Dijital veri çözümleri kurumlara ne faydalar sağlar?
11.02.2021
Sosyal Medya

Dijital veri çözümleri kurumlara ne faydalar sağlar?

Bu blog yazımızda, dijital veri çözümleriyle gerçekleştirilen dönüşümün kurumunuza sağlayabileceği faydalara mercek tutuyoruz.

Pazardaki teknolojik çözümlerin artması ile işletmeler, verimliliklerini ve rekabet güçlerini iyileştirmek için dijital dönüşüm süreçlerine giriyor. Dijital dönüşüm, bir şirketin işini ve BT ortamlarını, operasyonlarını iyileştirmek üzere temelde modern teknolojilerden yararlanması anlamına geliyor. Sanılanın aksine, söz konusu bu dönüşüm yeni teknolojilerin ve çözümlerin uygulanmasıyla bitmiyor. Bunun yerine, işletmelerin daha iyi çalışması, kendi içinde daha fazla iş birliği yapması gerekiyor. Ancak bu şekilde büyüme için yeni fırsatlar ortaya çıkıyor.

Dijital dönüşümde en önemli kavramlardan birisi de veri. Bir müşterinin mağaza ziyareti, belirli bir zaman içerisinde satış fiyatlarındaki değişim, daha çok tercih edilen çözümler ya da web sitenizde en çok tıklanan alanlar gibi farklı noktalardan toplanabilen veriler, işlenerek bilgiye dönüştürüldüklerinde, kurumlara en büyük faydayı sağlıyorlar. Gelin bu faydaları daha detaylı inceleyelim.

Dijital veri çözümlerinin faydaları

Stratejik iç görü

Dijital dönüşüm, şirketinizin iş yapma şeklini değiştirir. Modern veri platformlarının kullanıma alınmasıyla iş analitiğinin kolayca tüketilebileceği gelişmiş veri toplama ve merkezi gösterge tabloları devreye girer. İşletmeler daha sonra bu verileri ürün geliştirme, pazarlama ve müşteri hizmetleri dahil olmak üzere çeşitli girişimlerini iyileştirmek ve desteklemek için kullanabilir.

BT liderleri için, yanıt etkinliğini artırabilen ve son kullanıcı memnuniyetini artırabilen eyleme geçirilebilir, gerçek zamanlı analitikler de bu sayede artar. Analitiğin uygulanması sayesinde, BT uzmanları, pazarlama yöneticileri ve diğer iş liderleri, işletme kararlarını verimli bir şekilde yönlendirebilir; daha güçlü ve sezgisel araçları kullanıma sokabilir.

Veri koruma ve yönetilebilir veri

Dijital dönüşüm sürecine başlayan birçok şirket için verileri korumak son derece önemli bir konudur. Bazılarının bulutla ilgili çekinceleri olsa da iyi bir açık bulut sağlayıcının güçlü güvenlik, gizlilik ve yönetişim özellikleri sunması beklenir. Bu da onu dijital dönüşümün önemli bir bileşeni haline getirir. Ancak günün sonunda, veri güvenliği nihayetinde işletmenin sorumluluğundadır. Hem şirket içi hem de bulut ortamlarını korumak için mevcut olan modern teknoloji güvenlik önlemleri dolayısıyla, artık kurumların verilerini koruma altına alması eskisine göre daha kolaydır.

Artan güvenlik yaklaşımı, genellikle başarılı bir dijital dönüşümün en önemli sonuçlarından birisidir. Bu yaklaşım, işletmelerin herhangi bir güvenlik sıkıntısı yaşandığında cihazlarını kolayca güvence altına almalarına ve verilerini yedeklemelerine olanak tanır.

Basitleşen iş süreçleri

İşiniz aşırı karmaşık prosedürler ve süreçlerle ağırlaşıyorsa, yalnız değilsiniz. Herhangi bir dijital dönüşümün en büyük yararı, daha yeni ve daha verimli iş yeteneklerini desteklemek için mevcut süreçleri modernize etmesidir. Çalışanların uyum sağlaması açısından, bu yeni süreçleri tanımlanmış bir amaç etrafında inşa etmek de önemlidir. Bu olmadan, yeni teknoloji gereksiz veya tepeden inme bir zorunluluk olarak görülebilir.

Yeniden keşfedin ve yeniden yatırım yapın

Dijital dönüşümün birincil odak noktası, işinizi daha iyi hale getirecek teknolojiye yatırım yapmaktır. Yeni iş talepleri ortaya çıktıkça birçok kuruluş ya rekabet avantajını kaybeder ya da eski uygulamalara yeniden yatırım yapar. Ölçeklenebilir, bulut tabanlı teknolojik çözümler için eski sistemlerden vazgeçerek, teknolojiye dayalı bir işgücünün beklentileriyle daha uyumlu, modern bir iş yeri deneyimini destekleyebilirsiniz. Benzer şekilde, eski donanımların veya modası geçmiş sistemlerin bakımına daha az sermaye harcamak, bütçenin bu kısmının müşteriye dönük girişimlere yeniden yatırım yapmak için kullanılabilmesini mümkün kılar. Yeniden keşfetmek ve yeniden yatırım yapmak, işletmenin müşteri taleplerini daha verimli şekilde karşılamasına, ürünlerin pazara sunulma süresinin kısaltılmasına ve daha iyi müşteri hizmeti standartlarının korunmasına yardımcı olur.

Modern iş birliği

Yeni teknoloji, bir şirketin işgücü içindeki iş birliğini kolaylaştırır. Bu genellikle başarılı dijital dönüşümlerin merkezi bir bileşenidir: Çalışanların iş birliğini her yerden, herhangi bir güvenli cihaz üzerinden etkinleştiren ve zenginleştiren programlardan yararlanmalarını mümkün kılar. Çalışanların bu şekilde çalışmasına izin vermek, geleneksel yüz yüze etkileşim ve e-postanın ötesinde iş birliğine olanak tanır. Ayrıca üretkenliği engelleyen hantal görevleri azaltır. Bulut tabanlı dosya paylaşımı ve birlikte çalışma uygulamaları gibi yeni ve dinamik deneyimler, üretken ve iş birliğine dayalı bir iş gücü kültürünü destekler.

Öncelik verimlilik

Modern, bulut tabanlı teknoloji platformları, bir kuruluşun genel verimliliğini iyileştirir. Bu platformlar, tüm çalışanların günlük üretkenliğindeki kesintileri en aza indirir, aynı zamanda BT personelinin yüksek öncelikli projelere odaklanmasını sağlar. BT liderlerinizin parola sıfırlama veya e-posta sorunları gibi son kullanıcı isteklerine yanıt vermek için daha az, şirketinizin ilerlemesine yardımcı olabilecek girişimler için daha fazla zaman harcayabilmesine olanak tanır. Çalışanlar, modern uygulama yetenekleri etrafında yeni yetkinlikler kazandıkça daha üretken hale gelirler. Dijital dönüşümün faydalarını en üst düzeye çıkarmanın anahtarı, tüm çalışanların yeni iş uygulamaları ve bunların kullanımı konusunda tam ve uygun şekilde eğitilmesini sağlamaktır.

İşletmeniz verimsiz teknoloji, pazar rekabeti veya modernleşme dürtüsü ile dijital dönüşüme yönlendirilse de, yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmak çok önemli. Güçlü iş öngörülerinden artan üretkenliğe kadar, dijital dönüşüm yoluyla şirketinizi bekleyen birçok heyecan verici yeni fırsat sizi bekliyor.