Ekipman verimliliğini artırmak için öngörücü bakım
23.07.2021
Sosyal Medya

Ekipman verimliliğini artırmak için öngörücü bakım

Kestirimci bakım olarak da bilinen öngörücü bakım (predictive maintenance), ekipmanların izlenmesini ve arızaların önlenmesini sağlayan proaktif bir yapay zeka yaklaşımıdır. Bu yazımızda, öngörücü bakımın çalışma prensibine ve işinize ne faydalar sağlayabileceğine yakından bakıyoruz.

Makineler bozulmaya meyillidir ve onlara en ihtiyaç duyduğunuz zamanda bunu yapabilirler. Üretim hatlarında ve makine parkurlarında oluşacak arızalar üretimi durdurabilir ve servis kalitesini düşürebilir. Öngörücü bakım, çıkabilecek arızaları önceden tahmin etmenizi, buna bağlı üretim planlamanızı yapmanızı ve yedek parça siparişini önceden verebilmenizi sağlayan bir teknolojidir.

Öngörücü bakım nedir?

Öngörücü bakım, ekipman aşınmasını ve yıpranmasını tahmin etmek, makine bakımında proaktif bir yaklaşım benimsemek için nesnelerin interneti (IoT) sensörlerinin, veri analitiğinin ve makine öğreniminin kullanılmasıdır.

Modern kestirimci bakım, IoT sensörleri ve veri analizi gibi teknolojileri kullanarak ekipman servisine proaktif bir soluk getirir. Makine öğrenimi, kurumlara daha önce mümkün olmayan derecede büyük bir tahmin gücü ve doğruluk düzeyi kazandırır. Tahmine dayalı bakım ismiyle de karşınıza çıkabilecek bu yaklaşım, operasyonel ekipman arızalarından kaynaklanabilecek beklenmeyen ve olumsuz sonuçlara karşı önlem alınmasını sağlar.

Öngörücü bakım ne işe yarar?

Üreticiler, üretim sürecinde kullanılan makinelerin toplam ekipman verimliliğini (OEE) ortaya çıkarmak için sensör verilerini ve gerçek zamanlı analitiği kullanabilir; ekipmanların mevcut sağlamlık seviyeleri, makine performansı ve üretim hattındaki aksaklıkların yeri gibi konularda net bilgiler toplayabilir.

Öngörücü bakım nasıl çalışır?

Öngörücü bakım büyük ölçüde veri toplama ve analize dayanır. Verilerin toplanma ve analiz edilme hızı elde edilecek fayda için önemlidir. Operasyonel veriler, sensörler aracılığıyla ekipmandan toplanır. Bu veriler, optimum çalışma için temel çerçevenin oluşturulmasına yardımcı olur ve kurumlar bunu gelecekteki operasyonlar için kabul edilebilir verim aralıkları oluşturmak için kullanabilir.

Sonraki aşamada gerçek zamanlı veri analizi devreye girer. Üretici şirketin teknoloji ekibi, ekipman verilerini belirlenmiş kabul edilebilir aralıklarla karşılaştırabilir ve üretim bandında arıza veya aksama süresi eğilimi gösteren bir ekipman saptandığında ilgili kişilerin harekete geçebilmesi için uyarılar sağlar.

Öngörücü bakım işinize ne fayda sağlar?

Öngörücü bakım teknolojisinin ana faydalarından biri, kuruluşların ekipmanları arızalanmadan önce harekete geçerek arıza riskini azaltması, yüksek düzeyde tutarlı operasyonel verimlilik ve ürün kalitesi sağlamasıdır.

Öngörücü bakımın işiniz için vadettiği avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Daha az kesinti
  • Sorunları daha erken yakalayabilme
  • Makine onarımından tasarruf
  • İş güvenliği
  • Operasyonel verimlilik
  • Nihai ürün kalitesinde artış
  • Daha iyi zaman çizelgesi-tedarik zinciri tahminleri
  • Artan müşteri memnuniyeti

Öngörücü bakım artık hiç olmadığı kadar erişilebilir

Dijital dönüşümün diğer unsurlarında olduğu gibi, kestirimci bakım da günümüzde birçok kurum için erişilebilir bir teknolojiye dönüştü.

Tahmine dayalı bakımı 10 ile 15 yıl öncesine göre daha ulaşılabilir kılan iki etkenden bahsedebiliriz. Bunlardan birincisi, sensör teknolojisinin çok daha yaygın hale gelmesiyle, kuruluşlar artık üretim ekipmanından yük kamyonlarına ve hatta lokomotiflere kadar tüm endüstriyel makinelerin sıcaklık ve basınç gibi faktörlerini gerçek zamanlı olarak izleyebiliyor. Diğer etken ise katlanarak artan veri hacmi ve tüm bu verilerin bulut sayesinde daha da erişilebilir hale gelmesi.

Tüm bu faktörlerin büyük bir organizasyonel etkisi var. Kestirimci bakım teknolojisinden önce, bir makinenin ne zaman optimum seviyenin altında çalıştığını veya ne zaman arızalandığını ortaya çıkarmak, ekipman ve çalışma prensipleri hakkında doğrudan bilgisi olan yetenekli bir profesyonelin inceleme ve değerlendirmesini gerektiriyordu. Günümüzdeyse artan verinin hacmi, makine öğrenimi ve yapay zekaya dayalı yeni teknikler sayesinde insanlar tarafından fark edilmeyecek olan sorun kalıplarını bile saptamak mümkün hale geldi.

Yapay zekanın öngörme becerisi ve IoT sensör teknolojisinin her zaman çalışan doğası sayesinde, artık makinelere dair derin bir bilgi birikimi olmayan tek bir kişi bile yüzlerce ekipmanı izleyebilir. Ayrıca şirketler, insanların gözden kaçırabileceği kalıpların tespit edildiği birkaç yıllık geçmiş verileri biriktirerek daha derin eğilim analizleri de gerçekleştirebilir.