Milli Dağcı Tunç Fındık, gözünü ''Dağların dağı'' K2'ye dikti

Yüksek irtifa dağcılığı alanında Türkiye'nin en başarılı ismi Tunç Fındık, 20 Haziran'da dünyanın en zor zirvesi K2 için yola çıkıyor. Eğer K2 tırmanışını başarıyla tamamlarsa Tunç Fındık, dünyanın en yüksek ilk 8 zirvesine birden çıkmayı başarabilen tek Türk olarak dünyadaki sayılı dağcının arasına girecek. Tunç Fındık'ın takip edeceği rotadan, kötü hava şartları ve zorlu dik yamaçları nedeniyle 2008'den bu yana hiçbir dağcı zirveye ulaşamadı.

Milli Dağcı Tunç Fındık, gözünü ''Dağların dağı'' K2'ye dikti

Milli Dağcı Tunç Fındık, gözünü ''Dağların dağı'' K2'ye dikti

28.06.2012

İnnova Bilişim Çözümleri’nin resmi sponsoru olduğu milli dağcımız Tunç Fındık, 8000 metre üzerindeki 14 dağı hedeflediği 14x8000 projesi kapsamında rotasını K2’ye çevirdi. Dağların dağı olarak da bilinen dünyanın en zorlu noktasına doğru yolculuk 20 Haziran’da başlıyor. 
 

Dünyanın en zor ulaşılan noktası; K2

Pakistan-Çin sınırı üzerinde bulunan Karakurum sıradağlarındaki K2 Dağı, 8611 metreye ulaşan yüksekliğiyle, Everest'ten sonra dünyanın en yüksek ikinci dağı. Ancak yapısı sebebi ile 8000m'den yüksek 14 dağ arasında tırmanış zorluğu bakımından ilk sırada yer alıyor. Dağ, Hindistan'daki Büyük Trigonometrik Ölçüm sırasında kodlanan ikinci dağ olması sebebi ile K2 olarak anılıyor. Dağların dağı olarak adlandırılan K2, dağcılar arasında korkulan ve saygı duyulan bir dağ. 1954 yılında liderliğini Ardito Desio'nun yaptığı bir İtalyan ekibinin çıkışından bu yana zirveye ulaşan kişi sayısı 302, hayatını kaybeden sayısı ise 80 olarak biliniyor. Tırmanışın en önemli tehlikeleri ise yükseklik hastalıkları ve dik zemindeki düşme tehlikeleri olarak biliniyor.

Tunç Fındık, Kuzey Pakistan’ın Baltistan eyaletindeki Skardu kasabasından başlayacak tırmanışta ana kampa ulaşmak için 125 km uzaklıktaki Baltoro ve Godwin Austen buzulları üzerinde 7-8 gün yürüyecek. Ana kamp, tırmanışın başladığı yer ve Godwin Austen buzulu kıyısında Ağrı dağının zirvesi yüksekliğinde bulunuyor. 

Fındık, 60 günlük bu zorlu tırmanış sırasında 12 kişilik bir ekip ile birlikte Abruzzi rotasını (güneydoğu sırtını) izleyecek. Kötü hava koşulları ve 8000 metre üzerinde derin kar nedeniyle bu rotadan 2008 yılından beri zirveye çıkılamadı.

 

Dünyanın en yüksek 8 dağına çıkan ilk Türk olacak

Tunç Fındık için bu dağa çıkmanın büyük bir önemli daha var; Fındık, K2’ye tırmanışını başarıyla tamamlarsa İnnova’nın da desteği ile dünyanın en yüksek 8 dağına birden çıkmış ilk Türk olacak. 20 Haziran’da Pakistan-Çin sınırı üzerinde bulunan Karakurum'a hareket edecek olan Tunç Fındık, tırmanışı yaklaşık 60 günde tamamlayarak 25 Ağustos tarihinde Türkiye’ye geri dönmeyi hedefliyor. Tunç Fındık, dağcılığın olimpiyatı kabul edilen 14x8000 projesi ile Türkiye’de en çok 8000 metre üzerinde dağa çıkmış tek dağcı.

 

Annapurna’da ölümden döndüler 

Tunç Fındık, Mart 2012’de başladığı Annapurna tırmanışını kötü hava şartları ve çığ riskleri yüzünden yarıda bırakarak tırmanışının 40. gününde geri dönmüştü. Fındık, Annapurna tırmanışında ikinci kamptan üçüncü kampa geçiş sırasında önden Meksikalı ekibin çığ altında kalışını görüntülemiş, tüm ekip ile birlikte Meksikalı dağcıların kurtulmasında rol oynamıştı. Fındık, çığ riski ile ilgili olarak “Çığ buz değil, toz-kar şeklinde bir çığ olduğu için çok şanslıydık. Daha önce çok fazla çığ düştüğünü görüntüledim ama ilk defa bir ekibin çığın altında kaldığını kaydettim. Kazada kimsenin zarar görmemiş olması işin en sevindirici yanı” şeklinde konuştu. 

 

tuncfindiknerede.com

Yüksek irtifa dağcılığı alanındaki Türkiye’nin en başarılı ismi Tunç Fındık’ın K2 tırmanışı www.tuncfindiknerede.com adresinden anlık olarak takip edilebilecek. Tunç Fındık’ın İnnova Bilişim Çözümleri’nin resmi sponsoru olduğu ‘14x8000 metre’ projesi dahilinde gerçekleştireceği bu tırmanış, kişisel takip ve güvenlik cihazı ile internet haritaları üzerinden eşzamanlı olarak izlenebilecek. Fındık, daha önceki tırmanışlarında olduğu gibi spot cihazını kullanarak bulunduğu noktanın koordinat bilgileri ile birlikte iyi olduğunu ya da problem yaşadığını da paylaşabilecek. Kişisel takip ve güvenlik cihazının gönderdiği bu bilgiler İnnova Bilişim Çözümleri’nin Tunç Fındık’ın tırmanışları için hazırladığı www.tuncfindiknerede.com web sitesine anlık olarak aktarılacak.


Bilişim 500’den İnnova’ya 4 Büyük Ödül…
Bilişim 500’den İnnova’ya 4 Büyük Ödül…
9.09.2021

Detaylı İncele
İnnova Yerli ve Milli Çözümlerini Integrated Systems Europe'da Tanıttı
İnnova Yerli ve Milli Çözümlerini Integrated Systems Europe'da Tanıttı
8.02.2019

İnnova, yenilikçi donanım, yazılım, içerik yönetimi çözümlerini, Amsterdam'da gerçekleşen Integrated Systems Europe Fuarı'nda tanıttı. Sistem entegrasyonu konusunda Avrupa’nın en büyük fuarlarından biri olan etkinlikte İnnova'nın ürün ve çözümleri fuar ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördü.

Detaylı İncele
ASO’nun 55. Yılında İnnova’ya Özel Ödül
ASO’nun 55. Yılında İnnova’ya Özel Ödül
13.02.2019

İnnova, teknoloji ve Ar-Ge alanında yaptığı çalışmalar sonucu “Ankara Sanayi Odası 55. Yıl Ödülleri” kapsamında özel ödüle layık bulundu.

Detaylı İncele
İnnova, Fintek Çözümleri ile BtVizyon Etkinliklerinde
İnnova, Fintek Çözümleri ile BtVizyon Etkinliklerinde
27.02.2019

İnnova, Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek BtVizyon etkinliklerinde ziyaretçilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Detaylı İncele
Huawei’den İnnova’ya Büyük Ödül
Huawei’den İnnova’ya Büyük Ödül
21.03.2019

İnnova, Huawei’nin “The Consistent Leading Partner” ödülünün sahibi oldu.

Detaylı İncele
PayFlex Loyalty 3 Farklı Kategoride Birden Finalist
PayFlex Loyalty 3 Farklı Kategoride Birden Finalist
29.03.2019

İnnova’nın ödüllü sadakat çözümü PayFlex Loyalty, İngiltere’de düzenlenen The Loyalty Magazine Awards organizasyonunda 3 farklı kategoride birden finalist oldu.

Detaylı İncele
IDC Türkiye’den İnnova’nın PayFlex Ortak Banka Platformu Çözümüne Birincilik Ödülü
IDC Türkiye’den İnnova’nın PayFlex Ortak Banka Platformu Çözümüne Birincilik Ödülü
27.03.2019

İnnova’nın geliştirdiği PayFlex Ortak Banka Platformu çözümü, IDC Türkiye Bulut Bilişim Ödülleri “SaaS” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Detaylı İncele
Ankara Şehir Hastanesi’nin Teknoloji Altyapısında İnnova İmzası
Ankara Şehir Hastanesi’nin Teknoloji Altyapısında İnnova İmzası
16.03.2019

Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük ‘kamu-özel işbirliği’ projesi olan Ankara Şehir Hastanesi’nin tüm bilgi teknolojileri alt yapısı, İnnova’nın deneyimli kadrosu tarafından tamamlandı. Hastanenin veri merkezi, bilgisayar ve çevre birimleri, bilişim güvenliği alt yapısının yanı sıra Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) de İnnova tarafından sağlandı.

Detaylı İncele
İnnova’nın Sadakat Yönetimi Çözümü, Cezayir’deki  Ooredoo’da 2 Milyar Adet İşlem Hacmine Ulaştı
İnnova’nın Sadakat Yönetimi Çözümü, Cezayir’deki Ooredoo’da 2 Milyar Adet İşlem Hacmine Ulaştı
6.05.2019

İnnova, uluslararası pazardaki başarılarını ve Türkiye’nin teknoloji ihracatına yaptığı katkıları sürdürüyor. Cezayir’in lider telekom operatörlerinden Ooredoo için İnnova tarafından hayata geçirilen müşteri sadakat yönetimi programı, toplam 7 milyon’dan fazla müşteriye ve 2 milyar adet işlem hacmine ulaştı.

Detaylı İncele
İnnova Bilişim 500’de Ödülleri Topladı
İnnova Bilişim 500’de Ödülleri Topladı
5.07.2019

İnnova, Bilişim 500'de 3 ödül alarak önemli bir başarıya daha imza attı.

Detaylı İncele