İnnova, Erzurum'daki Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na 250 kişiyle katıldı

İnnova, Erzurum'da 27 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında 56 ülkeden 3 bin sporcuya ev sahipliği yapan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın (Universiade) tüm bilişim altyapı ve çözümlerini başarıyla sağladı.

 İnnova, Erzurum'daki Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na 250 kişiyle katıldı

İnnova, Erzurum'daki Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na 250 kişiyle katıldı

21.01.2011

Türk Telekom grup şirketlerinden İnnova, Erzurum’da 27 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında 56 ülkeden 3 bin sporcuya ev sahipliği yapan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın (Universiade) tüm bilişim altyapı ve çözümlerini başarıyla sağladı. 
Doğu Anadolu’da şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en büyük teknoloji projesi için İnnova’dan toplam 250 kişilik bir ekip görev aldı. Erzurum’daki kayak pistleri, atlama kuleleri gibi çeşitli lokasyonlarda 8 bine yakın donanım cihazı kuruldu. 114 noktaya yerleştirilen 300’ün üzerinde özel skor/zaman ölçüm sensörü sayesinde 11 dalda gerçekleştirilen müsabakaların skorları başarıyla ölçüldü. Ayrıca, Universiade tesislerinde bilgi akışının sağlanması için 300 adetin üzerinde kiosk ve digital signage cihazı ile toplamı 500 metrekare büyüklüğe ulaşan LED ekranlar şehrin çeşitli noktalarına yerleştirildi. Organizasyonun kontrolü ve tek elden yönetimi için geliştirilen Oyun Yönetim Sistemi ise İnnova tarafından kurgulandı ve uygulandı.

Erzurum’da gerçekleştirilen Universiade’ın Türk teknolojisinin ulaştığı noktayı dünyaya kanıtlamak için çok önemli bir fırsat olduğunu belirten İnnova Genel Müdürü Ümit Atalay, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın yazılımdan donanıma, altyapı kurulumundan işletilmesine kadar tüm bilişim çözümlerini sunmaktan büyük gurur duyduklarını belirtti. 

Atalay sözlerine şöyle devam etti: “Bu proje kapsamında Erzurum’daki tesislerde ve dağlarda 8 bine yakın donanım ve cihazı çalışır vaziyette teslim ettik. Türkiye’de bir ilke imza atarak oyunların yürütülmesi için oyunların tüm yönetimini kontrol eden bir oyun yönetim sistemi geliştirdik. Bu organizasyon sayesinde teknoloji alanındaki yetkinliğimizi tüm dünyaya gösterebildiğimiz için çok mutluyuz. İnnova olarak hedefimiz spordan sağlığa, tarımdan finansa kadar tüm endüstrilerde anahtar teslim entegre çözümler sunabilmek. Müşterilerimizin iletişim, veri merkezi, süreç yapılandırması, yazılım ve güvenlik dahil BT alanındaki tüm ihtiyaçlarını üstün bir mühendislik gücü ve en yüksek kalite ile sağlamayı amaçlıyoruz. İnnova olarak, bu entegre çözümlerde tüm bileşenleri sağlayacak birikimimiz mevcut. 2011 yılında bu birikimleri projelere döndürmek için her türlü imkanı aynı azim ve kararlılıkla göstereceğiz.”

Oyunların teknoloji altyapısı ile ilgili bilgi veren Erzurum 2011 Teknoloji Grup Başkanı Mehmet Özdemir, “Erzurum 2011 Üniversiteler Kış Oyunları için kurulan teknoloji altyapısı Universiade değil olimpiyat seviyesindedir. Universiade’dan hemen sonra aynı tesislerde olimpiyat yapacaksınız deseler Erzurum’un teknoloji altyapısı şu anda buna hazır vaziyettedir. Çok branşlı spor organizasyonlarının ikincisi ve en zoru olan Erzurum 2011 Kış Oyunları’nın teknoloji altyapısını hazırlarken bizim için en büyük zorluk ise teknolojinin dünyada ulaştığı seviyeyi Erzurum’un ağır tabiat koşullarına uygulamaktı. Erzurum 2011 Teknoloji Grubu olarak projemizi bu vizyon doğrultusunda oluşturduk ve İnnova ile uygulama sürecinde birlikte çalıştık. Erzurum 2011 Kış Oyunları'nın altyapısı, IP tabanlı full HD yayıncılıktan skor sonuç sistemlerine, IP telefon, güvenlik, bilgi paylaşımı ve yönetim otomasyon sistemlerinden yüksek kapasiteli internet, digital signage ve kiosk ile dev görüntüleme sistemlerine (LED) kadar birbirinden çok farklı ve karmaşık teknolojilerden oluştu. İnnova’ya bizi ve projemizi doğru anlayıp başarıyla hayata geçirdiği için teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Organizasyon Yazılım Desteğiyle Yönetildi

Erzurum 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nda kafilelerin etkinliklere katılımının her aşamasına bilgisayar desteği sağlamak amacıyla bir Oyun Yönetim Sistemi (OYS) kullanıldı. Bu sistem oyuncular, hakemler, gönüllüler ve organizasyon komitesinin Erzurum’daki tüm ihtiyaçlarının otomasyonunu sağladı. Oyunların yönetimini gerçekleştiren ve 17 modüle sahip olan OYS üzerinden kayıt yaptıran sporcular ve hakemlerin uçak biletleri, konaklama ihtiyaçları, transferleri, ne zaman nerede yarışacakları, yarıştıktan sonraki skorları gibi bilgilerinin tümü bu sistem üzerinde tutuldu. Sistemden ayrıca biletleme, catering, ulaşım ve otel rezervasyonu gibi işlemlerin yönetimleri de gerçekleştirildi. 

 

Yurtdışından 100 Kişilik Özel Ekip Geldi

Öte yandan Erzurum’daki oyunların yerinde skorlama ve zamanlama çözümleri projesi de İnnova tarafından yönetildi. 11 dalda yapılan oyunlarda bu ölçümlemeler için 114 noktaya 315 adet skor/zaman ölçüm cihazı yerleştirildi. Kurulan sistemler sayesinde; oyunlar sırasında sporcuların ne kadar hıza ulaştığı, ne kadar yüksekliğe çıktığı ve kaç metre uzağa atladığı gibi ölçümlemeler uluslararası standartlarda gerçekleştirildi; elde edilen veriler Oyun Yönetim Sistemi ile eşzamanlı olarak sayısal ortamda paylaşıldı ve anında canlı yayınlara iletildi. Oyunlar sırasında bu özel cihazların yönetiminde İnnova ekibine destek olarak daha önce pek çok uluslararası oyunda görev almış 100 kişilik profesyonel bir ekip İsviçre’den Erzurum’a geldi ve sahada görev yaptı. 

 

8000’den Fazla Donanım Kuruldu

Universiade için yapılan çalışmalar sayesinde, Erzurum’un her noktasındaki iletişim altyapısı yeniden kurgulandı. Altyapı, yaşanabilecek her türlü gelişmeye hazır olmak amacıyla enerji kaynakları, UPS ve jeneratörlerle de beslendi. Bu altyapıyı kullanan yaklaşık 8 bin adet donanımın kurulumu da yine İnnova tarafından gerçekleştirildi. 

Toplamda 500 metrekarelik LED ekran ve 300’den fazla LCD TV 
Tüm etkinlikler, skorlar ve bilgilendirmeler, şehrin çeşitli noktalarına yerleştirilen 300’den fazla kiosk, LCD TV ve dev LED ekranlar üzerinden yansıtıldı. Canlı yayınların da yansıtıldığı 18 noktaya yerleştirilen LED ekranların toplam büyüklüğü 500 metrekarenin üzerinde. LED ekranların yanında LCD TV’ler ve kiosklar sayesinde de tesislerin her köşesinde canlı skorlar ve organizasyon bilgileri yansıtıldı. Digital Signage olarak adlandırılan bu merkezi dijital yayın ağının içerik yönetimi de İnnova tarafından yönetildi.

 

Çağrılara Assist Desteği 

Diğer yandan oyunlar esnasında şehre gelen yabancı misafirler için bir de çağrı merkezi kuruldu. İnnova ve Assist işbirliği ile kurulan 444 2011 numaralı çağrı merkezinden tüm yabancı misafirlere 24 saat 4 farklı dilde hizmet verildi. 


İnnova Yerli ve Milli Çözümlerini Integrated Systems Europe'da Tanıttı
İnnova Yerli ve Milli Çözümlerini Integrated Systems Europe'da Tanıttı
8.02.2019

İnnova, yenilikçi donanım, yazılım, içerik yönetimi çözümlerini, Amsterdam'da gerçekleşen Integrated Systems Europe Fuarı'nda tanıttı. Sistem entegrasyonu konusunda Avrupa’nın en büyük fuarlarından biri olan etkinlikte İnnova'nın ürün ve çözümleri fuar ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördü.

Detaylı İncele
ASO’nun 55. Yılında İnnova’ya Özel Ödül
ASO’nun 55. Yılında İnnova’ya Özel Ödül
13.02.2019

İnnova, teknoloji ve Ar-Ge alanında yaptığı çalışmalar sonucu “Ankara Sanayi Odası 55. Yıl Ödülleri” kapsamında özel ödüle layık bulundu.

Detaylı İncele
İnnova, Fintek Çözümleri ile BtVizyon Etkinliklerinde
İnnova, Fintek Çözümleri ile BtVizyon Etkinliklerinde
27.02.2019

İnnova, Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek BtVizyon etkinliklerinde ziyaretçilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Detaylı İncele
İnnova’ya Deloitte Teknoloji Fast 50’de “Big Star” ödülü
İnnova’ya Deloitte Teknoloji Fast 50’de “Big Star” ödülü
22.01.2019

İnnova, Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda üst üste 13’üncü kez yer aldı. Programda 2006 yılından bu yana aralıksız yer almayı başaran tek şirket olan İnnova ‘Büyükler Ligi’ olarak adlandırılan “Big Star” kategorisinde de Big Star ödülünün sahibi oldu.

Detaylı İncele
25 Ekim'de SAP Now'da Buluşalım
25 Ekim'de SAP Now'da Buluşalım
18.10.2018

SAP Now bu yıl İnnova'nın ana sponsorluğunda 25 Ekim tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde ziyaretçilere kapılarını açıyor.

Detaylı İncele
İnnova’dan, İTÜ Çekirdek girişimlerine ‘Nesnelerin İnterneti’ alanında büyük destek
İnnova’dan, İTÜ Çekirdek girişimlerine ‘Nesnelerin İnterneti’ alanında büyük destek
3.10.2018

İnnova, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent girişimci platformu olan İTÜ Çekirdek’in destekçileri arasına katıldı.

Detaylı İncele
İnnova’nın Arena Çözümü %100 Yerlilik Onayı Aldı
İnnova’nın Arena Çözümü %100 Yerlilik Onayı Aldı
19.10.2018

İnnova, %100 yerli kaynaklar kullanarak geliştirdiği çözümler ve ürünlerle güçlenmeye devam ediyor.

Detaylı İncele
İnnova, Perakende ekosistemine yönelik son teknoloji ürün ve çözümleri ile Perakende Günleri 2018’de.
İnnova, Perakende ekosistemine yönelik son teknoloji ürün ve çözümleri ile Perakende Günleri 2018’de
31.10.2018

18 yıldır ülkemizden ve tüm dünyadan birçok uzman konuşmacının katılımı ile gerçekleşen ve perakende sektörüne yön veren etkinliklerin başında gelen Perakende Günleri bu yıl 28-29 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Detaylı İncele
İnnova, Digital Signage Çözümleri ile Integrated Systems Europe'da...
İnnova, Digital Signage Çözümleri ile Integrated Systems Europe'da...
9.11.2018

İnnova, Integrated Systems Europe'da, Digital Signage alanındaki en yeni ürün ve çözümlerini sergilemeye hazırlanıyor.

Detaylı İncele
İnnova’dan yeni SkywaveIoT Partner Programı
İnnova’dan yeni SkywaveIoT Partner Programı
20.11.2018

İnnova, SkywaveIoT Partner Programı ile IoT alanındaki inovatif şirketleri bir araya getirmeyi ve bu alanda sektör ve ülke gelişimine de katkı yapmayı amaçlıyor.

Detaylı İncele