IoT teknolojisi ile işinizi her an her yerde takip edin
20.07.2022
Sosyal Medya

IoT teknolojisi ile işinizi her an her yerde takip edin

 

Tedarik zincirlerinin hiç olmadığı kadar önem kazandığı günümüzün global ticaret ekosisteminde ürünlerin depolanması ve nakliyesi son derece kritik konular haline geldi. Özellikle gıda ve ilaç gibi hassas saklama koşullarının sağlanması gereken sektörlerde iş süreçlerinin her adımda yakından takip edilmesi ve kontrol altında tutulması bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Şirketlerin bu zorlukları aşmasında ve operasyonlarında verimliliği artırabilmesinde yeni nesil IoT çözümleri önemli bir rol oynuyor. Depolar ve mağazalar gibi sabit lokasyonlardaki ortam koşullarının kontrol edilmesi kadar nakliye için kullanılan araçların da gerçek zamanlı olarak denetim altında olması gerekiyor. Gelişmiş IoT çözümleri sayesinde lokasyondan bağımsız olarak bir şirketin sahip olduğu tüm varlıklara ait sıcaklık, nem, enerji tüketimi gibi değerler sensörler aracılığıyla alınarak tek merkezden 7x24 kontrol edilebiliyor. 

Lojistik sektörü hızla dijitalleşiyor

Lojistik süreci oldukça karmaşıktır ve genellikle sürekli izleme ve iyileştirme gerektiren çok sayıda aşamadan oluşur. Ana aşamalar şu şekilde özetlenebilir;

  • Depolama ve saklama

  • Düzenleme ve paketleme

  • Stok kontrolü

  • Nakliye yönetimi

E-ticarette pandemi ile birlikte yaşanan talep patlaması, sektörün ihtiyaçlarının da kısa süre içinde artmasına ve ortaya yeni zorluklar çıkmasına neden oldu. Yetişmiş insan gücünden, nakliye araçlarına, iletişim altyapısından kurumsal yazılımlara kadar birçok konuda ortaya çıkan ani talebi karşılamak için pek çok şirket dijital dönüşüm yatırımlarına hız verdi. Tedarik zincirlerinin üzerindeki yükün hem pandemi hem de global ölçekteki diğer olumsuz gelişmeler nedeniyle giderek artması sonucunda verimliliği artırmaya yönelik çözümleri hayata geçirmek adeta bir zorunluluk haline geldi.

Tedarik zinciri sorunları IoT teknolojisi ile aşılıyor

Gelişmiş IoT çözümlerinin lojistik sektörüne getirdiği avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Araçların ve sürücülerin anlık olarak durumlarının takip edilmesi

  • Her bir ürünün gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi

  • Ürünlerin uygun koşullarda nakliye edilmesinin ve depolanmasının garanti altına alınması

  • Teslimat zamanlamalarının doğru planlanabilmesi      

  • Tüm nakliye sürecinin uzaktan yönetilebilmesi

IoT teknolojisi, sektörün operasyonel etkinliğini iyileştirirken eski tedarik zinciri uygulamaları da aşamalı olarak kullanımdan kalkıyor. Gerçek zamanlı dijital iletişimin geniş çapta benimsenmesi sayesinde iş süreçlerinde kesintiler yaşanması da önleniyor. Sonuç olarak nakliye maliyetleri düşerken tüm sevkiyat sürecinde iyileşme yaşanıyor.

SkywaveSense ile tüm iş süreçlerinizi 7x24 izleyin

İnnova’nın SkywaveIoT platformu üzerine inşa ettiği telemetri çözümü olan SkywaveSense ile bir şirkete ait tüm varlıklara ait ortam değerlerini uzaktan izlemek ve kontrol etmek mümkün hale geliyor. Mağaza, depo ya da araç sayısı ne olursa olsun izlenmek istenen tüm ortam verileri tek bir merkezden kolayca takip edilebiliyor. Her bir ortam verisi için belirlenmiş alt ve üst sınırların dışına çıkılması durumunda otomatik alarm sistemleri devreye giriyor ve SMS, e-posta gibi kanallardan gelen bildirimlerle her an kontrol sağlanmış oluyor. Aynı zamanda sorunun yaşandığı lokasyon, GPS koordinatları ile anında belirlenebiliyor.

SkywaveSense cihaz bağımsız bir çözüm olduğu için durumunu izlemek istediğiniz cihaza ait sıcaklık, nem, duman gibi ortam değişkenleri her an kontrol edilebiliyor. Mağazalara, depolara ya da soğuk zincirde kullanılan araçlara farklı kriterler tanımlanarak anlık olarak izlenebiliyor. Kapıların, pencerelerin hatta bir tabelanın bile dahil edilebildiği SkywaveSense çözümü ile sayısız farklı çeşitteki nesnenin bilgisi tek bir merkezden izlenebiliyor.