Akıllı Şehirler İnnova Skywave Çözümleri ile hayat buluyor

Türkiye’nin akıllı şehirleri, İnnova’nın SkywaveIoT ve Akıllı Şehir Yönetim platformları üzerinden sunulan hizmetlerle vatandaşları geleceğin akıllı uygulamaları ile buluşturuyor.

Akıllı Şehirler İnnova Skywave Çözümleri ile hayat buluyor

Akıllı Şehirler İnnova Skywave Çözümleri ile hayat buluyor

11.04.2017

Kentleşme, daha güvenli, daha verimli, daha yeşil ve daha yaşanabilir şehirlere olan ihtiyacı artırıyor. Bu kapsamda dünyanın dört bir yanında örnekleriyle karşılaşmaya başladığımız akıllı şehirlerin en modern örnekleri Türkiye’de İnnova’nın Nesnelerin İnterneti platformu SkywaveIoT ve Akıllı Şehir Yönetim platformu ile hayat buluyor.

Türkiye’nin entegre akıllı şehir projelerine güç veren İnnova IoT ve Akıllı Şehir çözümleri bu kez 7 bin yıllık köklü geçmişe sahip Kars’a değer katıyor. İnnova’nın EuroCloud 2016 ödüllü, sınıfında dünyanın en iyileri arasında gösterilen SkywaveIoT platformu üzerine inşa edilen Kars Akıllı Şehir Projesi, vatandaşların akıllı bir şehir ortamında çok daha kaliteli hizmet almasını sağlayacak.

Türkiye’nin ilk entegre akıllı şehir projeleri arasında yerini alan Kars Akıllı Şehir Projesi’nin lansmanı 30 Mart 2017 tarihinde projenin paydaşları olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kars Valiliği, Türk Telekom ve İnnova’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

%100 İnnova Güvencesi ile Akıllı Şehir Yönetim Platformu

İnnova tarafından geliştirilen Akıllı Şehir Yönetim Platformu, SkywaveIoT platformu ile bir araya gelerek Kars entegre akıllı şehrinin temelini oluşturuyor. İnnova’nın Akıllı Şehir Yönetim Platformu birden çok dikey çözümden gelen verileri alıp bir merkezde toplayabiliyor ve ortak bir arayüz üzerinden bu verilerin gösterimini sağlayabiliyor. Kars’da uygulamada olan akıllı şehir uygulamalarına ait veriler ister belli bir lokasyon özelinde, ister şehir genelinde görüntülenebiliyor. Akıllı Şehir Yönetim Platformu esnek mimarisi ile gelecekte geliştirilecek yeni dikey çözümlerin de uygulamaya alınabilmesini sağlayacak. Kars Akıllı Şehir Projesi, bir entegre akıllı şehrin nasıl olması gerektiği konusunda diğer şehirlere örnek bir yapıyla hayat buluyor.

 

Özel Operasyon Merkezi

İnnova tarafından kurulan Akıllı Şehir Operasyon Merkezi ile yönetilecek olan proje, aydınlatma sistemlerinden ulaşım yönetimine kadar pek çok teknolojik yeniliği kapsıyor. Kurulan merkez, şehir genelinden elde edilen verilerin SkywaveIoT ve Akıllı Şehir Yönetim platformları üzerinde takibini üstleniyor.

Proje kapsamında devreye alınan Akıllı Kavşak uygulaması ile trafik ışıkları dinamik olarak kontrol edilerek trafik yoğunluğu yönetilebilirken, sürücülerin ışıklarda daha az beklemesiyle yakıt tasarrufu ve karbondioksit salınımlarında düşüş yaşanıyor. Devreye alınan Akıllı Kavşaklar sayesinde yıllık yaklaşık 600 bin TL değerinde 145 bin litre yakıt tasarrufu sağlanırken, CO2 salınımının ise 360 bin kilogram azalması öngörülüyor. Akıllı Kavşak uygulamasının genişletilerek bu tasarrufların hızla arttırılması beklenmektedir.

Yine proje kapsamında uygulanan Akıllı Aydınlatma sistemi ise, hazırda bulunan ya da LED dönüşümü sağlanan aydınlatmaların Operasyon Merkezi ile uzaktan kontrolünü gerçekleştiriyor. Gerek LED dönüşümü gerekse merkezden tüm aydınlatmaların kontrol edilmesi enerji tasarrufuna önemli oranda katkı sağlıyor. Akıllı Aydınlatma uygulamasının devreye alındığı lokasyonlarda %25 enerji tasarrufu, %30’a varan aydınlatma artışı yaşanıyor.

 

Şehir bilgilerine self-servis erişim

Proje ile devreye alınan bir başka bilgi erişim noktası ise, self servis bilgilendirme kioskları. Şehrin yüksek trafikli noktalarına yerleştirilen kiosklar, mobil uygulamayı kullanmayan vatandaşların da şehir ile ilgili bilgilere rahatça ulaşımını sağlıyor.

Kars Akıllı Şehir Projesi, aynı zamanda Türk Telekom’un Yönett Wifi çözümü ile açık alanlarda internet erişimine olanak tanıyor.

Projenin Kars sakinlerine bir diğer katkısı ise, yine İnnova tarafından geliştirilen Akıllı Şehir Mobil Uygulaması. Bu uygulama ile yalnızca Kars’da oturanlar değil, il dışından gelenler de şehir hakkında genel bilgilere ulaşabiliyor ve Akıllı Şehir Yönetim Platformu’na ait paylaşılan verilere kolayca erişebiliyor.

İl geneline yerleştirilen kameralar güvenlik güçlerine yardımcı olmak için kayıt yaparken, bu kayıtlar oluşturulan operasyon merkezinden takip edilebiliyor. Kameralar bu sayede yalnızca güvenlik için değil, şehrin asfaltlama ya da altyapı gibi durumlarının da gözlemlenmesini sağlayarak sorunlara hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesini sağlıyor.

Projede SkywaveIoT ve Akıllı Şehir Yönetim Platformu ile yer alan İnnova, bir entegre akıllı şehir projesinin daha başarıyla hayata geçirilmesine destek olarak büyük ölçekli IoT projeleri alanlarında edindiği alt yüklenici ve saha deneyimini daha da artırdı. İnnova, Türk Telekom önderliğinde akıllı şehir uygulamalarının Türkiye genelinde yaygınlaştırılmasına öncülük etmeyi ve geliştirdiği IoT tabanlı çözümler ile yurt içi ve yurt dışındaki kurum ve bireylerin yaşamını kolaylaştırmayı hedefliyor.

 

 

 


İnnova’ya Deloitte Teknoloji Fast 50’de “Big Star” Ödülü
İnnova’ya Deloitte Teknoloji Fast 50’de “Big Star” Ödülü
9.02.2022

Detaylı İncele
Bilişim 500’den İnnova’ya 4 Büyük Ödül…
Bilişim 500’den İnnova’ya 4 Büyük Ödül…
9.09.2021

Detaylı İncele
İnnova Yerli ve Milli Çözümlerini Integrated Systems Europe'da Tanıttı
İnnova Yerli ve Milli Çözümlerini Integrated Systems Europe'da Tanıttı
8.02.2019

İnnova, yenilikçi donanım, yazılım, içerik yönetimi çözümlerini, Amsterdam'da gerçekleşen Integrated Systems Europe Fuarı'nda tanıttı. Sistem entegrasyonu konusunda Avrupa’nın en büyük fuarlarından biri olan etkinlikte İnnova'nın ürün ve çözümleri fuar ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördü.

Detaylı İncele
ASO’nun 55. Yılında İnnova’ya Özel Ödül
ASO’nun 55. Yılında İnnova’ya Özel Ödül
13.02.2019

İnnova, teknoloji ve Ar-Ge alanında yaptığı çalışmalar sonucu “Ankara Sanayi Odası 55. Yıl Ödülleri” kapsamında özel ödüle layık bulundu.

Detaylı İncele
İnnova, Fintek Çözümleri ile BtVizyon Etkinliklerinde
İnnova, Fintek Çözümleri ile BtVizyon Etkinliklerinde
27.02.2019

İnnova, Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek BtVizyon etkinliklerinde ziyaretçilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Detaylı İncele
Huawei’den İnnova’ya Büyük Ödül
Huawei’den İnnova’ya Büyük Ödül
21.03.2019

İnnova, Huawei’nin “The Consistent Leading Partner” ödülünün sahibi oldu.

Detaylı İncele
PayFlex Loyalty 3 Farklı Kategoride Birden Finalist
PayFlex Loyalty 3 Farklı Kategoride Birden Finalist
29.03.2019

İnnova’nın ödüllü sadakat çözümü PayFlex Loyalty, İngiltere’de düzenlenen The Loyalty Magazine Awards organizasyonunda 3 farklı kategoride birden finalist oldu.

Detaylı İncele
IDC Türkiye’den İnnova’nın PayFlex Ortak Banka Platformu Çözümüne Birincilik Ödülü
IDC Türkiye’den İnnova’nın PayFlex Ortak Banka Platformu Çözümüne Birincilik Ödülü
27.03.2019

İnnova’nın geliştirdiği PayFlex Ortak Banka Platformu çözümü, IDC Türkiye Bulut Bilişim Ödülleri “SaaS” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Detaylı İncele
Ankara Şehir Hastanesi’nin Teknoloji Altyapısında İnnova İmzası
Ankara Şehir Hastanesi’nin Teknoloji Altyapısında İnnova İmzası
16.03.2019

Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük ‘kamu-özel işbirliği’ projesi olan Ankara Şehir Hastanesi’nin tüm bilgi teknolojileri alt yapısı, İnnova’nın deneyimli kadrosu tarafından tamamlandı. Hastanenin veri merkezi, bilgisayar ve çevre birimleri, bilişim güvenliği alt yapısının yanı sıra Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) de İnnova tarafından sağlandı.

Detaylı İncele
İnnova’nın Sadakat Yönetimi Çözümü, Cezayir’deki  Ooredoo’da 2 Milyar Adet İşlem Hacmine Ulaştı
İnnova’nın Sadakat Yönetimi Çözümü, Cezayir’deki Ooredoo’da 2 Milyar Adet İşlem Hacmine Ulaştı
6.05.2019

İnnova, uluslararası pazardaki başarılarını ve Türkiye’nin teknoloji ihracatına yaptığı katkıları sürdürüyor. Cezayir’in lider telekom operatörlerinden Ooredoo için İnnova tarafından hayata geçirilen müşteri sadakat yönetimi programı, toplam 7 milyon’dan fazla müşteriye ve 2 milyar adet işlem hacmine ulaştı.

Detaylı İncele