Bulut Bilişim için 2021 trendleri
9.03.2021
Sosyal Medya

Bulut Bilişim için 2021 trendleri

Her yılın sonunda, araştırma şirketleri yeni yıl için bulut bilişim trendleri ve sektörde olacaklarla ilgili tahminlerini açıklar. BT alanındaki saygın araştırma şirketlerinin bu konudaki çalışmalarını bir araya getirdik.

Geçen yıl çalışma şeklimiz de dahil olmak üzere hayatlarımızdaki birçok şey değişti. COVID-19, birçok kişiyi evden çalışmak zorunda bıraktı ve bu da BT pazarının yeni araçlar, süreçler ve rollerle büyümesine neden oldu. Bu dönüşümler, bu yıl yaşanacak olan değişikliklerin de temelini oluşturacaklar.

Bulut Bilişim için 2021 tahminleri ve trendleri

IDC, Forrester Research ve Gartner'ın 2021 yılı için bulut bilişim tahminlerini sizin için derledik.

Gartner: Sınır bilişim ve dağıtık bulut öne çıkacak

COVID-19, isteseler de istemeseler de işgücünün çoğunu uzaktan çalışmaya itti. Salgın, CIO'nun bir organizasyon için ne kadar hayati olduğunu kanıtladı. Gartner, uzaktan çalışma ve buluta geçişin altyapı trendlerini önümüzdeki 12 ila 18 ay arasında etkileyeceğini düşünüyor.

Buna göre, sınır bilişim de bu yıl hayatımıza daha fazla girecek ve operasyonların her yerden sürdürülebilmesi, kurumların öncelikleri arasında yer alacak. Bulut, sınır bilişim ya da sayısal depolama gibi yeni teknolojileri içeren farklı altyapı seçimleri, farklı konum ve iş yüklerine göre dağıtılarak kullanılacak. Altyapı ve operasyonlardan sorumlu birimler, bu seçimleri yapmaktan sorumlu olacak.

Ayrıca, bulut kaynaklarının merkezi olmaktan çıkmasını ifade eden dağıtık bulut, bu yılın en önemli başlıklarından biri haline gelecek.

IDC: Uygulama modernizasyonu ve veri entegrasyonu, bağlı bulut mimarilerini öne çıkartacak

IDC, Kasım 2020'de FutureScape: Worldwide Cloud 2021 Predictions web konferansını düzenledi ve firma önümüzdeki birkaç yıl içinde bulut bilişimde beklenebilecek 10 trend sıraladı.

IDC, 2021 yılına kadar çoğu kuruluşun birden çok bulut silosunda uygulama modernizasyonu ve veri entegrasyonu ile mücadele edeceğini tahmin ediyor. Araştırma şirketi, bu zorlukların üstesinden gelmek için bağlı bulut mimarilerinin benimsenmesinde bir artış yaşanacağını öngörüyor.

2020’de BT uzmanlarının uzaktan çalışmayı desteklemek için bulut ortamlarını hazır ve çalışır hale getirmek için hızlı hareket etmesi gerekiyordu. IDC'nin araştırması, kuruluşların geçen yıl boyunca agresif bir şekilde bulut yerel hizmetler uyguladığını gösteriyor. Kuruluşlar daha hızlı geliştirme ve dağıtım için mikro hizmetlere yöneldi, ancak bu ani gösterilen reaksiyonlar karmaşık bulut platformları, hizmetleri ve kaynaklar ağı yarattı.

Bulut mimarileri arasında uyumluluk ve yapılandırma tutarlılığı sağlamak için bu siloların bulutlar arası yönetim kontrol düzlemleri aracılığıyla bağlanması ihtiyacı, yapay zeka ve makine öğrenimi araçlarının kullanılmasına sebep olacak. IDC, birçok işletmenin bu değişime uyum sağlaması zaman alacağını ve 2021 yılında şirketlerin yaklaşık %20'sinin bağlantılı bulut mimarilerini benimseyeceğini tahmin ediyor.

Forrester Research: Uzaktan çalışma buluta yaklaşımı değiştirecek

2020, insanların evden çalıştığı ve şirketlerin pandemi sırasında ayakta kalmalarını sağlamak için buluta akın ettiği için BT bütçesinin genişletildiği yıl oldu. Forrester, CIO'ların bu yıl yaklaşık %1,5 daha az harcayacağını tahmin ediyor.

Genel harcamaların 2021'de biraz düşeceğini tahmin eden araştırma şirketi, CIO'ların bulut, güvenlik, risk yönetimi, ağlar ve mobilite gibi uzaktan çalışma için yüksek talep gören alanlarda harcamalarını artırmaya devam edeceklerini öngörüyor. Forrester, 2021 yılında uzaktan çalışanların pandemi öncesine kıyasla %300 artacağını tahmin ediyor. COVID sonrası dünyada tercih edilen çalışma hayatının evden ve ofisten çalışmanın bir melezi olacak. Geçen yıl, insanlar uzaktan çalışmaya hızla adapte oldular ve bunun bir şirket ofisinde çalışmak kadar verimli olduğunu fark ettiler. Forrester'a göre, bu değişim bulut ve BT üzerinde domino etkisinin yanı sıra yetenek kazanımı yaratmaya da devam edecek.