- ÇÖZÜM : Varlık Yönetimi

- SEKTÖR : Telekomüniksyon

Türk Telekom Varlık Yönetimi Projesi


İnnova, veri merkezlerinin yönetimini kolaylaştırmak üzere HP Asset Manager'i temel alarak hayata geçirdiği Türk Telekom Varlık Yönetimi Tablet Uygulaması ile varlık yönetimi konusunda süreçlerin mobil ortamdan yönetimini sağladı.

 

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom’un veri merkezlerinde yer alan sayısız sunucu ve diğer bileşenler, ülkemizin teknolojik altyapısının önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu omurgaya bağlı çalışan veri merkezleri, birçok kuruma kesintisiz hizmet sağlamak amacıyla aralıksız bir şekilde çalışıyor.

 

 

 

   

  Türk Telekom Varlık Yönetimi Projesi

  Türk Telekom Veri Merkezi

  Türkiye’deki en büyük veri merkezlerinden birine sahip olan Türk Telekom'un uluslararası standartlardaki Tier III sertifikalı veri merkezinin yönetimi, operasyonun önemli bir parçasını oluşturuyor. Türk Telekom Grubu şirketlerinden İnnova, veri merkezlerinin yönetimini kolaylaştırmak üzere HP Asset Manager’i temel alarak hayata geçirdiği Türk Telekom Varlık Yönetimi Tablet Uygulaması ile varlık yönetimi konusunda, süreçlerin mobil ortamdan yönetimini sağladı.

   

  Böylece Türk Telekom bünyesindeki varlık yönetimi süreçleri, mobil teknolojiler sayesinde her yerden kolayca ve kesintisiz bir şekilde yönetilebilir hale geldi. Tabletlere yüklenen uygulama, pod/kabinet bazında doluluk oranlarını gösterme ve envanterlerin lokasyonları güncelleme işlemleri için kullanılıyor.

   

  Veri merkezlerindeki en zorlu işlerinden birini, mevcut kabinlerin, sunucuların, sunucu bileşenlerinin ve diğer tüm varlıkların takip edilmesi, listelenmesi ve yapılan düzenlemeler sonrası oluşan değişimlerin takip edilmesi oluşturuyor. Veri merkezinin boyutu büyüdükçe ve kullanılan sistemlerin sayısı arttıkça, oluşan karmaşık yapının yönetimi, personel sayısının artmasıyla dahi baş edilemeyecek bir boyuta kavuşuyor.

   

  Bu dezavantajın ortadan kaldırılması ve yönetimde sürekliliğin sağlanmasında mobil teknolojilerin kullanımı önemli avantajları beraberinde getiriyor. İnnova tarafından Türk Telekom’un ihtiyaçları göz önüne alınarak geliştirilen Türk Telekom Varlık Yönetim Tablet Uygulaması ile nerede hangi cihaz çalışıyor sorusuna da yanıt bulunabiliyor.

   

  Anlık takip ve erişim sağlıyor

  Veri merkezi çalışanları için gerekli olan envanter kayıtlarının, sunucu sistemlerinin ve bileşenlerinin hangi konumda ve ne durumda olduğuyla ilgili bilgiyi anlık olarak görmeleri büyük önem taşıyor. Türk Telekom Varlık Yönetimi Tablet Uygulaması, sağladığı sürekli bilgi akışıyla özellikle taşıma ve kurulum sırasındaki süreçlerde yaşanan, sistemlerin durumuyla ilgili personelin anlık olarak en yeni bilgiye ulaşamaması nedeniyle ortaya çıkabilen karışıklıkları ortadan kaldırıyor. Uygulama aynı zamanda kurulum anında verilere mobil cihazlar üzerinden erişilerek gerekli güncellemelerin yapılmasını mümkün kılıyor ve sistemi merkezileştirerek veri merkezi çalışanlarının farklı yerlere not alma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.