Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in şirketinin adını Meta olarak değiştirmesi ve yaptığı gösterişli bir sunumla internetin geleceğinin Metaverse içinde şekilleneceğini iddia etmesiyle birlikte başlayan bu yeni trendin yükselişi hızla devam ediyor. Hem bireyler hem de şirketler bir yandan Metaverse kavramını tam olarak anlamaya çalışırken bir yandan da barındırdığı fırsatları değerlendirmenin yollarını bulmaya çalışıyor. İş dünyasını, e-ticareti ve eğlence sektörünü, sanal gerçeklik gözlüğü entegrasyonu ile devrimsel bir dönüşüme uğratma iddiasındaki Metaverse, kullandığı teknolojilerden çok arsa fiyatları ile gündem oluyor. Bu yazımızda hem Metaverse arsası nedir hem de Metaverse arsası nasıl satın alınır sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Metaverse arsa nedir?

Metaverse’teki her bir sanal evren aynen gerçek dünyada olduğu gibi sınırlı bir arazi yapısı ile tasarlanıyor. Bu nedenle her bir dijital evren içinde, mağaza açmak gibi farklı amaçlarla kullanılabilecek alanlara olan talep arttıkça değerleri de yükseliyor. Bazı Metaverse projeleri hayali bir sanal evren kurgusuna sahip olurken bazı projeler gerçek dünyanın birebir  kopyası şeklinde kurgulanabiliyor. Metaverse içindeki arsalar aslında birer NFT olduğu için bu arsaları satın alan kişiler istedikleri zaman bir başka kullanıcıya güvenli bir şekilde satışını gerçekleştirebiliyor. Metaverse arsa alım satım işlemlerinde ilgili platformun desteklediği kripto paralar ve cüzdanlar kullanılıyor.

Metaverse evreninde arsa sahibi olmak için ne gerekir?

Bir Metaverse projesinden arsa satın alabilmek için öncelikle alım satım işlemlerinde kullanılacak kripto para birimine sahip olmak gerekiyor. Bunun için gerekli olan kripto parayı listelemiş olan güvenilir bir kripto para borsasında hesap açarak satın alım yapabilirsiniz. Örneğin, en popüler Metaverse projelerinden bir tanesi olan Decentraland’den arsa satın almak için elinizde MANA bulunması gerekiyor. Sandbox’tan arsa satın almak isterseniz SAND sahibi olmanız gerekiyor. Bu aşamadan sonra seçtiğiniz Metaverse projesinde bir hesap açarak satın alma işlemleri için hazırlanmış yönlendirmeleri takip etmeniz ve borsa hesabınızda bulunan kripto paraları size verilen hesaba göndermeniz gerekiyor. Bu işlem için de borsadan satın aldığınız kripto paraları Metamask gibi tarayıcılarla kolayca entegre olan merkeziyetsiz bir cüzdana aktarmanız yeterli oluyor. 

Metaverse arsaları nasıl değer kazanır?

Metaverse arsalarının değer kazanması, aynen gerçek dünyadaki gayrimenkuller gibi ilgili platforma olan talebin artması ile gerçekleşiyor. Her bir Metaverse projesi markalara mağaza açma, etkinlik düzenleme gibi çeşitli olanaklar sunuyor. Konserler gibi etkinlikler ya da ortak ilgi alanına sahip kişilere özel buluşmalar da Metaverse projelerinin popülaritesini doğrudan etkiliyor. Bir Metaverse projesine ne kadar fazla global marka dahil olursa ve kullanıcıların ilgisini çekecek etkinlikler düzenlenirse, ilgili Metaverse projesindeki arsaların değeri de o kadar artıyor. Bu yeni evrendeki gelişmeleri yakından takip eden yatırımcılar da platformda alım satım işlemleri için kullanılan kripto para birimini portföylerine ekleyerek toplam ilginin yükselmesine katkı sağlıyor. 

Metaverse arsaları nereden alınır?

Metaverse’te arsa satın almadan önce ilk bilinmesi gereken şey Metaverse adında tek bir yer olmadığı, pek çok farklı projenin birbirleri ile etkileşime geçebileceği bir sanal evrenler birleşiminin söz konusu olduğudur. Dolayısıyla bir yatırım yapma kararı verildiğinde en popüler olan projeler ya da gelecek vadedenler araştırılarak ilgili platform için harekete geçilmelidir. 

Ayrıca Metaverse arsaları birer NFT olduğundan OpenSea gibi NFT pazar yerlerinden açık artırma yoluyla da arsa satın alabilirsiniz.

Metaverse Arsası Satan Yerler

Aşağıda Metaverse arsa yatırımı yapabileceğiniz en önemli platformların bir listesini görebilirsiniz;

OVER (Over the Reality): Gerçek ve sanal dünyayı artırılmış gerçeklik teknolojisi ile birleştiren OVER projesi, Metaverse’te arsa yatırımı yapmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir platformdur. Gerçek dünyanın birebir bir kopyasının haritalandığı platform, 300 metrekare genişliğinde OVRLand adı verilen parsellere bölünmüştür. Bu arsalar Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan OVR Token ile satın alınabilir. Şimdiye kadar 840 binden fazla OVRLand satışı tamamlanmıştır.

Decentraland: Üç boyutlu sanal gerçeklik platformu olan Decentraland’in haritası yaklaşık 90 bin parsele ayrılmıştır. Global markaların kendi sanal mağazalarını açtığı ve yeni ürünlerinin tanıtım etkinlikleri gerçekleştirdiği Decentraland evreninde Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan MANA Token ile alışveriş yapılabilir. 

Axie Infinity: NFT tabanlı bir çevrimiçi oyun olan Axie Infinty, oynadıkça kazan modeli ile çalıştığı için çok popüler olmuştur. Özellikle Filipinler’de yoğun bir kullanıcı kitlesine ulaşan oyun, pek çok Filipinlinin ana gelir kaynağı haline gelmiştir. 

Bloktopia: Bitcoin’in maksimum 21 milyon adet üretilebilecek olmasına referansla 21 katlı sanal bir Metaverse gökdeleninden oluşan Bloktopia evreni eğitim ve eğlenceyi birleştiren uygulamaların merkezi olma hedefindedir. Polygon blok zinciri üzerinde çalışan BLOK Token ile alışveriş yapılabilen Bloktopia’da satın alınan arsalar kiraya verilebilir ya da reklam alanı olarak kullanıma açılarak pasif gelir elde edilebilir.

nextearth.io: Gerçek dünya haritasının birebir kopyası üzerinden arazi satın alınabilen Next Earth platformu aynen Minecraft oyunu gibi piksel tabanlı bir yapıya sahiptir. Diğer projelerden farklı olarak okyanusların temizlenmesine yardımcı olma gibi bir sosyal sorumluluk misyonu bulunmaktadır. Polygon blok zinciri üzerinde çalışan NXTT Token ile platformdan arazi satın almak mümkündür.

Dvision Network: NFT tabanlı bir başka Metaverse projesi olan Dvision World’de Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan DVI Token ile arsa satın alımı yapılabilmektedir. Dvision evreninde kullanıcılar Meta-Space adı verilen arsaları satın alıp üzerine kendi istedikleri yapıları inşa edebilir. Fuarlar, seminerler, lansmanlar, konferanslar ve toplantılar için her bir Meta-Space arsası özelleştirilebilir. Meta-Space alanlarının birleşiminden ise tüm kullanıcıların içinde rahatça gezebildiği Meta-City meydana gelir.

myneighboralice: Çok oyunculu NFT tabanlı bir çiftlik oyunu olan My Neighbor Alice’te Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan ALICE Token ile arsa ve diğer oyun içi eşyalar satın alınabilmektedir.

MatrixWorld: Farklı blok zincir altyapılarını destekleyen bir Metaverse projesidir. Programlanabilir NFT’leri ve otomasyona bağlanabilen oyun içi objeleriyle diğer projelerden ayrışır. Şu anda MatrixWorld arsaları OpenSea platformundan Ethereum ile satın alınabilmektedir.

İstanbul Metaverse arsa fiyatları

Gerçek dünya haritasının kullanıldığı Metaverse projelerinde önemli şehirlerin sanal kopyalarına ait arsalar büyük rağbet görüyor. Şehirlerin ikonikleşmiş merkezleri ve turistik bölgeleri en yüksek fiyatlara alıcı buluyor. OVR evreninde Türkiye’den satın alınan toplam 20 bin arsanın yarısından fazlasının İstanbul’dan olması dikkat çekiyor. İstanbul’un merkezi semtlerinde arsa fiyatları yüksek seyrederken dış bölgelere doğru daha uygun fiyatlarla arsa satın alınabiliyor. Sahil şeridinde arsa bulabilmek ise giderek zorlaşıyor. Hem Anadolu hem de Avrupa yakasının iç taraflarda kalan semtlerinde 5 dolar ve altına arsa bulunabiliyorken sahillere yaklaştıkça parsel fiyatları 10 dolara yaklaşıyor. Sahil şeridinde ve merkezi lokasyonlarda ise fiyatlar lokasyona bağlı olarak çok yüksek rakamlara çıkabiliyor.