Hibrit bulut nedir ve nasıl çalışır?
19.04.2021
Sosyal Medya

Hibrit bulut nedir ve nasıl çalışır?

Kurumlara esneklik ve maliyet avantajı kazandıran hibrit bulut nedir, nasıl çalışır sorularını bu yazımızda yanıtlıyoruz.

Hibrit bulut nedir?

Hibrit bulut, özel bir bulutu bir veya daha fazla açık bulut hizmetiyle birleştiren ve farklı hizmetler arasında iletişimi sağlayan, özel yazılımla birleştiren bir bulut çözümüdür. Hibrit bulut modeli, işletmelerin iş yüklerini özel BT ortamlarında veya açık bulutlarda konuşlandırmasına, bilgi işlem ihtiyaçları ve maliyetler değiştikçe iş yüklerini bunlar arasında taşımalarına olanak tanır. Hibrit bulut, bir işletmeye daha fazla esneklik ve daha fazla veri dağıtım seçeneği sağlar.

Hibrit bulut – Çoklu bulut farkı

Hibrit ve çoklu bulut terimleri bazen birbirinin yerine kullanılsa da temel olarak farklı yaklaşımlardır. Hibrit bulut hem şirket içinde hem özel kaynaklarda hem de AWS, Microsoft ve Google tarafından sunulanlar gibi açık bulut kaynaklarında çalışmak için tek bir ortam oluşturur. Çoklu bulut ortamı ise iki veya daha fazla açık bulut sağlayıcısından oluşur, ancak özel veya şirket içi bir bileşen gerektirmez.

Hibrit bulut bilişim, bir kuruluşun en hassas iş yüklerini şirket içi bir bulutta dağıtmasına ve daha az kritik kaynakları üçüncü taraf bir açık bulut sağlayıcısında barındırmasına imkan tanır. Bu yaklaşım, kuruluşların hem özel hem de açık bulut modellerinden en iyi şekilde yararlanmasına olanak sağlar.

Hibrit bulutun avantajları

Hibrit bulutun temel avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Esneklik. Kullanıcılar, farklı ortamlarda çeşitli veri türleriyle çalışır ve altyapılarını ayarlar. Bir şirket, bir bulut sağlayıcısına tam bağlılık duymadan, geleneksel sistemlerin yanında en son bulut teknolojisini kullanarak ihtiyaçları için uygun hibrit bir bulut oluşturabilir. Hibrit bulut kurulumunda uzmanlaşan kuruluşlar, gerektiğinde iş yüklerini geleneksel altyapılarına veya bir açık buluta taşıyabilir.
 • Maliyet yönetimi. Özel bir bulut ile kurumlar bir veri merkezi altyapısına sahip olur ve onu çalıştırır. Bu da genellikle yüksek miktarda sabit maliyetler gerektirir. Bunun bir alternatifi ise değişken ve operasyonel giderler olarak muhasebeleştirilen kaynaklar ve hizmetler sunan açık buluttur. Karma bulut kullanıcıları ise hangi ortamda daha uygun maliyetli olursa, iş yüklerini orada çalıştırmayı seçebilirler.
 • Çeviklik ve ölçeklenebilirlik. Hibrit bulut bir kuruluşun fiziksel veri merkezine kıyasla, açık bir bulut sağlayıcısı aracılığıyla daha fazla kaynak seçeneği sunar. Bu sayede talep artışlarını karşılamak için kaynakları tedarik etmeyi, dağıtmayı ve ölçeklendirmeyi kolaylaştırır. Talep, yerel veri merkezinin kapasitesini aştığında, kurumlar ekstra ölçek ve kapasiteye erişmek için uygulamayı açık buluta aktarabilir.
 • Esneklik ve birlikte çalışabilirlik. Bir işletme iş yüklerini hem özel hem de açık ortamlarda yedekli olarak çalıştırabilir. Bir iş yükünün bileşenleri bu sayede hem ayrı ortamlarda hem de birlikte çalışabilir. Bu da kurumlara önemli bir esneklik yeteneği kazandırır.
 • Uyum. Verilerin nerede tutulabileceğine ilişkin kısıtlamalar, düzenlemeye tabi sektörlerdeki kuruluşların tüm iş yüklerini açık buluta taşıyamayacağı anlamına gelir. Kuruluşlar hibrit bulut ile iş yüklerini bulutta çalıştırırken, verileri özel bir ortamda tutabilir veya iş yüklerini özel bir veri merkezinde çalıştırabilir ve verileri gerektiğinde açık buluta ya da buluttan kendi veri merkezine taşıyabilir. Bu, şirketlerin yasal gereklilikleri karşılamasına ve yine de bulutun esnekliğinden yararlanmasına olanak tanır.
 • Hibrit bulutun diğer avantajları arasında tutarlılık ve BT yönetimi uygulamalarında standardizasyon desteği de yer almaktadır.

Hibrit bulut kullanım senaryoları

Bir hibrit bulut modelini uygulamadan önce, bu yaklaşımın şirketinizin BT ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını belirlemek için yaygın hibrit bulut kullanım örneklerini inceleyebilirsiniz.

 • Dijital dönüşüm. Şirketler genellikle BT altyapılarını açık bulutu benimseyerek modernleştirmek ister. Ancak eski uygulamalar veya uyumluluk faktörleri, kurumları eski veri merkezine bir anlamda mecbur eder. Hibrit bulut burada önemli bir avantaj sağlar. Örneğin karma veri ve uygulama türlerine sahip şirketler, BT altyapılarını kısmen buluta taşıyabilir ve veri merkezinde kalması gereken şirket içi uygulamaları koruyabilir.
 • Felaket kurtarma. Hibrit bulut, kuruluşların şirket içi iş yüklerini ve buluttaki verileri yedekleyerek olağanüstü durumlarda kurtarmalarını sağlar. Veri merkezinde bir kesinti varsa, iş yükleri bulut ortamına devredilir ve isteğe bağlı bulut kaynakları aracılığıyla çalışır. Ancak bant genişliği tüketiminin bir anda yükselmesi ve yönetim zorluğu gibi durumlarla karşılaşmamak için bu durum planlanmalıdır.
 • Geliştirme ve test etme. Şirket içi kullanım için fiziksel donanım satın almaya ve kurmaya gerek olmadığından, uygulamaları açık bulutta geliştirmek ve test etmek daha uygun maliyetli ve hızlıdır.
 • Veri işleme. Hibrit bulut, şirketlerin yerel depoladıkları veriler üzerinde analitik sorgular yapabilmelerini sağlar.
 • Değiştirilebilir iş yükleri. Hibrit bulut, dinamik veya oldukça değişken iş yükleri için çok kullanışlıdır. Örneğin, önemli mevsimsel talep artışları yaşayan bir sipariş sistemi, hibrit bulutta kullanım için idealdir.
 • Bulut sağlayıcısı testi. Bazı kuruluşlar, olası bir açık bulut geçişini değerlendirmek için hibrit bir yaklaşım kullanır. Bir BT ekibi, bulut araçlarını küçük ölçekte deneyebilir ve tam bir açık bulutu benimsemeye başlamadan önce bulut sağlayıcısıyla nasıl çalışılacağını öğrenebilir.