İnnova'dan Enerji Sektörüne Akıllı Ölçüm Platformu

Türkiye'nin önde gelen bilişim çözümleri firması İnnova, enerji sektörüne yönelik geliştirdiği “Akıllı Ölçüm Platformu”nu tanıttı. “Akıllı Ölçüm Platformu” ile abonelere avantajlı tarifeler sunabilmek ve kaçak enerji kullanımlarını tespit ederek enerji kayıplarının önüne geçebilmek mümkün hale geliyor.

 İnnova'dan Enerji Sektörüne Akıllı Ölçüm Platformu

İnnova'dan Enerji Sektörüne Akıllı Ölçüm Platformu

7.03.2012

Yazılım, donanım ve danışmanlık hizmetleri başta olmak üzere firmalara uçtan uca bilişim çözümleri sunan İnnova, Türkiye’nin gelişmeye açık sektörlerinden enerji alanına yönelik geliştirdiği bilişim çözümlerini tanıttı. Abonelerin gelecekteki enerji tüketimlerinin tahmin edilmesini sağlayan “Akıllı Ölçüm Platformu” ile enerji kuruluşları, farklı zaman dilimlerinde abonelere yönelik avantajlı tarifeleri sunabilecek ve yapılacak abone sınıflandırılması ile kaçak enerji kullanımını tespit edebilecek. Akıllı Ölçüm Platformu sayesinde sanayi kuruluşları gibi yüksek miktarda enerji tüketen kuruluşlar da arz-talep yönetimini yaparak enerjilerini uygun fiyattan satın alabilme imkânına kavuşacak. 
Geliştirilen yeni platformun tanıtıldığı toplantıda konuşan İnnova Genel Müdürü Ümit Atalay, Türkiye’de enerji sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların değişimin ardında kalmamak ve rekabette güçlü olabilmek adına teknolojiyi etkin bir biçimde kullanmaları gerektiğine dikkat çekti. 

Enerji sektöründe faaliyet gösteren kurumların tüm IT ihtiyaçlarına cevap vermeye hazır olduklarını da sözlerine ekleyen Atalay, “Özelleştirmenin getirdiği entegrasyon ve otomasyon ihtiyaçları sebebiyle yoğun bir çalışma içerisinde olan sektör için sunduğumuz yenilikçi çözümlerimiz ile tüm enerji piyasasının dönüşüm projelerine rehberlik ediyoruz. Enerji sektöründe maliyetler çok yüksek, geri dönüşümü ise uzun bir zaman alıyor. Bu durum işletme maliyetlerinin en iyi şekilde optimize edilmesi ve bilişim teknolojilerinin kullanımını artık zorunlu kılıyor. Şebeke ve altyapı yönetimi, müşteri yönetimi, arıza yönetimi, çevrimiçi tahsilat çözümleri, ERP çözümleri, iş zekâsı gibi birçok teknolojinin kullanımı artık bu sektör için kaçınılmaz bir hal aldı. Biz de bu noktada İnnova olarak enerji kaynaklarının verimli kullanımına yönelik geliştirdiğimiz çözümlerimiz ile bir yandan sektöre bir yandan da ülke ekonomimize katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bugün burada tanıtımını yaptığımız Akıllı Ölçüm Platformu sayesinde enerji sektöründe de aynen telekomünikasyon alanında olduğu gibi kurumlar abonelerine kısa sürede yeni avantajlı tarifeler sunabilecek.” diye konuştu. 

 

Enerji sektöründe bir ilk

Toplantıda ayrıca T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) için geliştirilen ve enerji sektöründe bu konuda yapılan ilk çalışma olan Enerji Politikaları Belirleme, İzleme ve Uygulama Sistemleri ile bir yandan gelecekteki enerji tüketimlerinin tahmin edilmesiyle Türkiye’nin enerji politikası için en sağlıklı stratejilerin geliştirilmesinin amaçlandığı aktarıldı. Söz konusu sistemler sayesinde doğalgaz, elektrik, petrol ve LPG piyasalarını yakından izleyerek genel enerji dengesini oluşturabilmesi sürecinde daha etkin kararlar alınabilecek. Sistemler ile ayrıca enerji tarifelerinin takibi kolayca gerçekleştirilebilecek. 

İnnova’nın enerji sektörüne yönelik olarak ODTÜ işbirliği ile hayata geçirdiği T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sanayi Tezleri (SAN-TEZ) Programı tarafından destekli proje ile de veri madenciliği yöntemleriyle abone profillerinin oluşturulması sonucu gelecekteki enerji tüketimlerinin tahmin edilmesi amaçlanıyor. İnnova’nın bu çözümüyle enerji tüketimi yüksek elektrik abonelerinin otomatik olarak enerji arz - talep yönetimi yapabilmesi ve enerjilerini optimum fiyattan satın alabilmeleri mümkün olacak.

 

UZAKTAN KONTROL VE AKILLI ÖLÇÜM PLATFORMU NELER SAĞLAYACAK:

• Mevcut enerji altyapısının optimizasyonu sağlanarak; gelecekte yapılacak yeni enerji yatırımlarının maliyeti azaltılabilecek,
• Tüketicilerin kısa ve orta dönem elektrik talepleri doğru bir şekilde tahmin edilip, gerekli elektrik enerjisi temini için uygun bir planlama yapılabilecek,
• Abonelerin gelecekteki enerji tüketimlerinin tahmin edilmesi ile enerji arz-talep yönetimi yapılacak ve abonelerin enerjilerini optimum fiyattan satın alabilmeleri mümkün olacak,
• Abonelere sosyal şartlarına uygun avantajlı tarifeler sunulabilecek, 
• Yapılacak abone sınıflandırması sayesinde kaçak elektrik enerjisi kullanımının tespiti ile; kayıt altına alınamayan miktarların, resmi aboneler üzerindeki yükünün azaltılması sağlanacak.


25 Ekim'de SAP Now'da Buluşalım
25 Ekim'de SAP Now'da Buluşalım
18.10.2018

SAP Now bu yıl İnnova'nın ana sponsorluğunda 25 Ekim tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde ziyaretçilere kapılarını açıyor.

Detaylı İncele
İnnova’dan, İTÜ Çekirdek girişimlerine ‘Nesnelerin İnterneti’ alanında büyük destek
İnnova’dan, İTÜ Çekirdek girişimlerine ‘Nesnelerin İnterneti’ alanında büyük destek
3.10.2018

İnnova, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent girişimci platformu olan İTÜ Çekirdek’in destekçileri arasına katıldı.

Detaylı İncele
İnnova’nın Arena Çözümü %100 Yerlilik Onayı Aldı
İnnova’nın Arena Çözümü %100 Yerlilik Onayı Aldı
19.10.2018

İnnova, %100 yerli kaynaklar kullanarak geliştirdiği çözümler ve ürünlerle güçlenmeye devam ediyor.

Detaylı İncele
İnnova, Perakende ekosistemine yönelik son teknoloji ürün ve çözümleri ile Perakende Günleri 2018’de.
İnnova, Perakende ekosistemine yönelik son teknoloji ürün ve çözümleri ile Perakende Günleri 2018’de
31.10.2018

18 yıldır ülkemizden ve tüm dünyadan birçok uzman konuşmacının katılımı ile gerçekleşen ve perakende sektörüne yön veren etkinliklerin başında gelen Perakende Günleri bu yıl 28-29 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Detaylı İncele
İnnova, Digital Signage Çözümleri ile Integrated Systems Europe'da...
İnnova, Digital Signage Çözümleri ile Integrated Systems Europe'da...
9.11.2018

İnnova, Integrated Systems Europe'da, Digital Signage alanındaki en yeni ürün ve çözümlerini sergilemeye hazırlanıyor.

Detaylı İncele
İnnova’dan yeni SkywaveIoT Partner Programı
İnnova’dan yeni SkywaveIoT Partner Programı
20.11.2018

İnnova, SkywaveIoT Partner Programı ile IoT alanındaki inovatif şirketleri bir araya getirmeyi ve bu alanda sektör ve ülke gelişimine de katkı yapmayı amaçlıyor.

Detaylı İncele
İnnova’nın Yenilikçi Teknolojilerine IDC Türkiye’den İki Ödül Birden
İnnova’nın Yenilikçi Teknolojilerine IDC Türkiye’den İki Ödül Birden
13.12.2018

İnnova, IDC Nesnelerin İnterneti, Analitik, Büyük Veri & Yapay Zekâ Konferansı 2018 kapsamında gerçekleşen IDC Türkiye Ödülleri’nde iki ödül kazandı.

Detaylı İncele
İnnova, Bilişim 500’den bul yıl da ödülle döndü
İnnova, Bilişim 500’den Bu Yıl Yine Ödülle Döndü
6.07.2018

İnnova, ödüllerine yenilerini eklemeye devam ediyor...

Detaylı İncele
İnnova Web Sitesine Bir Ödül Daha
İnnova Web Sitesine Bir Ödül Daha
13.08.2018

İnnova web sitesi Stevie, The International Business Awards "Computer Services” kategorisinde 2018 yılı Gold Stevie ödülünün sahibi oldu.

Detaylı İncele
Yılın iş uygulamaları kategorisinin galibi yine İnnova
Yılın iş uygulamaları kategorisinin galibi yine İnnova
12.07.2017

Bilişim 500 araştırma sonuçlarına göre “Yılın İş Uygulamaları” Kategorisinin birincisi İnnova oldu.

Detaylı İncele