Cossmos

Bağımsız ağ keşif yönetimi platformu

Telekom servis sağlayıcıları için özel olarak tasarlanmış bağımsız bir ağ keşif yönetimi platformu olan Cossmos, herhangi bir destekleyici aracı ürün olmaksızın gelişmiş ağ keşfi kabiliyetleri sağlıyor.

cossmos

Cossmos, farklı erişim türlerine sahip çeşitli ağ cihazları aracılığıyla ağ envanterini keşfetmek için adaptörler kullanıyor. Platform, müşteri ve port bilgileri ile zenginleştirilen ağ envanter bilgilerini envanter yönetim sistemlerine gönderiyor.

Cossmos, teknolojiler için ağ envanter modellerinin tanımlanmasını sağlayarak, kaynaklar arasında topolojilerin oluşturulmasını destekliyor. Kaynakları izlemeyi, karşılaştırmayı ve raporlamayı kolaylaştıran kullanıcı dostu topoloji ve grafik arayüzleri bünyesinde bulunduruyor.

Cossmos hangi avatanjlara sahip?

 • Ağ Öğelerini Keşfedin

Cossmos ağ öğelerini keşfetmek, depolamak ve yönetmek için gereken dinamik adaptör yeteneği, ölçeklenebilir mimari ve esnek veri modelini sağlıyor.

 • Ölçeklenebilir Mikro Hizmet Mimarisi

Ölçeklenebilir bir mikro hizmet mimarisine sahip olan Cossmos, veritabanı ve uygulama kapasitesini yalnızca gerektiği kadar kullanarak ağ öğelerini yüksek performans ve verimlilikle keşfediyor.

 • Marka Bağımsız Çözüm

Marka ve cihaz bağımsız bir çözüm olan Cossmos, adaptörlerde yüksek esneklik sağlayarak hızlı entegrasyon sağlıyor. Bu esneklik sayesinde hizmet sağlayıcıların herhangi bir ağ öğesini değiştirmesi, platforma taşıması veya uyarlaması gerekmiyor.

Cossmos’un fark yaratan özellikleri neler?

Otomatik Keşif ve Veri Toplama

Cossmos'un otomatik keşif ve veri toplama özelliği, yapılandırılabilir ve zamanlanmış iş kontrol mekanizmasına dayalı çalışıyor. Kullanıcıların çeşitli keşif, toplama, denetim ve topoloji işlerini tanımlamasına, bunların belirli zamanlama dönemlerine, yönetilen öğe gruplarına ve etki alanlarına atanmasına olanak tanıyor. Cossmos, işleri sanal sunuculara dağıtmak için mikro hizmet mimarisini kullanıyor. Dinamik adaptör yönetimi algoritması, keşif ve veri toplama süreçlerinin verimliliğini artırıyor. Bu görevlerin birbirine bağlanmasıyla bir iş tamamlandığında bir sonraki manuel olarak tetiklenmeye ihtiyaç duymadan başlıyor.

o Gerçek Zamanlı Veri İşleme

Cossmos, işleri sanal sunuculara dağıtmak için Nomad iş yükü yöneticisinin iş planlama mekanizmasını kullanıyor. Dinamik adaptör yönetimi algoritması, ağ öğelerini keşfetmeyi ve yüksek hacimli verileri hızla toplamayı mümkün kılıyor.

o Veri Zenginleştirme

Cossmos, bilgi mutabakatı için operatörlerin kullandığı diğer çözümlerden müşteri verilerini toplar ve mevcut bilgileri zenginleştiriyor.

o Veri Özelliklerine Dayalı Uzun Süreli Depolama

Arşiv mekanizmalarını destekleyen Cossmos, veri koleksiyonları arasındaki farkları kısa ve uzun vadede saklıyor.

o Adaptör Kabiliyetleri

Cossmos aralarında SNMP, HTTP, FTP, JDBC, CORBA, TL1, REST ve SOAP’un bulunduğu birçok protokolü destekliyor. Özel adaptör geliştirme yeteneğine sahip olan çözüm, Huawei, Alcatel ve Ericsson gibi önde gelen üreticilerin ağ adaptörlerini önceden tanımlanmış şekilde sunuyor.

Denetim ve Mutabakat

Cossmos'un denetim ve mutabakat süreci, haritalama profillerinin oluşturulması ve atanması, ağın keşfedilmesi ve anlık görüntüsünün alınmasıyla başlıyor ve ardından sonuçları raporlamak için programlanmış denetim çalışıyor. Otomatik mutabakat, veriler arasındaki tutarsızlıkları değerlendiren denetim süreci tarafından tetikleniyor.

Topoloji

Fiziksel ve hizmet topolojilerini tespit edebilen Cossmos, keşfettiği ağ topolojilerini görselleştiriyor. Topoloji bağdaştırıcıları tarafından bulunan ağ bilgilerini kullanarak uçlar arasında bağlantılar kurarak, Oracle Graph veritabanı bağlantılarını depoluyor. Platform, bu verileri tüm ağı farklı formatlarda görselleştirmek için kullanıp, kullanıcı arayüzü üzerinden sunuyor.

Raporlama

Zengin raporlama işlevleriyle donatılan Cossmos önceden tanımlanmış rapor şablonları süreci kolaylaştırırken, kullanıcıların bunları platformun kullanıcı arayüzünde özelleştirmeleri veya yenilerini oluşturmalarına olanak tanıyor. Raporlar anında alınabiliyor veya e-posta ve FTP ile planlanabiliyor. Kullanıcılar, SQL ile veri kümeleri oluşturup raporları tanımlayabiliyor, verileri filtreleyip hangi sütunların raporlanacağına karar verebiliyor, görselleştirme için çeşitli grafik türlerini seçip ve raporları gönderilmek üzere zamanlayabiliyor.

Desteklenen Ağ Erişimi Türleri

 • MPLS
 • Aktarım
 • Erişim Ağı
 • NGN

Desteklenen Cihazlar

 • Yönlendiriciler
 • Anahtarlar
 • DWDM
 • SDH
 • DSLAM
 • MSAN
 • SSG
 • MGW
Başarı Hikayeleri
Teknik Destek ‍
444 5INV
444 5 468 ‍
info@innova.com.tr