Çalışanlar ve müşterilerle etkileşimin modern enstrümanları
28.06.2021
Sosyal Medya

Çalışanlar ve müşterilerle etkileşimin modern enstrümanları

Markalara vermek istedikleri mesajı profesyonel ekranlar üzerinden iletebilmelerine olanak tanıyan digital signage çözümlerine ve dokunmatik ekranlı dijital kiosk’lara olan talep son yıllarda giderek artıyor.

Dijital çağda pazarlamanın başarısı, müşterinize doğru bilgiyi doğru mecra üzerinden doğru zamanda ulaştırmaya dayanıyor. Digital Signage ve kiosk uygulamaları son yıllarda çok rağbet gören teknolojiler. Reklam, yönlendirme, tanıtım ve insanları bilgilendirme başta olmak üzere, özellikle pazarlama alanında kullanılan kapalı devre bir yayın sistemi olan digital signage çözümleri, müşterilerle etkileşim kurmak, daha iyi deneyimler üretmek ve sadakati artırmak için işletmeler tarafında çok fazla tercih ediliyor.

Digital Signage’a ilgi artıyor

Research and Markets’ın verilerine göre, digital signage çözümleri, sağlık ve perakende oyuncularının artan ilgisi ile küresel pazarda 2028 yılına kadar yüzde 7,5 büyüyerek 38,23 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaşacak. Markalar, basılı afişler yerine merkezlerinde, satış noktalarında, otobüs duraklarında, metro istasyonlarında, mağazalarda ya da AVM’lerde tek merkezden yönetilen çeşitli konumlardaki profesyonel ekran çözümleri ile birer yayıncı haline geliyor. Etkili bir digital signage uygulaması ile alışveriş yapan kişileri mağazada tutabilir, daha iyi deneyimler oluşturabilir, sadakati artırabilir ve tüketicilerinizi doğru içerik ile alışverişe yönlendirebilirsiniz. Amacınız ister ürün satmak, isterse ziyaretçilerinizi bilgilendirmek olsun, digital signage müşteriye daha fazla dokunabileceğiniz bir araç olarak ajandanızda olmalı.

Dijital Signage uygulamalarında en değerli varlığınız sunduğunuz içeriklerinizdir. İçerik yönetim ekranları ile uç noktalarda oynatılacak içerik listelerinin oluşturulması için gerekli video, görsel, ses ve RSS gibi medya ve kaynakların sisteme yüklenme sürecinin basit olması önemlidir. Ayrıca hazırlanan metinlerin görsel destekli olarak, saniyeler mertebesinde etkili bir şekilde izleyenlere sunulabilmesi gerekir.

DS Suit esnek çözümleri ile iyi bir deneyim vadediyor

İnnova tarafından geliştirilen Digital Signage yazılım çözümü DS Suit, sahip olduğu zengin içerik yönetim desteğiyle varlıklarınızı doğru şekilde yapılandırmanızı sağlarken, zengin multimedya desteğiyle benzersiz sunumlar yapmanızı mümkün kılar. DS Suit, güncel teknolojilere göre sürekli yenilenen bir yazılım paketidir. Paket, klasik medya oynatıcı bilgisayarlarının kullanıldığı Digital Signage sistemlerinin yanı sıra, SoC (System on Chip) teknolojisine sahip ekranlarda da merkezi yayın yönetimi yapılmasına imkân verir. Bu özellik sayesinde uzaktan içerik yayınları yapmak, yayınların zaman planlı yönetimini gerçekleştirmek, dağınık yapıdaki yüzlerce ekranı tek bir merkezden izlemek, yönetmek, yayın ve cihaz durumlarını raporlamak mümkün hale gelir.

Digital Signage uygulamalarında özellikle çok sayıda şubesi bulunan bankalar ve perakende zincirleri için tercih edilen çözümlerin esnekliği önemlidir. DS Suit yazılımı, coğrafi olarak çok sayıda ekranın devrede olduğu bir sistemde tek bir merkezden, tek bir komutla aynı anda tüm ekranlarda aynı içeriğin gösterilebilmesine olanak tanıması ile de kullanıcılarına iyi bir deneyim vadediyor.

Uygun maliyetli ve kolay içerik yönetimi

DS Suit, sahip olduğu yeteneklerle içerik yönetiminde optimum faydayı elde etmeniz için size rehberlik eder. Hazırlanan tabloya bir içeriği ekleyebilir, sürükle – bırak yöntemi ile sıralamasını değiştirebilir ya da seçilen bir içeriği silebilirsiniz. Bu tablo, medyanın küçük bir önizleme görüntüsünü vererek yanlış yüklenebilecek medyaların önüne geçerken, içerik ismi, tipi, geçerlilik tarihi, çözünürlük bilgileri, boyut ve konum gibi detayları tek bir ekranda görüntüleyebilmenizi sağlar. DS Suit ile her içeriğin dilediğiniz koşullarda yayınlanmasını düzenlemek mümkündür. Oynatma listesinde yer alacak içerikler eklenirken tarih ve saat bazlı koşullar girilerek planlama yapmak ve örneğin süreli bir kampanyaya ait içeriğin kampanya bitiminde yayından otomatik olarak kaldırılması sağlanabilir.

DS Suit’in avantajları

•             Tek bir merkezden, dağıtık yapıda tüm ekranların 7/24 yönetimi

•             Windows, Android ve SoC sistemlerin desteklenmesi.

•             Ekranların yönetimi için birden fazla kullanıcı tanımlanması

•             Her bir kullanıcıya farklı yetkiler atanması

•             Farklı tipteki dosya ve medya formatlarının desteklenmesi

•             İçerikler için farklı şablon alternatifleri ya da özel HTML kullanılması

•             RSS yoluyla harici kaynaklardan güncel verilerin aktarılması

•             İçerikler için zaman planı oluşturma, seçilen içeriklerin yayına gireceği ve çıkacağı tarihleri gün ve saat bazlı olarak ayarlama

•             Ekranları gruplandırabilme, her gruba farklı oynatma listeleri atayarak farklı lokasyonlar için farklı içerikler gösterme

•             Ekranlarda yayınlanan içerikler ile izlenme istatistiklerini raporlama.

Kiosk nedir ve ne işe yarar?

Digital Signage çözümlerinin tamamlayıcısı olan kiosk’lar işletmelere müşterileri ile mağaza dışında da etkileşime geçme imkânı sağlıyor. Halka açık alanlarda konumlandırılan kiosk’lar, müşteri temas noktaları oluşturarak hem satışların yükselmesini hem de marka bilinirliğinin artmasını sağlıyor. Kiosk’lar yol gösterme fonksiyonundan kredi kartı uygulamalarına, ürün tavsiyesinden detaylı bilgi vermeye kadar pek çok özellikle hem tüketiciye hem de işletmelere fayda sağlıyor.

Kiosk çeşitleri nelerdir?

Mikro işlemci kontrollü bir bilgisayar ve dokunmatik ekrandan oluşan bir sistem olan kiosk’lar, monitör, kabin, bilgisayar sistemi ile yazıcı, kart okuyucu, barkod okuyucu gibi ek donanımlar şeklinde gruplanabilecek temel bileşenlerden oluşuyor.  Hedef kitleye uygun olarak yerleştirilebilen kiosk’ların ayaklı, duvara monte, dış mekân kiosk’u gibi çeşitli versiyonları vardır.  Kiosk’lar, bilgi ve reklam panosu, bilet kiosk’u, online satış kiosk’u, dokunmatik giysi seçim ekranı, video Wall çözümleri, ürün teşhir kiosk’u, yön bulma panosu şeklinde amaca odaklı olarak çeşitleniyorlar.

Kiosk İnnova’nın fark yaratan kiosk çözümleri

2000 yılından bu yana her sektörden yüzlerce kuruma self servis çözümler geliştiren Kiosk İnnova, yazılım, donanım üretimi ve içerik yönetimi dışında servis süreçlerini de uçtan uca sunan bir çözüm sağlayıcısı olarak kiosk çözümlerinde sektörün lider oyuncularından biridir. Kiosk İnnova’nın sunduğu çözümler arasında ödeme, bilet, perakende, dijital medya tasarımı, tanıtım, video wall, inMapper Wayfinding, ziyaretçi kayıt ve kabul sistemi var. Bu çözümlere kısa kısa bakalım:

Ödeme Kiosk’ları

Geleneksel vezne sistemleri zaman kaybına yol açmakla birlikte müşteri hizmetlerine ve diğer giderlere ayrılmış bütçenin azalmasına sebep olur. Gün geçtikçe artan personel ve ofis masrafları, günümüzde işletmelerin üzerine düşmeleri gereken konuların başında geliyor. Self-servis kiosk’lar sektör fark etmeksizin, personel giderlerini azaltmaya, genel giderlerin düşürülmesine yardımcı olur. Telekom, enerji, finans ve perakende şirketleri, ödeme kiosk’ları sayesinde nakit para ve çek tahsilatı yapabilecekleri güvenli birimlere sahip olurlar.

Bilet Kiosk’ları

Bilet kiosk’u çözümleri, bir yandan insan kaynaklarının daha etkili kullanılmasını sağlarken öte yandan da müşterilere daha fazla kolaylık sağlıyor. Yolcu, uçağı kalkmadan hemen önce check-in yapabiliyor ya da başlamasına birkaç dakika kalmış bir filme biletini hemen alabiliyor. Eğlence parklarında, havalimanlarında, konser alanlarında, stadyumlarda bulunan ya da piyango biletleri için kullanılan self servis kiosk’lar daha çok kolaylık, daha fazla kazanç ve zamandan tasarruf imkanları sağlıyor.

Perakende çözümleri

Kiosk İnnova'nın özelleştirilmiş kiosk çözümleri, müşterilerle iletişim kurmak, onlara yön bulmalarında, ürünleri tanımalarında yardımcı oluyor. Self servis bilet, ödeme, alışveriş ve tanıtım faaliyetlerinde kullanılan en etkin yöntemlerden olan mağaza içi kiosk ve digital signage, perakende sektöründe markaların pazarlama faaliyetlerine güç katıyor. Kiosk İnnova, altyapının kurulmasından içeriğin yönetilmesine kadar her türlü hizmeti tek bir yerden almanızı sağlıyor.

Dijital medya tasarımı

Kiosk İnnova, LED teknolojili monitörler, detayları ve renkleri tüm canlılığı ile sunan dev ekranlar, anlık ve kişiye özel içerik gösterimine olanak sağlayan Digital Signage sistemleri ile dijital medya tasarımı işlerinde işletmelere en uygun kiosk çözümlerini sunuyor.

Tanıtım çözümleri

Mekânlarınızı etkin bir tanıtım mecrasına dönüştüren Kiosk İnnova tarafından üretilen Tanıtım Kiosk’ları, kurum kimliğine uygun olarak tasarlanabilen yapısı sayesinde her sektörden kurumun ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak nitelikte tasarlanıyor. Uçtan uca bir İnnova çözümü olan Tanıtım Kiosk’ları tanıtım avantajı haricinde geleneksel tanıtım yöntemlerindeki baskı ve kağıt masraflarını düşürmesi ile tanıtım bütçelerinde yüksek oranda tasarrufu beraberinde getiriyor.

Video Wall çözümleri

AVM, kurumsal binalar, etkinlik ve organizasyonların büyük, etkileyici, dinamik görüntüleme gereksinimlerine yanıt veren Kiosk İnnova video wall çözümleri; boyutları talebe göre kurgulanabilen, Full HD görüntü kalitesine sahip, ultra ince çerçeveli endüstriyel ekranlardan ve gerektiğinde dokunmatik ekranlardan oluşuyor. Video wall çözümleri, dev ekran boyutunun yanı sıra yüksek görüntü kaliteleri ve göz alıcı renkleriyle kitlelerin dikkatini çekmeyi başarırken, dokunmatik özelliği ile başarılı bir iletişim platformuna dönüşüyor.

inMapper Wayfinding dijital yönlendirme çözümü

Kiosk İnnova'nın inMapper Wayfinding dijital yönlendirme çözümü; alışveriş merkezleri, hastaneler, kampüsler gibi büyük ölçekli yapılarda, ziyaretçilerin gitmek istedikleri yeri mobil cihazlar ve kiosk’lar aracılığıyla kolayca bulmalarını sağlıyor. Bu çözümü devreye alan işletmeler, böylece müşteri memnuniyetini ve gelir potansiyelini artırıyor.

Ziyaretçi Kabul ve Kayıt Sistemi Çözümleri: Visittouch

Visittouch ziyaretçi kabul sistemi, ziyaretçi kaydını çalışan kartlı geçiş sistemleriyle entegre biçimde kullanabiliyor. İş merkezleri, plazalar, sanayi kompleksleri gibi yoğun ziyaretçi alan noktalarda kullanarak güvenlik sağlayıp ölçüm yapabileceğiniz Visittouch, ziyaretlerin raporlamaları ve kara listeler gibi konularda da size tam çözüm sunuyor.

Kiosk İnnova çözümleri hakkında detaylı bilgi almak veya doğrudan bir İnnova uzmanıyla görüşmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.