Milli Dağcı Tunç Fındık, gözünü ''Dağların dağı'' K2'ye dikti

Yüksek irtifa dağcılığı alanında Türkiye'nin en başarılı ismi Tunç Fındık, 20 Haziran'da dünyanın en zor zirvesi K2 için yola çıkıyor. Eğer K2 tırmanışını başarıyla tamamlarsa Tunç Fındık, dünyanın en yüksek ilk 8 zirvesine birden çıkmayı başarabilen tek Türk olarak dünyadaki sayılı dağcının arasına girecek. Tunç Fındık'ın takip edeceği rotadan, kötü hava şartları ve zorlu dik yamaçları nedeniyle 2008'den bu yana hiçbir dağcı zirveye ulaşamadı.

Milli Dağcı Tunç Fındık, gözünü ''Dağların dağı'' K2'ye dikti

Milli Dağcı Tunç Fındık, gözünü ''Dağların dağı'' K2'ye dikti

28.06.2012

İnnova Bilişim Çözümleri’nin resmi sponsoru olduğu milli dağcımız Tunç Fındık, 8000 metre üzerindeki 14 dağı hedeflediği 14x8000 projesi kapsamında rotasını K2’ye çevirdi. Dağların dağı olarak da bilinen dünyanın en zorlu noktasına doğru yolculuk 20 Haziran’da başlıyor. 
 

Dünyanın en zor ulaşılan noktası; K2

Pakistan-Çin sınırı üzerinde bulunan Karakurum sıradağlarındaki K2 Dağı, 8611 metreye ulaşan yüksekliğiyle, Everest'ten sonra dünyanın en yüksek ikinci dağı. Ancak yapısı sebebi ile 8000m'den yüksek 14 dağ arasında tırmanış zorluğu bakımından ilk sırada yer alıyor. Dağ, Hindistan'daki Büyük Trigonometrik Ölçüm sırasında kodlanan ikinci dağ olması sebebi ile K2 olarak anılıyor. Dağların dağı olarak adlandırılan K2, dağcılar arasında korkulan ve saygı duyulan bir dağ. 1954 yılında liderliğini Ardito Desio'nun yaptığı bir İtalyan ekibinin çıkışından bu yana zirveye ulaşan kişi sayısı 302, hayatını kaybeden sayısı ise 80 olarak biliniyor. Tırmanışın en önemli tehlikeleri ise yükseklik hastalıkları ve dik zemindeki düşme tehlikeleri olarak biliniyor.

Tunç Fındık, Kuzey Pakistan’ın Baltistan eyaletindeki Skardu kasabasından başlayacak tırmanışta ana kampa ulaşmak için 125 km uzaklıktaki Baltoro ve Godwin Austen buzulları üzerinde 7-8 gün yürüyecek. Ana kamp, tırmanışın başladığı yer ve Godwin Austen buzulu kıyısında Ağrı dağının zirvesi yüksekliğinde bulunuyor. 

Fındık, 60 günlük bu zorlu tırmanış sırasında 12 kişilik bir ekip ile birlikte Abruzzi rotasını (güneydoğu sırtını) izleyecek. Kötü hava koşulları ve 8000 metre üzerinde derin kar nedeniyle bu rotadan 2008 yılından beri zirveye çıkılamadı.

 

Dünyanın en yüksek 8 dağına çıkan ilk Türk olacak

Tunç Fındık için bu dağa çıkmanın büyük bir önemli daha var; Fındık, K2’ye tırmanışını başarıyla tamamlarsa İnnova’nın da desteği ile dünyanın en yüksek 8 dağına birden çıkmış ilk Türk olacak. 20 Haziran’da Pakistan-Çin sınırı üzerinde bulunan Karakurum'a hareket edecek olan Tunç Fındık, tırmanışı yaklaşık 60 günde tamamlayarak 25 Ağustos tarihinde Türkiye’ye geri dönmeyi hedefliyor. Tunç Fındık, dağcılığın olimpiyatı kabul edilen 14x8000 projesi ile Türkiye’de en çok 8000 metre üzerinde dağa çıkmış tek dağcı.

 

Annapurna’da ölümden döndüler 

Tunç Fındık, Mart 2012’de başladığı Annapurna tırmanışını kötü hava şartları ve çığ riskleri yüzünden yarıda bırakarak tırmanışının 40. gününde geri dönmüştü. Fındık, Annapurna tırmanışında ikinci kamptan üçüncü kampa geçiş sırasında önden Meksikalı ekibin çığ altında kalışını görüntülemiş, tüm ekip ile birlikte Meksikalı dağcıların kurtulmasında rol oynamıştı. Fındık, çığ riski ile ilgili olarak “Çığ buz değil, toz-kar şeklinde bir çığ olduğu için çok şanslıydık. Daha önce çok fazla çığ düştüğünü görüntüledim ama ilk defa bir ekibin çığın altında kaldığını kaydettim. Kazada kimsenin zarar görmemiş olması işin en sevindirici yanı” şeklinde konuştu. 

 

tuncfindiknerede.com

Yüksek irtifa dağcılığı alanındaki Türkiye’nin en başarılı ismi Tunç Fındık’ın K2 tırmanışı www.tuncfindiknerede.com adresinden anlık olarak takip edilebilecek. Tunç Fındık’ın İnnova Bilişim Çözümleri’nin resmi sponsoru olduğu ‘14x8000 metre’ projesi dahilinde gerçekleştireceği bu tırmanış, kişisel takip ve güvenlik cihazı ile internet haritaları üzerinden eşzamanlı olarak izlenebilecek. Fındık, daha önceki tırmanışlarında olduğu gibi spot cihazını kullanarak bulunduğu noktanın koordinat bilgileri ile birlikte iyi olduğunu ya da problem yaşadığını da paylaşabilecek. Kişisel takip ve güvenlik cihazının gönderdiği bu bilgiler İnnova Bilişim Çözümleri’nin Tunç Fındık’ın tırmanışları için hazırladığı www.tuncfindiknerede.com web sitesine anlık olarak aktarılacak.


25 Ekim'de SAP Now'da Buluşalım
25 Ekim'de SAP Now'da Buluşalım
18.10.2018

SAP Now bu yıl İnnova'nın ana sponsorluğunda 25 Ekim tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde ziyaretçilere kapılarını açıyor.

Detaylı İncele
İnnova’dan, İTÜ Çekirdek girişimlerine ‘Nesnelerin İnterneti’ alanında büyük destek
İnnova’dan, İTÜ Çekirdek girişimlerine ‘Nesnelerin İnterneti’ alanında büyük destek
3.10.2018

İnnova, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent girişimci platformu olan İTÜ Çekirdek’in destekçileri arasına katıldı.

Detaylı İncele
İnnova’nın Arena Çözümü %100 Yerlilik Onayı Aldı
İnnova’nın Arena Çözümü %100 Yerlilik Onayı Aldı
19.10.2018

İnnova, %100 yerli kaynaklar kullanarak geliştirdiği çözümler ve ürünlerle güçlenmeye devam ediyor.

Detaylı İncele
İnnova, Perakende ekosistemine yönelik son teknoloji ürün ve çözümleri ile Perakende Günleri 2018’de.
İnnova, Perakende ekosistemine yönelik son teknoloji ürün ve çözümleri ile Perakende Günleri 2018’de
31.10.2018

18 yıldır ülkemizden ve tüm dünyadan birçok uzman konuşmacının katılımı ile gerçekleşen ve perakende sektörüne yön veren etkinliklerin başında gelen Perakende Günleri bu yıl 28-29 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Detaylı İncele
İnnova, Digital Signage Çözümleri ile Integrated Systems Europe'da...
İnnova, Digital Signage Çözümleri ile Integrated Systems Europe'da...
9.11.2018

İnnova, Integrated Systems Europe'da, Digital Signage alanındaki en yeni ürün ve çözümlerini sergilemeye hazırlanıyor.

Detaylı İncele
İnnova’dan yeni SkywaveIoT Partner Programı
İnnova’dan yeni SkywaveIoT Partner Programı
20.11.2018

İnnova, SkywaveIoT Partner Programı ile IoT alanındaki inovatif şirketleri bir araya getirmeyi ve bu alanda sektör ve ülke gelişimine de katkı yapmayı amaçlıyor.

Detaylı İncele
İnnova’nın Yenilikçi Teknolojilerine IDC Türkiye’den İki Ödül Birden
İnnova’nın Yenilikçi Teknolojilerine IDC Türkiye’den İki Ödül Birden
13.12.2018

İnnova, IDC Nesnelerin İnterneti, Analitik, Büyük Veri & Yapay Zekâ Konferansı 2018 kapsamında gerçekleşen IDC Türkiye Ödülleri’nde iki ödül kazandı.

Detaylı İncele
İnnova, Bilişim 500’den bul yıl da ödülle döndü
İnnova, Bilişim 500’den Bu Yıl Yine Ödülle Döndü
6.07.2018

İnnova, ödüllerine yenilerini eklemeye devam ediyor...

Detaylı İncele
İnnova Web Sitesine Bir Ödül Daha
İnnova Web Sitesine Bir Ödül Daha
13.08.2018

İnnova web sitesi Stevie, The International Business Awards "Computer Services” kategorisinde 2018 yılı Gold Stevie ödülünün sahibi oldu.

Detaylı İncele
Yılın iş uygulamaları kategorisinin galibi yine İnnova
Yılın iş uygulamaları kategorisinin galibi yine İnnova
12.07.2017

Bilişim 500 araştırma sonuçlarına göre “Yılın İş Uygulamaları” Kategorisinin birincisi İnnova oldu.

Detaylı İncele