PayFlex e-İrsaliye Çözümü

İnnova’nın şirketleri dijital dünyaya taşımak için sunduğu en yeni çözümlerden biri olan PayFlex e-İrsaliye, sevk irsaliyelerini dijital ortama taşıyarak pek çok avantaj sağlıyor.

Veri temelli yeni dünya en büyük etkilerinden birini finansal süreçlerde gösteriyor. Başta e-fatura olmak üzere, e-arşiv, e-defter ve e-mutabakat gibi yeni nesil finansal çözümlerle bu finansal veri dünyasına giriş yapan kurumlar, süreçlerini daha da iyileştirmek ve kağıt ortamında tamamen uzaklaşmak adına artık yeni bir alternatife daha sahip.

İnnova’nın finansal çözümler konusundaki uzmanlığının en yeni örneklerinden biri olan e-İrsaliye çözümü, kağıt ortamında kesilen sevk irsaliyelerini dijital hale getirerek, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) üzerinden geçecek şekilde oluşturulmasını ve alıcıya iletilmesini sağlıyor.

Dijitalleşen finansal dünyada İnnova farkı

PayFlex ürün ailesiyle başta perakende olmak üzere çok sayıda sektörün finansal dönüşümüne yardımcı olan İnnova, e-İrsaliye döneminde de bu katkısını sürdürüyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın zorunlu kıldığı tüm e-dönüşüm projelerinde etkin bir çözüm ortağı olarak yer alan İnnova, e-İrsaliye için de bu yetkinliğini sunmayı sürdürüyor.

 

Bünyesinde bulunduğu Türk Telekom Grubu’nun gücüyle doğru stratejilerin uygulanmasında önemli rol oynayan İnnova’nın e-İrsaliye çözümü, finansal e-dönüşüm çözüm ailesinin kurum bünyesindeki etkinliğini de artırıyor.

 

E-İrsaliye ile güçlenen dijital kanallar

PayFlex e-İrsaliye çözümü, İnnova’nın finansal dönüşüm kapsamında sunduğu diğer hizmetlerle entegre bir şekilde çalışır. E-Fatura çözümüne benzer kolaylıklar sunan bu uygulamada gönderilen irsaliyeler Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine otomatik olarak aktarılır ve buradan alıcıya ulaştırılır. Aynı şekilde alıcının verdiği yanıtlar da doğrudan sisteminizde görüntülenebilir.

 

e-İrsaliye uygulaması, aynı zamanda klasik sevk irsaliyesi anlayışına da önemli bir yenilik getiriyor. e-İrsaliye ile kurumların kendi depoları arasındaki sevkiyatlar da dijital ortamda takip edilebilir hale geliyor.

 

Sistem, alıcının e-İrsaliye mükellefi olup olmadığını da anlık olarak kontrol ediyor. Böylece karşı tarafın e-İrsaliye kullanmadığı durumlarda gönderici kağıt irsaliye kesmesi için yönlendirilmiş oluyor. İnnova PayFlex e-İrsaliye çözümü, bu kapsamda GİB’in yönetmeliklerinde açıklanmış uygun altyapıyı kullanıcılarına sunuyor.

 

PayFlex e-İrsaliye çözümü ile e-Fatura verimliliğinizi bir adım yukarıya taşıyın.

 

Öne Çıkan Faydalar

 • Dijital ortama geçiş ile süreçleriniz hızlanır.
 • Kağıt ortamında tutulan evrakların kaybolma riski ortadan kalkar.
 • Kağıt kullanımının azalmasıyla ekolojik ayak izinizi azaltırsınız.
 • Personelinize lojistik süreçleri daha hızlı yapma olanağı sunarsınız.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemiyle entegre olarak çalışırsınız.
 • Süreçlerin dijital ortamda takip edilebilmesiyle tüm ürün sevkiyatını tek bir ekrandan yönetebilirsiniz.

 

İnnova, PayFlex e-İrsaliye çözümü ile kurumunuza pek çok avantaj sunar. Bunlar arasında öne çıkan bazıları şu şekildedir:

 • Sevk irsaliyesi için oluşan matbaa ve baskı masraflarını ortadan kaldırırsınız.
 • Süreçlerin dijital ortama taşınmasıyla kağıt ortamındaki sevk irsaliyelerinin arşivlemeye ihtiyaç duymazsınız.
 • Kağıt ortamındaki evrakların kaybolma riskini önlersiniz.
 • Belgelerin dijital ortamda tutulmasıyla ilgili tüm personeliniz bu evraklara kolayca ve aynı anda ulaşabilir. Böylece riski kontrol işini üstlenen tek bir kişinin üzerinden almış olursunuz.
 • İrsaliyeleriniz ürünle birlikte değil, ürün yola çıkmadan alıcıya ulaştırılabilir. Böylece karşı tarafa sevk edilen ürünle ilgili bilgiyi önceden iletmiş olursunuz.
 • Alıcının sistem üzerinden verdiği yanıtlar anında tarafınıza ulaştırılır.
 • Tüm irsaliyelere uygulama üzerinden erişilebilmesiyle geçmişe yönelik tarama için kağıt belgelerin tutulduğu arşivden dosya taraması yapmanıza gerek kalmaz.

e-İrsaliye nedir?

e-İrsaliye, kağıt ortamda düzenlenen sevk irsaliyesi ile aynı hukuki nitelikleri içeren, şirketlerin dijital ortamda düzenleyip GİB üzerinden sadece e-irsaliye mükelleflerine gönderim yapabilecekleri yeni elektronik belge türüdür.

 

e-İrsaliye hukuki açıdan nasıl tanımlanıyor?

e-İrsaliye hukuki açıdan yeni bir belge değildir. Kullanımdaki sevk irsaliyeleri ile aynı hukuki nitelikleri barındırmaktadır.

 

Alıcı e-İrsaliye sistemine kayıtlı değilse süreç nasıl işleyecek?

Kullanıcılar böyle bir durumda kağıt irsaliye düzenlemeye devam edebilecektir.

 

Sevkiyatın yapıldığı araçlarda nasıl bir belge olması gerekiyor?

Gelir İdaresi Başkanlığı, uygulamada araç içinde e-İrsaliyenin bir çıktısı olmasını zorunlu tutmaktadır. Bununla birlikte bu çıktı üzerinde herhangi bir ıslak imza ya da kaşe bulunmasına gerek yoktur. Bilgiler nakliye öncesinde alıcıya ulaştırıldığı için bu kağıt çıktının teslimatta alıcıya verilmesi ya da sonrasında arşivlenmesi de zorunlu değildir. Bu çıktı, taşıma sırasında yapılabilecek kontrollerde ibraz için bulundurulmaktadır. e-İrsaliye üzerine işlenen karekod, sevk edilen ürünlerin doğruluğunu tespit için kullanılacaktır.

 

E-irsaliye uygulaması ile kağıt irsaliyeler artık GİB tarafından belirlenen standartlara göre elektronik belge olarak düzenlenecek, elektronik ortamda iletilip, muhafaza ve ibraz edilecek.

 

E-irsaliye için zorunlu başlangıç tarihi 01 Temmuz 2020’dir.

 

E-irsaliye, e-serbest meslek makbuzu uygulamasına 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren zorunlu olarak dahil olması gereken mükellef grupları, mal sevkiyatı işlemleri ile serbest meslek mensubu grupları belirlendi.

 

E-fatura uygulamasına kayıtlı olan ve 2018 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı 25 Milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin, 1 Temmuz 2020 tarihi ile e-irsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğu getirildi.

 

E-irsaliye uygulamasına kayıtlı olmayan alıcılara da sevk irsaliyesinin e-irsaliye olarak düzenlenmesi ve muhatabına talebi doğrultusunda kağıt veya elektronik ortamda iletilmesi öngörülüyor.

contact
Bize Ulaşın
Şirketinize ve ihtiyacınıza en uygun ürün ve çözümlerimiz hakkında bilgi almak için formumuzu doldurun.
Sözleşmeyi, KVKK aydınlatma metnini ve iletişim formu sürecine ilişkin aydınlatma metnini okudum kabul ediyorum. İnnova’nın sunacağı fırsat ve avantajlardan haberdar olmak amacıyla, paylaştığım iletişim bilgilerinin (e-mail adresi ve telefon) pazarlama iletişimi amaçlı kullanılmasına onay veriyorum.(*)
Bize Ulaşın