Eksiksiz bir dijital dönüşüm stratejisi için ipuçları
31.05.2021
Sosyal Medya

Başarılı bir dijital dönüşüm stratejisi için ipuçları

Başarılı bir dijital dönüşüm stratejisi oluşturmak, sürecin verimli ve kesintisiz işlemesi için önem taşır.

Dijital dönüşüm, her sektörden irili ufaklı tüm işletmeleri ilgilendiren ve büyük yatırımlar teşvik eden küresel bir iş fenomenidir. Dijital dönüşüm terimi, bir kuruluşun verimliliğini artırmak için bilgisayar tabanlı teknolojilerin kullanılmasını ifade eder. Uzun yıllar moda bir kelime olarak görülen dijital dönüşüm, günümüzde kurumların gerçekleştirmesi gereken acil bir zorunluluk haline geldi.

Araştırma firması IDC'ye göre, dijital dönüşüm pazarının 2023 yılına kadar 6,8 trilyon dolar değere ulaşması ve kuruluşların %75'inin kapsamlı bir dijital dönüşüm yol haritasına sahip olması bekleniyor. IDC’ye göre günümüzde geçerli ve kapsamlı bir dijital dönüşüm stratejisine sahip olan şirketlerin oranı yüzde 48 seviyesinde.

Dijital dönüşüm nedir?

Dijital dönüşüm, dijital teknolojilerin bir kuruluşun ürünlerine, süreçlerine ve stratejilerine dahil edilmesidir. Hangi dijital teknolojilerin kullanıldığı ve neden kullanıldığı, nasıl uygulandığı ve uygulamalarından ne kazanılacağı şirketten şirkete farklılık gösterir.

Her dijital dönüşüm projesi şirketin ihtiyaçları doğrultusunda farklı bir kapsama sahip olabilir. Tedarik zincirlerinden iş akışına, çalışan beceri setlerinden müşteri etkileşimleri ve organizasyon şemalarına kadar organizasyonun tüm yönlerinin incelenmesini ve yeniden kurgulanmasını gerektirebilir. Kapsam ne olursa olsun, dijital dönüşümün başlıca iki itici gücü vardır: Şirketin iş akışını optimize etmek ve pazarını genişletmek.

Dijital dönüşüm kurumlara ne avantajlar sağlar?

İş optimizasyonu ve büyüme ticari başarının ana itici güçleri olsa da, dijital teknolojilerin sağladığı büyüme ve verimlilik potansiyel olarak Sanayi Devrimi tarafından getirilen değişiklikler kadar köklüdür. Dijital dönüşüm bu nedenle rekabette kritik bir önem arz eder. Dijital teknolojilerin avantajları şunları içerir:

 • Dijital teknolojileri ürünlerine ve süreçlerine dahil eden şirketler daha çevik hale gelir.
 • Donanım yükseltmelerinin aksine yazılım güncellemeleri çok daha hızlı ve makul çözümler sunar.
 • Yeni bir müşteri grubunu çevrimiçi hedeflemek, evlerine gitmekten veya müşterileri mağazaya gelmeye ikna etmekten daha kolaydır.
 • AI ve RPA sistemleri insanlardan farklı olarak 7/24 çalışabilir.

Teknolojinin dijital dönüşümdeki rolü nedir?

Dijital dönüşüm, dijital bir çözümü benimsemekten ibaret değildir. Bir vizyona ve yol haritasına sahip olmak çok önemlidir. Kültür, dijital dönüşüm başarısında büyük bir rol oynar. İşin doğasını, en yeni teknolojileri ve dijitalin bir şirkete nasıl katkı sağlayabileceğini anlayan liderlere sahip olmak da kritiktir.

Teknoloji, dijital dönüşümle hedeflenen yeni kabiliyet, avantaj ve faydalara erişilebilmesi için gerekli olan araçları sunar. Günümüzün bazı önemli teknolojilerine ve dijital dönüşümde üstlendikleri rollere yakından bakalım:

 • Bulut bilişim teknolojisi, veri depolama ve ölçeklenebilirlik avantajlarının yanı sıra yazılımlara, yeni işlevlere ve güncellemelere her zaman, her yerde daha hızlı erişim sağlanmasını mümkün kılar.
 • Ticari BT, yeni yazılım özelleştirmeleri geliştirmek için gerekli kaynakları sağlar.
 • Mobil platformlar, çalışanlar ve müşteriler için her zaman ve her yerde erişim sağlar.
 • Makine öğrenimi ve yapay zeka, otomatik sistemlere veri odaklı daha hızlı kararlar alma kabiliyeti ve sürekli gelişme olanağı sağlar.
 • Robotik süreç otomasyonu (RPA), rutin tekrar eden görevleri insanlardan daha hızlı ve daha az hatayla gerçekleştirmek için yazılım robotlarını kullanır.
 • Blok zinciri, artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR), IoT ve sınır BT gibi yeni gelişen teknolojiler, işletmeler ve müşteriler tarafından üretilen dijital verilerden yararlanmak için yeni yollar sunar.

Başarılı bir dijital dönüşüm stratejisi geliştirmek için ipuçları

Dijital dönüşüm nasıl başarılı olur? Tüm süreçlerin dijitale aktarılmasıyla mı? Gelişmiş müşteri ilişkileri yönetimi platformlarının benimsenmesi, gelirin ve pazar payının artmasıyla mı?

Tüm bunlar, başarılı bir dijital dönüşümün sonucudur çünkü bu stratejinin birincil hedefi işi mümkün olan her açıdan teknoloji yardımıyla geliştirmektir. Geliştirmelerin bir sonucu olarak, daha iyi bir müşteri deneyimi sunmak, üretkenliği artırmak, verimsizlikleri ortadan kaldırmak ve uyumluluğu sağlamak mümkündür. Ancak, tüm bunların bir gecede gerçekleşmeyeceğini, dijital dönüşümün yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi gelişmiş teknolojilerin nasıl kullanılabileceğine dair kuvvetli bir anlayış gerektirdiğini unutmamak önemlidir.

Başarılı bir dijital dönüşüm stratejisi planlamak ve uygulamak için aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

 1. Dijital dönüşüm sistemlerini ve teknolojilerini araştırın.
 2. Dijital dönüşümün işinizi iyileştirebileceği spesifik noktaları saptayın ve analiz edin
 3. Araştırmanızın sonuçlarını üst yönetimle paylaşın
 4. Stratejik planlama ve bütçelemeye geçmek için üst yönetimin onayını alın
 5. Bir dijital dönüşüm stratejisi ve vizyonu belirlemek için ilgili taraflarla birlikte çalışın
 6. Değişken iş aktivitelerine adapte olabilecek bir proje planı ve bütçeyi oluşturun
 7. İş önceliklerinize uygun teknolojileri seçin
 8. Değişim için çalışanların desteğini alın
 9. Performans takibi ve doğrulama metotları geliştirin
 10. Çalışanlara yeni sistemleri öğretin
 11. Yeni sistemleri test edin
 12. Dijital dönüşüm sistemleri için acil durum ve felaket kurtarma planları oluşturun
 13. Kullanıcı geri bildirimleri doğrultusunda yeni dijital dönüşüm sistemlerini ayarlayın ve özelleştirin
 14. Sistemlerin performanslarını iş görevleriniz odağında düzenli olarak kontrol edin