IoT teknolojisi, geleceğin akıllı şehirlerine yön veriyor
31.05.2022
Sosyal Medya

IoT teknolojisi, geleceğin akıllı şehirlerine yön veriyor

BM Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanına göre günümüzde dünya nüfusunun %56’sı kentsel alanlarda yaşıyor. Bu oranın 2050 yılına kadar yaklaşık %70'e çıkması bekleniyor. Sürdürülebilir bir kent yaşamı için akıllı şehir çözümlerini kullanmak özellikle kalabalık nüfusa sahip yerlerde giderek bir zorunluluk haline geliyor. Bu nedenle şehir yöneticileri, kentte yaşayanlara daha etkili bir hizmet verebilmek için akıllı şehir uygulamalarına her geçen gün daha fazla yatırım yapıyor.

Akıllı şehir uygulamalarında IoT teknolojisinin kullanılması; trafik, aydınlatma, atık toplama, çevre koruma ve güvenlik başta olmak üzere hayat kalitesini artıran uygulamalara sürdürülebilir bir zemin sunuyor. IoT teknolojisinin akıllı şehir uygulamalarında kullanılması, kent yönetim süreçlerindeki verimliliğin daha önce görülmemiş şekilde artmasını sağlıyor. 

Akıllı şehir platformlarının faydaları

Bir şehirde olup bitenleri, birbirleri ile iletişim halinde olan cihazlardan gelen verilerle takip edebilmenin saymakla bitmeyen faydaları var. Trafik akışını kontrol etmekten bir yol tamir ekibinin doğru lokasyona yönlendirilmesine kadar çok sayıda uygulama senaryosunu hayata geçirmek, akıllı şehir platformları ile mümkün oluyor.

Örneğin, bir ofis binasında yangın çıktığını varsayalım. Ağa bağlı sensörler, belirlenen komuta merkezine anında uyarı gönderecektir. Aynı sensörler, yangının büyüme hızını, kaç kişinin mahsur kaldığını ve itfaiyecilerin binaya girmesinin güvenli olup olmadığını bile belirleyebilir. Bu bilgi, bina bilgileri ile birleştiğinde, durumu etkin bir şekilde yönetmek ve hasarı mümkün olduğunca en aza indirmek için su vanalarının, doğalgaz hatlarının ve hava kanallarının yerleri gibi kritik ayrıntılar itfaiye ekiplerine anında iletilebilir.

Akıllı şehir uygulamaları ile trafik akışları kontrol edilebilir ve belirli rotalarda trafik ışıklarının dinamik olarak değişmesi sağlanabilir. Böylece acil yardım ekiplerinin olay yerine mümkün olduğunca çabuk ulaşması sağlanabilir.

IoT ayrıca yollardaki araba yoğunluğu ve gün boyunca çeşitli zamanlarda raylı sistemleri kullanan yolcu sayısı gibi verileri de kayıt altında tutabilir. Bu sayede trafiğin sıkışmadan herkesin rahat hareket edebilmesi için gerekli düzenleme önerileri ile günlük şehir hayatının en büyük problemlerinden bir tanesinin çözümüne katkı sağlayabilir.

Bir şehrin tüm altyapısının gerçek zamanlı olarak nasıl kullanıldığını tam olarak bilmek ve bu bilgiler üzerinde minimum insan etkileşimi ile aksiyon alma yeteneği, verilen hizmetlerin kalitesini ve verimliliğini artırmak için çok büyük bir potansiyele sahiptir.

İnnova’dan akıllı şehir dönüşümüne yerli çözüm: SkywaveCity

İnnova’nın geliştirdiği SkywaveCity akıllı şehir platformu, bir akıllı şehrin ihtiyaç duyduğu tüm bileşenleri tek bir platform üzerinde sunarak yerel yönetimlere büyük kolaylıklar sağlarken kentte yaşayanların hayatına da değer katıyor.

Entegre bir dijital şehir yönetimi ortamı sunan SkywaveCity, binlerce sensörden gelen verileri kullanarak ulaşım sisteminin düzenlenmesinden aydınlatma sisteminin kontrolüne, hava durumu analizinden atık toplama yönetimine kadar farklı alanlarda dijitalleşmenin getirdiği avantajlardan faydalanılmasını sağlıyor.

Esnek ve ölçeklenebilir bir mimari sunan SkywaveCity, yerel yönetimler tarafından halihazırda kullanılmakta olan uygulamalarla da entegre edilebiliyor. Binlerce sensörden gelen veriler etkin bir şekilde analiz edilerek yerel yönetimlerin günlük şehir hayatını doğrudan etkileyecek iyileştirmeleri yapabilmesi sağlanıyor.

İnnova'nın ödüllü SkywaveIoT platformu üzerinde inşa edilen SkywaveCity, şehrin büyümesiyle birlikte ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara uygun şekilde kolayca ölçeklenebiliyor.

Enerji yönetiminde akıllı aydınlatma ve merkezden sayaç okuma, ulaşımda akıllı kavşak, akıllı durak, akıllı otopark uygulamaları, çevre yönetiminde akıllı atık toplama sistemleri, akıllı meteoroloji istasyonu ve hava kalitesi ölçümü gibi pek çok başlıkta şehirlere dijital çözümler getiren SkywaveCity, geleceğe yönelik öngörüler yapmaya da yardımcı oluyor.   

Türkiye’den başarılı akıllı şehir örnekleri

İnnova SkywaveIoT platformu üzerine inşa edilen Kars Akıllı Şehir Projesi, vatandaşların modern bir şehir ortamında çok daha kaliteli hizmet almasını sağlıyor. SkywaveCity kullanan bir diğer şehir olan Antalya’da ise açık alanlarda sunulan ücretsiz internet hizmeti, şehir bilgilendirme ekranları, şehirle ilgili tüm güncel bilgilere ulaşılmasını sağlayan mobil uygulama, engellilerin yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen Sesli Adımlar çözümü ve hasta bakım hizmetleri ile günlük şehir hayatının toplam kalitesi artırılıyor.