Enerji politikalarına yön verecek ESİS projesi İnnova imzası ile hayata geçti

T.C. Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı için Türk Telekom Gurubu'nun bilişim çözümleri firması İnnova tarafından hayata geçirilen Stratejik yönetim ve İstatistik Sistemi (ESİS) projesi ile Türkiye'nin ortak enerji bilgi merkezi oluşturuluyor.

Enerji politikalarına yön verecek ESİS projesi İnnova imzası ile hayata geçti

Enerji politikalarına yön verecek ESİS projesi İnnova imzası ile hayata geçti

19.03.2013

2023 hedeflerine doğru hızla büyüyen Türkiye ekonomisinin aynı paralellikte artan enerji ihtiyacı doğrultusunda doğru ve güncel veriye dayalı, doğru strateji ve politikaları üretebilmek için Türkiye’nin ortak enerji bilgi merkezini oluşturacak ESİS projesinin tanıtımı Ankara’da yapıldı.

 

ESİS projesinin tanıtım toplantısına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Taner Yıldız, Türk Telekom Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Grup CEO’su Hakam Kanafani katıldı. Bakan Taner Yıldız, “Kamuda bu ülkenin idaresine irade koyanlar olarak, doğru karar verebilmek için mutlaka doğru rakamlarla yola çıkmamız gerekiyor. Doğru rakamın doğru türevi olur. O yüzden güncellenmiş aylık 250 milyon adet verinin değerlendirildiği bir projeden söz ediyoruz. Aylık, saatlik, hatta dakikalık verilerin değerlendirildiği bir çalışma bu... Adıyaman’daki bir varil petrol ile Çanakkale’deki bir kW saatlik enerjiyi değerlendirebileceğimiz bir projedir” dedi.

 

Bakan Yıldız, geçmişte aynı konuda üç ayrı bakanlıktan üç ayrı verinin geldiğini hatırlatarak “Artık bu sistemle tek noktadan tek veriyle hareket edeceğiz. 3 yıllık bir çalışmanın sonucu ile test ve teyit edilmiş rakamlarla hareket edeceğiz” diye konuştu.

 

İnnova tarafından hayata geçirilen; Türkiye’de enerjinin üretildiği ve tüketildiği her bölgeden elde edilen verileri tek bir merkezde toplayacak, analiz edecek ve geleceğe yönelik doğru stratejileri kurabilmek için gerekli olan karar destek sistemlerinin altyapısını oluşturacak ESİS projesi, enerji politikalarına da yön verecek.

 

Türk Telekom Grup Ceo’su Hakam Kanafani, ESİS projesinin bilgi teknolojileri ve enerji sektörü için önemli bir proje olduğunu belirtti. Kanafani “Türk Telekom grubu olarak teknoloji ve inovasyon konusunda gelişmelere ve yatırımlara devam ediyoruz. ESİS projesi bu anlamda bir vizyon projesidir. İnnova’nın katkıları ile hayata geçirilen proje sadece Türkiye için değil dünya için de önemli bir projedir” dedi.

 

Bakanlık ile bakanlığa bağlı, ilgili ve ilişkili 13 kuruluş ve 15 birimin yanı sıra bu sektörde faaliyet gösteren piyasa oyuncuları arasında bir bilgi ağının kurulmasını amaçlayan sistem, stratejik kararların alınmasında kaynak verileri temin ederken, kamuoyunun doğru ve güvenilir bir şekilde bilgilendirilmesini de sağlayacak. ESİS projesi ile kurulan bilgi ağı sayesinde, Türkiye’de enerjinin ve tabii kaynakların tedarik edildiği, üretildiği, iletildiği ve tüketildiği her noktadan elde edilen veriler artık tek bir merkezde toplanacak.

 

Maliyetlerin çok yüksek olduğu, verimlilik ve tasarrufun hayati önem taşıdığı enerji sektöründe daha yüksek optimizasyon sağlanmasını hedefleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ESİS projesiyle, Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşların ve özel sektöre ait petrol, doğalgaz, madencilik gibi verilerin tek bir ortak yapı üzerinden aktarılmasını ve bu bilgilerin merkezde toplanmasını sağlayacak.

 

ESİS ile Türkiye’nin enerji alanında ihracat ve ithalat kalemleri, enerji verileri, enerji verimlilik ve tasarruf oranları hızlı bir biçimde Bakanlık birimleri tarafından değerlendirilerek karar alma süreçlerinin desteklenmesi ve raporlanması sağlanacak.

 

ESİS sayesinde tüm veriler tek merkezde toplanacak

Enerji sektörüne ait kritik verilerin doğru ve güncel halde tutulmasını amaçlayan ESİS projesi sayesinde ETKB personelinin de bu verileri kullanarak daha hızlı analiz yapması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamuoyunun şeffaf bir biçimde bilgilendirilmesi de sağlanacak.

 

Türkiye’de çıkarılan madenler, ithal ve ihraç edilen enerji ve tabii kaynaklar ile üretilen ve dağıtımı yapılan elektrik miktarı anlık verilerle ETKB’nın ilgili birimlerince gözlemlenebilecek. Bu sayede bu kalemlerde yaşanan değişimler, ihtiyaçlar ve iş analizi için gerekli olan raporlar, ilgili birimler tarafından karar alıcılara ulaştırılabilecek ve en doğru politikalar oluşturulacak.

 

İnnova tarafından ETKB için geliştirilen ESİS projesinde;

 • Bakanlığa bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlar arasında veri tutarsızlıkları engellenerek ortak bir enerji veri altyapısı oluşturulması,
 • Enerji ve tabii kaynaklar sektöründe faaliyet gösteren piyasa oyuncularından faaliyetleri ile ilgili düzenli veri akışının sağlanması,
 • Stratejik karar verme sürecini destekleyici veriye kolay ve hızlı erişim,
 • Kritik verilerin doğru ve güncel haliyle tutulması,
 • Bakanlık personelinin bu verileri kullanarak analiz yapabilmesi,
 • Faaliyetlerin mevzuata uygun bir şekilde, iş süreci mantığında standardizasyon sağlanarak yürütülmesi,
 • Kullanım yetkileri dâhilinde bilgiye hızlı ve kolay erişilmesine olanak tanınması,
 • Bakanlığa bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşlar arasındaki resmi yazışma ve bürokratik işlemler trafiğinin azaltılması,
 • Çözümle birlikte sunulan iş zekâsı platformu ile yapılabilen veri analizi ve dinamik raporlama sayesinde üst düzey kullanıcılara Karar Destek Hizmeti sağlanması,
 • Verilerin şeffaf, erişilebilir ve güvenilir bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması sağlanıyor.

İnnova Yerli ve Milli Çözümlerini Integrated Systems Europe'da Tanıttı
İnnova Yerli ve Milli Çözümlerini Integrated Systems Europe'da Tanıttı
8.02.2019

İnnova, yenilikçi donanım, yazılım, içerik yönetimi çözümlerini, Amsterdam'da gerçekleşen Integrated Systems Europe Fuarı'nda tanıttı. Sistem entegrasyonu konusunda Avrupa’nın en büyük fuarlarından biri olan etkinlikte İnnova'nın ürün ve çözümleri fuar ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördü.

Detaylı İncele
ASO’nun 55. Yılında İnnova’ya Özel Ödül
ASO’nun 55. Yılında İnnova’ya Özel Ödül
13.02.2019

İnnova, teknoloji ve Ar-Ge alanında yaptığı çalışmalar sonucu “Ankara Sanayi Odası 55. Yıl Ödülleri” kapsamında özel ödüle layık bulundu.

Detaylı İncele
İnnova, Fintek Çözümleri ile BtVizyon Etkinliklerinde
İnnova, Fintek Çözümleri ile BtVizyon Etkinliklerinde
27.02.2019

İnnova, Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek BtVizyon etkinliklerinde ziyaretçilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Detaylı İncele
Huawei’den İnnova’ya Büyük Ödül
Huawei’den İnnova’ya Büyük Ödül
21.03.2019

İnnova, Huawei’nin “The Consistent Leading Partner” ödülünün sahibi oldu.

Detaylı İncele
PayFlex Loyalty 3 Farklı Kategoride Birden Finalist
PayFlex Loyalty 3 Farklı Kategoride Birden Finalist
29.03.2019

İnnova’nın ödüllü sadakat çözümü PayFlex Loyalty, İngiltere’de düzenlenen The Loyalty Magazine Awards organizasyonunda 3 farklı kategoride birden finalist oldu.

Detaylı İncele
IDC Türkiye’den İnnova’nın PayFlex Ortak Banka Platformu Çözümüne Birincilik Ödülü
IDC Türkiye’den İnnova’nın PayFlex Ortak Banka Platformu Çözümüne Birincilik Ödülü
27.03.2019

İnnova’nın geliştirdiği PayFlex Ortak Banka Platformu çözümü, IDC Türkiye Bulut Bilişim Ödülleri “SaaS” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Detaylı İncele
Ankara Şehir Hastanesi’nin Teknoloji Altyapısında İnnova İmzası
Ankara Şehir Hastanesi’nin Teknoloji Altyapısında İnnova İmzası
16.03.2019

Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük ‘kamu-özel işbirliği’ projesi olan Ankara Şehir Hastanesi’nin tüm bilgi teknolojileri alt yapısı, İnnova’nın deneyimli kadrosu tarafından tamamlandı. Hastanenin veri merkezi, bilgisayar ve çevre birimleri, bilişim güvenliği alt yapısının yanı sıra Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) de İnnova tarafından sağlandı.

Detaylı İncele
İnnova’nın Sadakat Yönetimi Çözümü, Cezayir’deki Ooredoo’da 2 Milyar Adet İşlem Hacmine Ulaştı
İnnova’nın Sadakat Yönetimi Çözümü, Cezayir’deki Ooredoo’da 2 Milyar Adet İşlem Hacmine Ulaştı
6.05.2019

İnnova, uluslararası pazardaki başarılarını ve Türkiye’nin teknoloji ihracatına yaptığı katkıları sürdürüyor. Cezayir’in lider telekom operatörlerinden Ooredoo için İnnova tarafından hayata geçirilen müşteri sadakat yönetimi programı, toplam 7 milyon’dan fazla müşteriye ve 2 milyar adet işlem hacmine ulaştı.

Detaylı İncele
İnnova Bilişim 500’de Ödülleri Topladı
İnnova Bilişim 500’de Ödülleri Topladı
5.07.2019

İnnova, Bilişim 500'de 3 ödül alarak önemli bir başarıya daha imza attı.

Detaylı İncele
İnnova, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’ne Katıldı
İnnova, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’ne Katıldı
10.07.2019

İnnova, Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde ülkemizde siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi platformuna üye oldu.

Detaylı İncele