Akıllı Şehirler İnnova Skywave Çözümleri ile hayat buluyor

Türkiye’nin akıllı şehirleri, İnnova’nın SkywaveIoT ve Akıllı Şehir Yönetim platformları üzerinden sunulan hizmetlerle vatandaşları geleceğin akıllı uygulamaları ile buluşturuyor.

Akıllı Şehirler İnnova Skywave Çözümleri ile hayat buluyor

Akıllı Şehirler İnnova Skywave Çözümleri ile hayat buluyor

11.04.2017

Kentleşme, daha güvenli, daha verimli, daha yeşil ve daha yaşanabilir şehirlere olan ihtiyacı artırıyor. Bu kapsamda dünyanın dört bir yanında örnekleriyle karşılaşmaya başladığımız akıllı şehirlerin en modern örnekleri Türkiye’de İnnova’nın Nesnelerin İnterneti platformu SkywaveIoT ve Akıllı Şehir Yönetim platformu ile hayat buluyor.

Türkiye’nin entegre akıllı şehir projelerine güç veren İnnova IoT ve Akıllı Şehir çözümleri bu kez 7 bin yıllık köklü geçmişe sahip Kars’a değer katıyor. İnnova’nın EuroCloud 2016 ödüllü, sınıfında dünyanın en iyileri arasında gösterilen SkywaveIoT platformu üzerine inşa edilen Kars Akıllı Şehir Projesi, vatandaşların akıllı bir şehir ortamında çok daha kaliteli hizmet almasını sağlayacak.

Türkiye’nin ilk entegre akıllı şehir projeleri arasında yerini alan Kars Akıllı Şehir Projesi’nin lansmanı 30 Mart 2017 tarihinde projenin paydaşları olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kars Valiliği, Türk Telekom ve İnnova’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

%100 İnnova Güvencesi ile Akıllı Şehir Yönetim Platformu

İnnova tarafından geliştirilen Akıllı Şehir Yönetim Platformu, SkywaveIoT platformu ile bir araya gelerek Kars entegre akıllı şehrinin temelini oluşturuyor. İnnova’nın Akıllı Şehir Yönetim Platformu birden çok dikey çözümden gelen verileri alıp bir merkezde toplayabiliyor ve ortak bir arayüz üzerinden bu verilerin gösterimini sağlayabiliyor. Kars’da uygulamada olan akıllı şehir uygulamalarına ait veriler ister belli bir lokasyon özelinde, ister şehir genelinde görüntülenebiliyor. Akıllı Şehir Yönetim Platformu esnek mimarisi ile gelecekte geliştirilecek yeni dikey çözümlerin de uygulamaya alınabilmesini sağlayacak. Kars Akıllı Şehir Projesi, bir entegre akıllı şehrin nasıl olması gerektiği konusunda diğer şehirlere örnek bir yapıyla hayat buluyor.

 

Özel Operasyon Merkezi

İnnova tarafından kurulan Akıllı Şehir Operasyon Merkezi ile yönetilecek olan proje, aydınlatma sistemlerinden ulaşım yönetimine kadar pek çok teknolojik yeniliği kapsıyor. Kurulan merkez, şehir genelinden elde edilen verilerin SkywaveIoT ve Akıllı Şehir Yönetim platformları üzerinde takibini üstleniyor.

Proje kapsamında devreye alınan Akıllı Kavşak uygulaması ile trafik ışıkları dinamik olarak kontrol edilerek trafik yoğunluğu yönetilebilirken, sürücülerin ışıklarda daha az beklemesiyle yakıt tasarrufu ve karbondioksit salınımlarında düşüş yaşanıyor. Devreye alınan Akıllı Kavşaklar sayesinde yıllık yaklaşık 600 bin TL değerinde 145 bin litre yakıt tasarrufu sağlanırken, CO2 salınımının ise 360 bin kilogram azalması öngörülüyor. Akıllı Kavşak uygulamasının genişletilerek bu tasarrufların hızla arttırılması beklenmektedir.

Yine proje kapsamında uygulanan Akıllı Aydınlatma sistemi ise, hazırda bulunan ya da LED dönüşümü sağlanan aydınlatmaların Operasyon Merkezi ile uzaktan kontrolünü gerçekleştiriyor. Gerek LED dönüşümü gerekse merkezden tüm aydınlatmaların kontrol edilmesi enerji tasarrufuna önemli oranda katkı sağlıyor. Akıllı Aydınlatma uygulamasının devreye alındığı lokasyonlarda %25 enerji tasarrufu, %30’a varan aydınlatma artışı yaşanıyor.

 

Şehir bilgilerine self-servis erişim

Proje ile devreye alınan bir başka bilgi erişim noktası ise, self servis bilgilendirme kioskları. Şehrin yüksek trafikli noktalarına yerleştirilen kiosklar, mobil uygulamayı kullanmayan vatandaşların da şehir ile ilgili bilgilere rahatça ulaşımını sağlıyor.

Kars Akıllı Şehir Projesi, aynı zamanda Türk Telekom’un Yönett Wifi çözümü ile açık alanlarda internet erişimine olanak tanıyor.

Projenin Kars sakinlerine bir diğer katkısı ise, yine İnnova tarafından geliştirilen Akıllı Şehir Mobil Uygulaması. Bu uygulama ile yalnızca Kars’da oturanlar değil, il dışından gelenler de şehir hakkında genel bilgilere ulaşabiliyor ve Akıllı Şehir Yönetim Platformu’na ait paylaşılan verilere kolayca erişebiliyor.

İl geneline yerleştirilen kameralar güvenlik güçlerine yardımcı olmak için kayıt yaparken, bu kayıtlar oluşturulan operasyon merkezinden takip edilebiliyor. Kameralar bu sayede yalnızca güvenlik için değil, şehrin asfaltlama ya da altyapı gibi durumlarının da gözlemlenmesini sağlayarak sorunlara hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesini sağlıyor.

Projede SkywaveIoT ve Akıllı Şehir Yönetim Platformu ile yer alan İnnova, bir entegre akıllı şehir projesinin daha başarıyla hayata geçirilmesine destek olarak büyük ölçekli IoT projeleri alanlarında edindiği alt yüklenici ve saha deneyimini daha da artırdı. İnnova, Türk Telekom önderliğinde akıllı şehir uygulamalarının Türkiye genelinde yaygınlaştırılmasına öncülük etmeyi ve geliştirdiği IoT tabanlı çözümler ile yurt içi ve yurt dışındaki kurum ve bireylerin yaşamını kolaylaştırmayı hedefliyor.

 

 

 


25 Ekim'de SAP Now'da Buluşalım
25 Ekim'de SAP Now'da Buluşalım
18.10.2018

SAP Now bu yıl İnnova'nın ana sponsorluğunda 25 Ekim tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde ziyaretçilere kapılarını açıyor.

Detaylı İncele
İnnova’dan, İTÜ Çekirdek girişimlerine ‘Nesnelerin İnterneti’ alanında büyük destek
İnnova’dan, İTÜ Çekirdek girişimlerine ‘Nesnelerin İnterneti’ alanında büyük destek
3.10.2018

İnnova, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent girişimci platformu olan İTÜ Çekirdek’in destekçileri arasına katıldı.

Detaylı İncele
İnnova’nın Arena Çözümü %100 Yerlilik Onayı Aldı
İnnova’nın Arena Çözümü %100 Yerlilik Onayı Aldı
19.10.2018

İnnova, %100 yerli kaynaklar kullanarak geliştirdiği çözümler ve ürünlerle güçlenmeye devam ediyor.

Detaylı İncele
İnnova, Perakende ekosistemine yönelik son teknoloji ürün ve çözümleri ile Perakende Günleri 2018’de.
İnnova, Perakende ekosistemine yönelik son teknoloji ürün ve çözümleri ile Perakende Günleri 2018’de
31.10.2018

18 yıldır ülkemizden ve tüm dünyadan birçok uzman konuşmacının katılımı ile gerçekleşen ve perakende sektörüne yön veren etkinliklerin başında gelen Perakende Günleri bu yıl 28-29 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Detaylı İncele
İnnova, Digital Signage Çözümleri ile Integrated Systems Europe'da...
İnnova, Digital Signage Çözümleri ile Integrated Systems Europe'da...
9.11.2018

İnnova, Integrated Systems Europe'da, Digital Signage alanındaki en yeni ürün ve çözümlerini sergilemeye hazırlanıyor.

Detaylı İncele
İnnova’dan yeni SkywaveIoT Partner Programı
İnnova’dan yeni SkywaveIoT Partner Programı
20.11.2018

İnnova, SkywaveIoT Partner Programı ile IoT alanındaki inovatif şirketleri bir araya getirmeyi ve bu alanda sektör ve ülke gelişimine de katkı yapmayı amaçlıyor.

Detaylı İncele
İnnova’nın Yenilikçi Teknolojilerine IDC Türkiye’den İki Ödül Birden
İnnova’nın Yenilikçi Teknolojilerine IDC Türkiye’den İki Ödül Birden
13.12.2018

İnnova, IDC Nesnelerin İnterneti, Analitik, Büyük Veri & Yapay Zekâ Konferansı 2018 kapsamında gerçekleşen IDC Türkiye Ödülleri’nde iki ödül kazandı.

Detaylı İncele
İnnova, Bilişim 500’den bul yıl da ödülle döndü
İnnova, Bilişim 500’den Bu Yıl Yine Ödülle Döndü
6.07.2018

İnnova, ödüllerine yenilerini eklemeye devam ediyor...

Detaylı İncele
İnnova Web Sitesine Bir Ödül Daha
İnnova Web Sitesine Bir Ödül Daha
13.08.2018

İnnova web sitesi Stevie, The International Business Awards "Computer Services” kategorisinde 2018 yılı Gold Stevie ödülünün sahibi oldu.

Detaylı İncele
Yılın iş uygulamaları kategorisinin galibi yine İnnova
Yılın iş uygulamaları kategorisinin galibi yine İnnova
12.07.2017

Bilişim 500 araştırma sonuçlarına göre “Yılın İş Uygulamaları” Kategorisinin birincisi İnnova oldu.

Detaylı İncele