SEAS (Smart Energy Aware Systems)

Proje kapsamında İnnova, SEAS bina ve mikrogridlerde enerji, ICT ve otomasyon sistemlerinin birlikte çalışabilirliğinin sağlanması ve denetimi için gerekli teknolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

İnnova, geleceğin akıllı evlerinin ve akıllı şehirlerin temel yapı taşlarından biri olan Akıllı Elektrik Şebekesi (Smart Grid) sistemleri üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Daha önce de bu alandaki AB projelerine katılan İnnova, son olarak AB ITEA3 Ar-Ge programı kapsamında başlatılan “SEAS (Smart Energy Aware Systems)” projesine Türkiye konsorsiyum lideri olarak katıldı.

 

Tüketiciye en uygun elektrik tarifesi

Proje kapsamında bir “Ev Enerji Yönetim Sistemi” uygulaması geliştirecek olan İnnova’nın amacı, son kullanıcıların elektrik talebinin en az maliyetle ve en yüksek verimlilikle karşılanmasını sağlamak. Sistem, tüketicilere kendi enerji verilerine diledikleri zaman web ya da mobil cihazlar üzerinden kolayca erişebilme imkânı sunacak. Daha da önemlisi, tüketimin daha ekonomik saatlere kaydırılabilmesi için öneriler de sunarak abonelerin bilinçli karar vermelerini sağlayacak. Tüketiciler böylelikle farklı şirketlerin alternatif tarifeleri arasında karşılaştırma yapabilecek ve kendilerine en uygun teklif ve tarifeyi seçebilecekler.

 

Proje, son kullanıcılara enerji tüketimini optimize etme olanağı verirken, enerji tedarikçilerine de tüketim alışkanlıklarını semantik (sezgisel) olarak öngörerek doğru planlama yapma imkânı sağlayacak.

 

Düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İnnova Genel Müdürü Ümit Atalay şunları söyledi: “Dünyadaki enerji trendlerine baktığımızda akıllı çözümlerin giderek önem kazandığını görüyoruz. Enerji tasarrufu artık enerji yönetimiyle başlıyor. İnnova, enerji tüketim bilgilerine anlık erişimi de içeren ve tüketicilere daha fazla kontrol olanağı sağlayan SEAS projesinin bulut bilişim çözümlerini de kapsayan Bilgi ve İletişim Teknolojileri servislerini geliştirecek. Proje, Türkiye’nin elektrik dağıtımında akıllı şebekelere geçiş sürecini başarılı bir şekilde tamamlanmasına da çok önemli bir katkıda bulunacak.”

 

7 ülkeden 36 şirket enerji verimliliği için çalışıyor

SEAS projesinin tamamında Avrupa’nın 7 ülkesinden 36 firma yer alıyor ve her firma projenin belli bir fonksiyonunun sorumluluğunu üstleniyor. Tüm firmaların çalışmaları sonucunda ortaya çıkacak olan platform, akıllı şebekelere geçildiğinde sektörde faaliyet gösteren şirketlerin tüketicilere ve işletmelere yönelik katma değerli servisler sunabilmelerini ve pazarda ortaya çıkacak taleplere hızlı bir şekilde karşılık verebilmelerini sağlayacak.