Biyometrik imza ile dijitalleştirilmiş imza arasındaki farklar nelerdir?
15.03.2021
Sosyal Medya

Biyometrik imza ile dijitalleştirilmiş imza arasındaki farklar nelerdir?

Günümüzde dijital dönüşümün bir sonucu olarak belgelerin büyük çoğunluğu dijital olarak oluşturuluyor, işleniyor ve paylaşılıyor. İmza isteyen belgeler ve sözleşmeler ise oluşturuldukları dijital ortamlarda en pratik şekilde imzalanabiliyor. Elektronik cihazlar üzerinden bir belgeyi imzalayabilmenin birçok yolu var. Ancak hâlâ imza isteyen bir belgenin taratılıp, ıslak imzayla gönderildiğini de nadiren görmek mümkün.

Bugünkü blog yazımızda, elektronik belgelere atılabilen dijital ve biyometrik imza türlerini tanımlıyor ve aralarındaki başlıca kritik farkları masaya yatırıyoruz. Yazımızda, biyometrik imzanın dijitalleştirilmiş imzadan farkları ile hangisinin daha fazla güvenlik ve yasal geçerlilik garantisi sunduğu sorularının yanıtlarını bulacaksınız.

Kağıttan ekrana dijitalleştirilmiş imza

Dijitalleştirilmiş imza, ıslak imzanın yapısı ve işlevi korunarak dijital belgelere taşınmasına verilen addır. Aslında bir dokunmatik ekran aracılığıyla elle atılan imzaların genel adıdır. Dijitalleştirilmiş imzalar, tıpkı ıslak imzalar gibi geçerlidir. Bunlar bir noktaya kadar imzalayanın kimliğinin belirlenmesine olanak tanırlar. Ancak dijitalleştirilmiş imzaları taklit etmek bir hayli kolaydır.

Kullanılan teknolojiler sebebiyle sonradan taklitin anlaşılması da güçtür. Kağıttaki imzada basınç, eğim, ivme ve hız gibi değişkenler karşılaştırılabilirken, dijitalleştirilen imzada kullanılan cihazlar bunları detaylı olarak kaydedemedikleri için taklit edilebilirler. Bu sebeple de dijitalleştirilmiş imzalar, teknik olarak elektronik imza olsalar da, yasal olarak e-imza yerine geçmezler.

Taklit edilemeyen biyometrik imza

En popüler ve güvenli elektronik imza teknolojilerinden biri olan biyometrik imza, imzanın kişiye özel olan ve bir başkası tarafından taklit ve tekrar edilemeyen X, Y, Z koordinatları, eğim basınç, hız ve ivme bilgilerini kayıt altına alır.

Biyometrik imza, imzalayanın kimliğiyle imzanın biyometrik verilerini ilişkilendiren yazılıma sahip cihazlar üzerinden elektronik ekrana atılır.  

Biyometrik İmza teknolojisi, kullanıcıların davranışlarında zaman içerisinde oluşan değişimleri algılama kabiliyetine sahiptir. Sistem, aynı kullanıcının farklı zamanlarda attığı imzaları her defasında önceki örneklerle kıyaslayarak birbirine en yakın imzalardan oluşan kümeler oluşturur ve bunları esas alır. Bu sayede, hız ve basınç gibi insan doğasından kaynaklı değerlerde oluşan değişimlere rağmen yıllar sonra bile kişi ve imza arasında eşleştirme sağlanabilir.

İnnova Biyometrik İmza teknolojisiyle güvenlik ve değişmezlik

Biyometrik imza teknolojisinin sunduğu kurum sertifikası ve zaman damgası ile de desteklenebilen süreç güvenliği sayesinde, kanunen ıslak imzanın şart koşulmadığı tüm belgeleri kağıt ortamından kurtarmak artık mümkün.

İnnova Biyometrik İmza Teknolojisi, kullanıcılarının biyometrik verilerini imzaladıkları belge ile birbirinden ayrılmaz ve değiştirilemez şekilde saklar. Uluslararası geçerliliği bulunan ve özellikle finans sektörü tarafından yoğun bir şekilde kullanılan RSA ve AES şifreleme teknolojilerine ek olarak; İnnova Biyometrik İmza Teknolojisi, imzalama sürecinin tamamında SSL ağ güvenliği sağlar.

İmzalanan dokümanlar, imza verisi ile özel bir algoritma aracılığıyla hash’lenir, dokümanın parmak izi oluşturulur. Bu iz değişmezdir. Dolayısıyla imza verisi, sadece ve sadece imzalanan dokümanla birlikte anlamlı ve geçerlidir. Doküman da imzalandığı andaki haliyle, değişmez şekilde hash’lendiği için imza verisi hiçbir şekilde tekrar kullanılamaz. Söz konusu imza yalnızca bu belge için geçerli kılınarak başka hiçbir belgede geçerli olmaz.

İnnova’nın Biyometrik İmza ürünü, güncel teknolojileri destekleyen ve basınca duyarlı tabletler, akıllı telefonlar, signpad’ler ve monitörlerle kullanma özgürlüğü sunar. Android, iOS ve Windows işletim sistemlerinde çalışabilen çözüm, uygun özellikteki el terminalleri ve kiosk’larda da kullanılabilmektedir.