E-Ticarette OmniChannel Yaklaşımına Dair Kulağa Küpe Tavsiyeler
4.05.2016
Sosyal Medya

E-Ticarette OmniChannel Yaklaşımına Dair Kulağa Küpe Tavsiyeler

OmniChannel, yani çoklu kanal dediğimiz kavram hemen her sektörde gün geçtikçe daha fazla kulağımıza çalınmaya başladı. Elektronik iletişim araçları, mobil, sosyal medya ve hatta yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan sanal gerçeklik gibi kavramları içine alarak tüketici ve marka arasındaki iletişimi yepyeni platformlara taşıyan bu kavrama artık kimse kayıtsız kalamıyor.
 

Diğer yandan bu kavramı anlamak ve deyim yerindeyse hakkını vermek pek de kolay değil. Sizinle pek çok kanaldan aynı anda iletişime geçmeye çalışan, her biri farklı iletişim yaklaşımını benimsemiş farklı kültürlerdeki müşterilere tutarlı bir hizmet sunabilmek, özellikle de e-ticaret oluşumları için büyük bir sınav anlamına geliyor. Alternatiflerin böylesine zengin olduğu bir dünyada yapılan kritik her hata, kartopu gibi büyüyerek yine gelip sizin başınıza çörekleniyor.
 

Bu nedenle özellikle e-ticaret kuruluşlarında OmniChannel stratejilerinin kurgulanmasına yönelik bir dizi tavsiye sıralamak istedim.
 

Kural 1: Birçok şeyi aynı anda yapmaya çalışmayın. İdeal OmniChannel stratejisinin amacı birçok satış ve hizmet kanalını kesintisiz bir şekilde birbirine bağlamaktır. Ama unutmayın ki her yapı küçük taşların üst üste koyulmasıyla zaman içinde oluşur. Acele etmeyin. Stratejilerinizi doğru belirleyin, planlarınızı doğru yapın ve adımlarınızı sağlam atın.
 

Kural 2: Müşteriniz OmniChannel stratejisine hazır olup olmadığınızla ilgilenmez. OmniChannel diye bir kavramın var olup olmadığıyla da ilgilenmez. Tıpkı sizin bir cep telefonu alırken işlemcisi hangi ülkede üretilmiş, camını kim kesmiş umursamamanız gibi, onların da tek derdi canları istediği an, istedikleri yerden kolayca alışveriş yapabilmektir.
 

Kural 3: Sahip olduğunuz ekibin her şeyin üstesinden gelebileceğini düşünmeyin. Özellikle kısa vadede bilgi, tecrübe ve işgücü ihtiyacınızı karşılayacak çözümler bulmaya bakın. Danışmanlarla çalışın, stajyerler bulun. Böylece çekirdek ekibinize en iyi bildiği konulara odaklanma fırsatı sağlamış olursunuz.
 

Kural 4: Ana müşteri kesiminizi mutsuz etmeyin. Yeni müşteriler kapmak için sadık müşterilerinizi kendinizden uzaklaştıracak stratejilere yönelmeyin. Yeni gelenler için olduğu kadar, mevcut müşterileriniz için de sürprizleriniz olsun.
 

Kural 5: Niceliğe değil niteliğe önem verin. Müşterilerinizi mesaj bombardımanına boğmayın, OmniChannel stratejisi uygulayacağım diye bulduğunuz her fırsatta karşılarına çıkmayın. Onun yerine ne istediklerini, ne zaman istediklerini sezecek, doğru iletişim kanalları üzerinden ihtiyaçlarını nokta atışıyla karşılayacak yaklaşımlar kurgulayın.
 

Kural 6: Bir sorunun genelde birden fazla çözümü vardır. Kafanızı yalnızca belli bir düşünce şekline veya kalıbına girmesi için zorlamayın. Soruna farklı açılardan bakmaya çalışın. Hatta kişisel tavsiyem, çevrenizde varsa eğer 6 yaşındaki bir çocuk bulun ve fikrini sorun. Ekibinizde hiç kimsenin göremediği detayları nasıl önünüze serdiklerini gördüğünüzde şaşıracaksınız.
 

Kural 7: Bir konuda karar verirken kendinizi müşterinin yerine koyun. Genelde müşteri ödeme yöntemleri, dil ve teslimat konularına daha çok odaklanır. Sizin de öncelikli odaklarınız bunlar olsun.
 

Kural 8: Bir kanalda var olan çözüm ve fırsatı diğer kanallarda da sunmayı ihmal etmeyin. Zaten adı üzerinde OmniChannel stratejisinin esas amacı müşterilerinize tüm kanallardan aynı kalitede ve nitelikte hizmet sunabilmektir.
 

Son olarak, eğer 2016 yılında OmniChannel stratejinizde özellikle bir alana yoğunlaşmayı hedefliyorsanız o alan mobil olsun. 2015 yılında mobil trafiğin diğer tüm internet trafiğinin önüne geçtiği bir dönüm noktasını yaşadık. 2016 bunu faydaya dönüştüreceğiniz bir yıl olsun.
 

Sonraki yazımda görüşmek üzere.

 

Öne Çıkan Yazılar
Dropshipping nedir, nasıl yapılır?
Dropshipping nedir, nasıl yapılır?
Online alışverişe olan talep arttıkça pek çok kişi ve işletme için yeni fırsatlar da doğuyor. E-ticaret sektörü ağını genişletirken...
15.07.2020
Satış / Pazarlama
SWOT analizi nasıl yapılır?
SWOT analizi nasıl yapılır?
Bir stratejik planlama tekniği olan SWOT analizi nedir, nasıl yapılır sorularının yanıtları, özellikle girişimciler tarafından...
19.10.2020
Satış / Pazarlama
Satış ve müşteri artırmak için 5 anahtar tavsiye
Satış ve müşteri artırmak için 5 anahtar tavsiye
Sektör fark etmeksizin fiziksel mağazacılıkta da online mağazacılıkta da başarıyla yürütülmesi gereken ilk faaliyet satış....
19.06.2020
Satış / Pazarlama
Müşteri sadakati ve müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır?
Müşteri sadakati ve müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır?
Müşteri memnuniyeti, markaların bir standart oluşturmakta zorlandıkları konuların başında geliyor. Şirketlerin çoğu müşteri...
4.05.2020
Satış / Pazarlama
Sosyal girişimciliğe genel bakış ve Türkiye’deki örnekler
Sosyal girişimciliğe genel bakış ve Türkiye’deki örnekler
Girişimcilik nedir, girişimci nasıl olunur soruları sorulduğunda “verimlilik” ve “kâr” kavramlarından bahsediliyor. Sosyal...
7.05.2020
Satış / Pazarlama
Etkili bir Müşteri İlişkileri Yönetimi için her şirketin bilmesi gereken 6 şey
Etkili bir Müşteri İlişkileri Yönetimi için her şirketin bilmesi gereken 6 şey
Sadakatle sonuçlanacak ilişkiler kurmanın gerekliliği Müşteri İlişkileri Yönetimi kavramının şirketlerin gündeminde yoğun...
22.04.2020
Satış / Pazarlama